Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Jelenia Góra


Informacje o Jelenia Góra:

Ilość ulic: 578

Ilość kodów pocztowych: 6

Współrzedne geograficzne N: 50.900002

Współrzedne geograficzne E: 15.733000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Liczba ludności: 84306

Gęstość ludności: 781,7 os./km²

Powierzchnia: 109,22 km²

Wysokośc npm: 347 m n.p.m.

Aglomeracja: 150 214

SIMC: 0935802

TERC: 0261011

Tablice rejestracyjne: DJ

Herb Jelenia Góra:

Herb Jelenia Góra

Flaga Jelenia Góra:

Flaga Jelenia Góra

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Jelenia Góra

 • Dzielnica: Cieplice Śląskie-Zdrój

 • Dzielnica: Czarne

 • Dzielnica: Dąbrówka

 • Dzielnica: Goduszyn

 • Dzielnica: Grabary

 • Dzielnica: Jagniątków

 • Dzielnica: Maciejowa

 • Dzielnica: Paulinów

 • Dzielnica: Sobieszów

 • Dzielnica: Strupice

 • Dzielnica: Zabobrze

Jelenia Góra

Jelenia Góra (łac. Cervimontium, Mons Cervi, niem.: Hirschberg im Riesengebirge, czes. Jelení Hora, dawniej Hiršberk, Hornšperk) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą Powiatu Jeleniogórskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa.

Historyczne miasto na Śląsku. Jelenia Góra była stolicą województwa jeleniogórskiego w latach 1975-1998. Obecnie ma status miasta na prawach powiatu.

Jelenia Góra - liczy 84 306 mieszkańców, przez co jest czwartym co do wielkości (po Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy) miastem w województwie.

Geografia

Położenie

Miasto położone w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej. Od zachodu otaczają miasto Góry Izerskie i Pogórze Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa Karkonosze. Centrum miasta znajduje się ok. 1 km na wschód od zbiegu rzeki Bóbr i rzeki Kamiennej.

Ludność

Pierwsze zapiski pochodzące z połowy XVI w. wspominają o populacji liczącej ok. 3,5 tys. mieszkańców. Na przełomie XVIII i XIX w. liczba mieszkańców wynosiła ok. 6 tys. osób, aby wzrosnąć do początku XX w. do ok. 20 tys. W latach I wojny światowej utrzymywała się na poziomie stałym z początku wieku, następnie stopniowo rosła i w 1939 Jelenią Górę zamieszkiwało ponad 35 tys. osób. Po II wojnie światowej miasto liczyło 39 tys. mieszkańców, w tym ponad 31 tys. Polaków. Po utworzeniu w 1975 województwa jeleniogórskiego i przyłączeniu do miasta okolicznych miejscowości, m.in. Cieplic Śląskich-Zdroju liczba ludności wzrosła do 80 tys. W kolejnych latach populacja miasta rosła, głównie jednak na skutek przyłączania kolejnych okolicznych wsi. W 1996 wynosiła 93 570 mieszkańców. Po reformie administracyjnej w 1998 i utworzeniu województwa dolnośląskiego, liczba mieszkańców Jeleniej Góry systematycznie spada. W grudniu 2004 wynosiła tylko 87 643, a w czerwcu 2010 spadła do 84 306 osób.

 • Wykres liczby ludności Jeleniej Góry na przestrzeni ostatnich 4 stuleci

Największą populację Jelenia Góra odnotowała w 1998 – wg danych GUS 93 901 mieszkańców.

