Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Sieniawka


Informacje o Sieniawka:

Ilość ulic: 1

Ilość kodów pocztowych: 2

Współrzedne geograficzne N: 50.778889

Współrzedne geograficzne E: 16.775280

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Liczba ludności: 450

Tablice rejestracyjne: DDZ

Sieniawka (powiat dzierżoniowski)

Sieniawka (niem. Lauterbach) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Łagiewniki.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.

Sieniawka jest wsią o układzie wielodrożnicy, położoną w dolinie Krzywuli, u stóp Wzgórz Krzyżowych (część Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich).

We wsi znajduje się kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela, wzniesiony w XVIII w. jako skromna budowla barokowa o typowym dla wiejskich świątyń układzie (kwadratowe prezbiterium, salowa nawa, wieża na osi). W XIX w. przebudowano go, nadając cechy neoromańskie. W latach 1969-70 był remontowany. Obecnie jest to kościół filialny parafii św. Antoniego w Ratajnie. W wyposażeniu wnętrza, oprócz zabytków barokowych z czasu budowy kościoła (ołtarz główny, ambona) i młodszych (XIX-wieczny prospekt organowy), zachowała się renesansowa kamienna chrzcielnica z 1. poł. XVI w., polichromowana, nakryta nowszą (XVIII w.) drewnianą pokrywą. Pochodzi zapewne z wcześniejszego kościoła w Sieniawce. Naprzeciw kościoła stoi barokowa kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena, druga kapliczka poświęcona temu patronowi (z 1730 r.) stoi przy głównym skrzyżowaniu, koło przystanku PKS.

Bardzo oryginalnym i malowniczym zabytkiem jest XVII-wieczny dwór o konstrukcji szachulcowej. Kiedyś tak budowane dwory były liczne na Śląsku, wznosiły je mniej zamożne rodziny rycerskie, ale ze względu na wrażliwość drewnianej konstrukcji na wilgoć zaniedbania szybko prowadziły do ich niszczenia. Zwłaszcza okres powojenny, kiedy dwory były oddane pod opiekę (a raczej „na pastwę”) PGR-ów przyczynił się do tego, że szachulcowe budynki dworskie niemal zniknęły ze śląskiego krajobrazu. Obecny budynek dworu w Sieniawce powstał w 1678 r., ale prawdopodobnie już wcześniej istniała w tym miejscu obronna siedziba rycerska, o czym świadczy zachowana pozostałość fosy. Budynek remontowano na pocz. XX w. i w 1968 r.; obecnie służy jako dom mieszkalny. Dwór jest budynkiem piętrowym (kondygnacja parteru częściowo murowana), na planie wydłużonego prostokąta, dwutraktowym, nakrywa go wysoki, dwuspadowy, gontowy dach. W drewnianym portalu znajduje się data budowy, monogram IHS i inicjały fundatora (MRA IPH), a wyżej zegar słoneczny. Za dworem rozciąga się niewielki park, po przeciwnej stronie – zespół budynków dawnego folwarku z obszernym dziedzińcem (zabudowa z połowy XIX w.). Gospodarkę dworską przypomina też ciąg pięciu stawów rybnych na potoku na płd.-zach. od dworu.

W pobliżu wsi znajduje się zalew na Krzywuli, nazywany Trzcinowy Staw (choć jego oficjalna nazwa to "zalew Sieniawka"). Zbiornik ma ok. 300 m długości, pełni funkcje retencyjne i rekreacyjne - nad nim funkcjonuje Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji Sieniawka (kąpielisko z małą gastronomią i polem biwakowym), w pobliżu rozwija się osiedle domków letniskowych).

Zobacz też: Sieniawka

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 1)

A

Kody pocztowe, Sieniawka (wyświetlono 2/2)

Ocena internautów miejscowości Sieniawka
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 26

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Sieniawka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Sieniawka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:13:44

Szybka zmiana regionu Polski