Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Luboradz


Informacje o Luboradz:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.064201

Współrzedne geograficzne E: 16.287800

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 76

Tablice rejestracyjne: DJA

Luboradz (województwo dolnośląskie)

Luboradz – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Mściwojów, w górnym dorzeczu Wierzbiaka.

Historia Luboradza

Miejscowość w źródłach pojawia się pierwszy raz w 1203r. jako Luboratz. Pierwotnym założeniem w Luboradzu był obronny dwór zbudowany w XVI w.

Stub sekcji Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego.

Zabytki

Pałac

Zabytkowy, częściowo zrujnowany pałac jest dwutraktową, czteroskrzydłową budowlą z niewielkim dziedzińcem, posiada dwie kondygnacje i kryty jest dachami spadowymi. Nad wejściem od strony dziedzińca zachowała się stara tarcza herbowa.

Wschodnia elewacja z portalem bramnym i balkonem ponad dawną fosą podobna jest do wystroju zewnętrznego wczesnorenesansowych pałaców miejskich starej Kastylii. W zachodniej części widoczne są na elewacjach relikty ozdób sgraffitowych w stylu renesansowo-manierystycznym.


Wewnątrz znajduje się sala balowa z portretami właścicieli pałacu pochodząca z końca XVII w. oraz malowane, renesansowe stropy belkowe w kilku pomieszczeniach.

Od południa z budowlą sąsiadują pozostałości po parku oraz dawne budynki dworskie (stajnie, domy). Budynek w latach w 1681 - 1686 został gruntownie przebudowany na potężny pałac o barokowej formie. Był restaurowany w XIX w. oraz remontowany w 1961 r.

Obecnie są prowadzone prace renowacyjne wykonywane na zlecenie właściciela.

Kościół

Na północny-zachód od pałacu wznosi się Kościół, prawdopodobnie pełniący dawniej funkcja kaplicy pałacowej. Budowla jest mała ma około 20 m długości, w całości zbudowana w stylu prostego gotyku. W pd. części przy wejściu znajdują się epitafia:

  • renesansowe - prawdopodobnie właścicieli pałacu
  • epitafium rycerskie,średniowieczne (prawdopodobnie poł. XIV wieku). Znajduje się na nim herb z hełmem heraldycznym i epigraf (opis) teksturą gotycką.

Ponad portalem wejściowym znajduje się renesansowy relief wysokiej jakości, przedstawiający Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa.

Obok Świątyni stoi średniowieczny Krzyż pokutny.

Zobacz też

Luboradz

Kody pocztowe, Luboradz (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Luboradz
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Luboradz, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Luboradz

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:59:07

Szybka zmiana regionu Polski