Klimat

Średnia temperatura i opady dla Jeleniej Góry
Miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru Roczna
Średnie najwyższe temperatury 1 0 6 9 16 20 20 22 18 13 6 4 11
Średnie najniższe temperatury -7 -10 -3 0 4 9 11 9 5 2 -2 -2 2
Opady 33 61 43.2 61 61 73.7 142.2 76.2 33 63.5 40.6 55.9 741,7
Źródło: Weatherbase 15.12.2008

Pochodzenie nazwy

Nazwa miasta, wymieniana w źródłach historycznych, wydaje się być spójna. Niemieckojęzyczna nazwa Hirschberg, zapisywana odmiennie na przebiegu wieków (np. Hyrzberc 1281 r., Hyrspergk 1305 r., Hirssbergk 1355 r., Hirsberg 1521 r.). Po wcieleniu tutejszych ziem do Polski w 1945 roku, miastu została nadana nazwa Jelenia Góra - bowiem Jelenia Góra pisana także łącznie istniała w języku polskim przed 1945 rokiem. W XVI i XVII w. pojawia się łacińskie określenie Mons Cervi, Cervimontia, Mons Cervinus, Cervigera.

Historia

Prawdopodobnie na terenie miasta istniał nieznany z nazwy słowiański gród, którego założenie polska tradycja przypisuje Bolesławowi III Krzywoustemu w 1108 r. Z tych piastowskich początków zachowało się jeleniogórskie grodzisko - obecnie Góra Bolesława Krzywoustego. Początki Jeleniej Góry w dzisiejszej postaci datują się jednak przypuszczalnie dopiero na połowę XIII w. i związane są z akcją osadniczą prowadzoną przez Bolesława II Rogatkę za pomocą kolonistów niemieckich. Data uzyskania praw miejskich pozostaje nieznana, można jednak przyjąć, że założona wówczas osada od początku uzyskała miejski status i rozplanowanie przestrzenne, otrzymując nazwę Hirschberg.

Pod panowaniem książąt jaworsko-świdnickich miasto prężnie się rozwijało. W 1392 r. Jelenia Góra przeszła pod panowanie czeskie. Od zasiadających na praskim tronie Jagiellonów otrzymała szeroką samodzielność i prawo bicia własnej monety, a w 1519 r. ważny przywilej corocznych jarmarków. W II poł. XVI w. w mieście i okolicach rozpoczęła się produkcja płócien lnianych zwanych woalami. Handel nimi okazał się z czasem bardzo zyskowny. Produkcję przerwała wojna trzydziestoletnia, podczas której miasto przeżyło swój najtrudniejszy okres. Wszystkie wieże - kościoła, ratusza i bram miejskich uległy spaleniu. Odbudowa spalonego i zrujnowanego miasta, pozbawionego pomocy z zewnątrz, była wolna i długotrwała. W 1739 r., w czasie szalejącej wichury zawaliła się wieża ratusza wraz z fragmentem budynku, którego już nie odbudowano. Nowy ratusz został wzniesiony w drugiej połowie XVIII w. W okresie wojny trzydziestoletniej i panującego chaosu wewnętrznego dokonano samowolnej zmiany herbu Jeleniej Góry oraz falsyfikacji dyplomu herbowego. Po wojnie i odbudowie Jelenia Góra stała się jednym z bogatszych miast na Śląsku. Miejscowi kupcy zrzeszali się w Konfraterii Kupieckiej zajmującej się eksportem do wszystkich krajów europejskich, a także na kontynent amerykański.

Ten pomyślny rozwój miasta przerwany został w 1742 r., kiedy to Śląsk został zbrojnie wcielony do państwa pruskiego, co odcięło miasto od dotychczasowych rynków zbytu. W tym też czasie zmieniła się koniunktura na rynkach światowych, a rękodzielnicza produkcja spod Karkonoszy została wyparta przez tańsze wyroby mechanicznych tkalni angielskich. Oba te czynniki doprowadziły do całkowitego upadku tkactwa w Jeleniej Górze i okolicach. Nadejście XIX wieku było jednak dla Jeleniej Góry pomyślne. Kilku przemysłowców zbudowało tu bowiem swoje fabryki. Wzrastał też gwałtownie ruch turystyczny w Karkonoszach, dla którego Jelenia Góra oraz inne miejscowości wchodzące obecnie w jej skład, stanowiła naturalną bazę wypadową. Do miasta przyjeżdżało coraz więcej gości. Na ich potrzeby wznoszono hotele i pensjonaty, otwierano restauracje, rozpoczęto produkcję żywności oraz pamiątek. Do dalszego wzrostu gospodarczego przyczyniło się doprowadzenie do Jeleniej Góry linii kolejowych - w r. 1866 od strony Zgorzelca i w roku 1867 od strony Wrocławia.

