Kategorie
Home» » » » » » »

Ambasada

Ambasada – stała misja dyplomatyczna, którą kieruje szef misji pierwszej klasy (ambasador). Tą nazwą określany jest także budynek lub lokal zajmowany przez misję. Jest zasadą, że ambasada znajduje się w stolicy państwa, z którym utrzymywane są stosunki dyplomatyczne lub w mieście będącym siedzibą organizacji międzynarodowej. W dyplomacji watykańskiej odpowiednikiem ambasady jest nuncjatura apostolska. W przypadku krajów członkowskich Wspólnoty Narodów, które wymieniają wysokich komisarzy, odpowiednikiem ambasady jest wysoka komisja.

Mapa: Afganistan Ambasada Islamskiego Państwa Afganistanu

Zaznaczone na mapie współrzędne nie zostały potwierdzone. Współrzędne na mapie są danymi poglądowymi, ustalanymi na podstawie adresu. Prawdziwa lokalizacja instytucji może się różnić, od tej zaznaczonej na mapie.

Adres: Afganistan Ambasada Islamskiego Państwa Afganistanu

Dane kontaktowe:

Godziny otwarcia:

09:00-16:00

09:00-16:00

09:00-16:00

09:00-16:00

09:00-16:00

Nieczynne

Nieczynne

Logo:

Logo - Afganistan Ambasada Islamskiego Państwa Afganistanu

O instytucji:

Afganistan jest krajem-pomostem pomiędzy południową i środkową Azją, łączy Bliski i Daleki Wschód. Powierzchnia kraju zajmuje ok. 251,825 mil kwadratowych (647,5 km2), kraj nie ma dostępu do morza, najbliższa granica z Morzem Arabskim oddalona jest o ok. 300 mil na południe. Afganistan graniczy z Pakistanem na południu i wschodzie, jest to najdłuższa granica (510 mil, 1810 km), krótsza granica przebiega wzdłuż Kaszmiru. Na zachodzie 821 kilometrowa granica oddziela Afganistan od Iranu. Łączna długość granic na północy z Turkmenistanem, Uzbekistanem i Tadżykistanem wynosi 1050 mil. Najkrótsza granica - 50 mil - to granica z regionem Sinkiang Chińskiej Republiki Ludowej na północnym wschodzie.


Stolicą Afganistanu jest Kabul, znajdujący się we wschodnio-środkowej części kraju na wysokości około 1800 metrów. Miasto ma połączenie drogowe z większością prowincji Afganistanu i sąsiednimi krajami. Granice Afganistanu zostały wytyczone pod koniec XIX wieku w wyniku rywalizacji pomiędzy Imperium Brytyjskim a carską Rosją. Współczesny Afganistan stał się pionkiem w rozgrywkach o polityczną ideologię i wpływ gospodarczy.


W późnym XX wieku Afganistan ucierpiał w wyniku wyniszczającej ingerencji obcych państw i prób okupacji. Inwazja sowiecka (27 grudnia 1979) trwała 10 lat, po czym Armia Czerwona wycofała się 15 lutego 1989 roku. Była to pierwsza klęska Armii Czerwonej od jej utworzenia, co przyczyniło się do upadku ZSRR. Niestety pod koniec zimnej wojny wolny świat przestał interesować się Afganistanem. Talibowie, wciągnięci w walkę o hegemonię, doszli do władzy (1994-2001). Dziewiątego września 2001 legendarny dowódca Ahmad Shah Massoud został zamordowany przez dwóch terrorystów z Al-Kaidy udających dziennikarzy, a 11 września zamachowcy Osamy bin Ladena przeprowadzili zamach na World Trade Centre i Pentagon. Kampania przeciw terroryzmowi zakończyła okres rządów Talibów, siły koalicyjne z pomocą powstańców anty-talibskich zdobyły Kabul 11 listopada 2001 roku.

Galeria:

Afganistan Ambasada Islamskiego Państwa Afganistanu

Ocena internautów:

4.80 pkt

39

Wyślij wiadomość do instytucji:

*
*

*
*
captcha
*

Komentarze internautów:

*

*
captcha
*

Tagi:

Jeżeli jakiekolwiek dane zawarte na tej stronie łamią prawa autorskie niezwłocznie poinformuj o tym autora serwisu.

Ostatnia data aktualizacji: 2013-01-19 09:50:43

Ocena
Średnia Ocena: 4.80
liczba ocen: 39
Szybka zmiana regionu Polski