Kategorie
Home» » » » » » »

Ambasada

Ambasada – stała misja dyplomatyczna, którą kieruje szef misji pierwszej klasy (ambasador). Tą nazwą określany jest także budynek lub lokal zajmowany przez misję. Jest zasadą, że ambasada znajduje się w stolicy państwa, z którym utrzymywane są stosunki dyplomatyczne lub w mieście będącym siedzibą organizacji międzynarodowej. W dyplomacji watykańskiej odpowiednikiem ambasady jest nuncjatura apostolska. W przypadku krajów członkowskich Wspólnoty Narodów, które wymieniają wysokich komisarzy, odpowiednikiem ambasady jest wysoka komisja.

Mapa: Białoruś Ambasada Republiki Białoruś

Zaznaczone na mapie współrzędne nie zostały potwierdzone. Współrzędne na mapie są danymi poglądowymi, ustalanymi na podstawie adresu. Prawdziwa lokalizacja instytucji może się różnić, od tej zaznaczonej na mapie.

Adres: Białoruś Ambasada Republiki Białoruś

Dane kontaktowe:

Godziny otwarcia:

08:00-16:30

08:00-16:30

08:00-16:30

08:00-16:30

08:00-16:30

Nieczynne

Nieczynne

Logo:

Logo - Białoruś Ambasada Republiki Białoruś

O instytucji:

Białoruś to piękny kraj, znajdujący się w centrum Europy, w którym zachowały się nietknięte krajobrazy i wciąż pielęgnowane są dawne tradycje. Jej ludność – Białorusini, to jeden z narodów wschodniosłowiańskich.

Pierwsi mieszkańcy pojawili się na terenach Równiny Wschodnioeuropejskiej około 100.000 lat temu. Na przestrzeni VIII i IX wieku przemieszanie się Słowian z zamieszkującymi te ziemie plemionami bałtyckimi i celtyckimi spowodowało uformowanie się zespołów plemion – Krzywiczów, Dregowiczów i Radymiczów, które stanowią podstawę narodowości białoruskiej . W IX wieku na Białorusi powstały pierwsze podziały administracyjne – księstwa Połockie, Turawskie, Pińskie i Smoleńskie. Już w roku 862 kroniki wspominają o Połocku, dużym mieście, dorównującym Kijowowi i Nowogrodowi. W X wieku rozpoczęła się chrystianizacja Słowian, zakończona znacznie później, bo w XV-XVI wieku. Zabytki piśmiennictwa świadzą, że do wieku XIII ukształtowały się podstawy języka białoruskiego.

W następnych stuleciach Białorusini stworzyli wspólnie z Litwinami mocarstwo, najpotężniejsze państwo od czasów Cesarstwa rzymskiego. Granice Wielkiego Księstwa Litewskiego sięgały od Bałtyku po wybrzeże Morza Czarnego. Wokół dawnej stolicy, Nowogródka, skupiały się liczne narody słowiańskie i bałtyckie. Język starobiałoruski był w tamtym okresie językiem państwowym.

W roku 1410, po słynnym zwycięstwie pod Grunwaldem, którym Białorusini mają prawo się szczycić, wrogowie przez długie lata nie mieli odwagi wkroczyć na ziemię białoruską. Lata spokoju i stabilności sprzyjały rozwojowi kultury białoruskiej, która rozkwitła w epoce europejskiego Renesansu i Reformacji. Świadectwem tego są wybitne osiągnięcia białoruskich działaczy sztuki i nauki. Najbardziej znaczącym wśród nich jest Franciszek Skaryna. Temu działaczowi oświaty i drukarzowi zawdzięczają Białorusini tłumaczenie i druk Biblii, którego dokonał na początku XVI wieku. Przed Skaryna istniały przekłady wyłącznie na języki czeski i niemiecki.

W roku 1569 w wyniku Unii Lubelskiej powstało federacyjne państwo – Rzeczpospolita, które zjednoczyło Wielkie Księstwo Litewskie i Koronę Polską. Rzeczpospolita stała się ojczyzną narodu polskiego, białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego.

Białoruś przez długie lata była terenem walk i niezliczonych podziałów. Wojny w XVII wieku, prowadzone pomiędzy Księstwem Moskiewskim i Rzecząpospolitą toczyły się głównie na terenach Białorusi. W ich wyniku zburzona została większość miast, wymordowano lub wzięto do niewoli połowę ludności. Największe jednak tragedie przyniósł wiek XX. Złożyły się na to pierwsza i druga wojny światowe, represje stalinowskie. Tragedii ostatnich lat nie ma równej na przestrzeni dziejów: wybuch elektrowni atomowej w Czarnobylu pozostawił głębokie blizny na ziemiach białoruskich.

Jednak mimo wszystko Białoruś konsekwentnie zmierzała ku niepodległości. 25 kwietnia 1918 roku Białoruś po raz pierwszy w najnowszej historii ogłosiła swoją suwerenność, w roku 1919 powstała Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka (BSRR). Natomiast wydarzeniem wieku stał się rok 1991 kiedy to na mocy Paktu Białowieskiego wraz z rozpadem Związku Radzieckiego została odnowiona suwerenność Białorusi.

Białoruś to gościnny, wolny, tolerancyjny kraj, który w zgodzie i wzajemnym zrozumieniu zamieszkują przedstawiciele różnych narodowości i wyznań. Chrześcijanie różnych obrządków, muzułmanie i żydzi zjednoczone są jedną białoruską rodziną. Połączenie różnych tradycji i kultur tworzy bogaty potencjał intelektualny. Ten kraj wydał tak słynne nazwiska jak Janka Kupała, Jakub Kołas, Maksim Bahdanowicz, Adam Mickiewicz, Michał Ogiński, Dzmitryj Szastakowicz, Marc Chagall, Ivan Chrucki, Kazimir Malewicz, Paweł Suchy, Chaim Wejcman.

Białorusini od wieków słyną jako pracowici ludzie, którzy żyją w zgodzie z naturą. Taki tryb życia uformował ich wytrwały i silny charakter. Od starożytności szanują swoją ziemię, opiewają piękno rozległych lasów, krystalicznie czystych jezior i rzek. Wielowiekowy dorobek narodu tworzy folklor, architektura, liczne dzieła literatury i sztuki.

Galeria:

Białoruś Ambasada Republiki Białoruś

Ocena internautów:

4.60 pkt

25

Wyślij wiadomość do instytucji:

*
*

*
*
captcha
*

Komentarze internautów:

*

*
captcha
*

Tagi:

Jeżeli jakiekolwiek dane zawarte na tej stronie łamią prawa autorskie niezwłocznie poinformuj o tym autora serwisu.

Ostatnia data aktualizacji: 2013-01-19 09:50:43

Ocena
Średnia Ocena: 4.60
liczba ocen: 25
Szybka zmiana regionu Polski