W czasie II wojny światowej miasto nie doznało żadnych zniszczeń i zostało zajęte przez wojska radzieckie dopiero po kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. Jelenia Góra została pod dzisiejszą nazwą przyłączona do Polski, zaś jej ludność uległa przymusowemu wysiedleniu do Niemiec. Na jej miejsce przybywali polscy przesiedleńcy. Już w sierpniu 1945 roku rozpoczął swą działalność miejscowy teatr, funkcjonowało archiwum, przymierzano się do otwarcia muzeum, rozpoczynano naukę w wielu nowych szkołach. Otwarto wiele nowych zakładów przemysłowych, w tym jedyne w kraju zakłady optyczne. W 1971 roku rozpoczęto wyburzanie większości zabytkowych kamienic w obrębie rynku oraz ulicy Kopernika. Obecna zabudowa placu ratuszowego powstała w latach 70. i jest stylizowana na dawną (pozostawiono sześć fasad dawnych kamienic). Jelenia Góra była po wojnie wydzielonym miastem powiatowym, zaś w r. 1975 została stolicą nowego województwa, na co miała wpływ nie tylko jej silna pozycja gospodarcza w regionie, ale i kulturalna. W 1976 do Jeleniej Góry przyłączone zostały Cieplice Śląskie-Zdrój, Sobieszów, Maciejowa, Goduszyn. Powstał w ten sposób największy ośrodek miejski w Sudetach Zachodnich. Obecnie Jelenia Góra posiada status miasta na prawach powiatu. W ostatnich latach przyłączono do Jeleniej Góry Jagniątków, co spowodowało przesunięcie granic administracyjnych miasta aż do granicy Polski z Czechami.

Gospodarka

W mieście działa ponad 12 000 podmiotów gospodarczych, z czego ponad 200 z udziałem kapitału zagranicznego, m.in. Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa. Stopa bezrobocia w Jeleniej Górze w listopadzie 2010 r. wynosiła 10,04%. Na terenie miasta funkcjonują 3 galerie handlowe: Galeria Karkonoska, Dom Handlowy oraz Pasaż Grodzki. W niedługim czasie ma także zacząć funkcjonować Galeria Centrum.

Zabytki

Zabytki Śródmieścia Jeleniej Góry

 • Ratusz – pochodzi z lat 1747-1749, wzniesiony został w stylu klasycystycznym. W podziemiach, gdzie do 1945 r. funkcjonowała restauracja, zachowały się ślady wcześniejszych budowli gotyckiej i renesansowej. Około 1910 r. budynek ratusza połączono z sąsiednimi kamienicami zwanymi „siedem domów” zaadoptowanymi na potrzeby magistratu. W średniowieczu służyły one jako apteka, garkuchnia, ławy chlebowe itp. W 2000 r. w pierwszej z tych kamieniczek odkryto studnię o głębokości 20 m. Warto wiedzieć, że w dawnych czasach w jeleniogórskim ratuszu stał drewniany posąg Bolesława Krzywoustego w szatach królewskich.
 • Fontanna z barokowym posągiem Neptuna z połowy XVIII w. która symbolizuje wodę, ale i szerokie kontakty handlowe miasta z całym światem.
 • Mury obronne – prawdopodobnie pierwsze mury powstały w XIV w. Główne umocnienia sięgały ok. 8 m wysokości, grubość w koronie wynosiła 1,5 metra. Na przedmurzu znajdowała się sucha fosa (m. in. dzisiejsza ulica Bankowa oraz Podwale), której fragmenty w późniejszych czasach wykorzystywane były jako ogrody (koniec XVIII w). Później część fosy między Bramą Zamkową a Bramą Wojanowską wykorzystywano jako ogród zoologiczny. W murze znajdowały się trzy bramy - Zamkowa wychodząca na kierunek północno-zachodni, Wojanowska po stronie wschodniej oraz brama przy ul. Długiej w południowo-zachodniej części obmurowań. Przy każdej z bram znajdowała się wieża, która bronić miała wjazdów do miasta. Mury miejskie straciły na znaczeniu w XVIII w na skutek przemian w technice wojskowej oraz intensywnego rozwoju miasta poza ich obrębem. Ostateczną decyzję o ich rozbiórce podjęto w 1862 r. Do dziś z wielu obronnych fortyfikacji (podwójne mury obronne, 3 bramy z wieżami, 36 bastei) zachowały się tylko fragmenty tych obwarowań: Baszta Wojanowska z basteją kryjącą kaplicę Św. Anny, fragmenty murów wplecione w inne budowle m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszta Zamkowa i Baszta Grodzka.
 • Kaplica pw. św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej bastei, którą w 1514 r. gruntownie przebudowano. W portalu nad wejściem do kaplicy widnieje napis: „HonorI Magnae ChrIstI aVlae DIVae Annae ereCta” (wzniesiono na chwałę wielkiej babki Chrystusa św. Anny) z ukrytą datą 1715 r.
 • Brama Wojanowska i Baszta Wojanowska – stanowiły część średniowiecznego kompleksu obronnego który strzegł drogi do Wojanowa. Lochy pełniły funkcję więzienia. W 1480 r. wieża wskutek silnego wiatru zawaliła się grzebiąc 5 osób. Szybko ją odbudowano dodając zegar i kopułę z latarnią i w takim stanie przetrwała do dziś. Brama, zwana Wojanowską, którą strzegła owa wieża, znajdowała się u wylotu obecnej ul. Konopnickiej. Wyburzono ją w 1755 roku, a obrys uwidoczniono później w bruku ciemniejszą kostką. W roku 1756 postawiono tutaj barokową bramę spełniającą funkcję porządkowo-rogatkową. Na filarach umieszczono herby: pruski, śląski, miejski oraz inskrypcję. W 1869 bramę rozebrano i przeniesiono do koszar przy ul. Obrońców Pokoju. Po renowacji w 1998 roku wróciła na dawne miejsce.
 • Baszta Zamkowa znajduje się przy ulicy Podwale oraz Jasnej. Pierwotnie stanowiła umocnienie Bramy Zamkowej. Zniszczona prawdopodobnie w wielkim pożarze w 1549 r. 13 II 1550, podczas remontu, zawaliła się zabijając trzech robotników. Wieża w obecnym kształcie powstała w XIX w. Po remoncie oraz znaczącej przebudowie pełniła funkcję punktu widokowego. W wieży znajduje się pięć kondygnacji, na trzecim i czwartym piętrze znajdują się charakterystyczne otwory strzelnicze w kształcie krzyża.
 • Kościół pw. św. Erazma i Pankracego – najstarsza świątynia w mieście z 1552 roku, posiada wysoką (51 m) wieżę. W 1909 r. przy północnej nawie wzniesiono neogotycką klatkę schodową. Przy wejściu do zakrystii od strony północnej pomnik św. Jana Nepomucena z 1709 roku, który w 1812 r. strącono z mostu na Bobrze, a po odrestaurowaniu w 1886 r. przeniesiono w obecne miejsce.
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Św. – największa świątynia w mieście, może w nim zasiąść 4.020 osób, a drugie tyle zmieści się na stojąco. Zbudowany w latach 1709-1718 w wyniku zmuszenia cesarza austriackiego przez króla szwedzkiego Karola XII do wyrażenia zgody na budowę przez protestantów sześciu tzw. "kościołów łaski". Od 1957 r. jest kościołem katolickim a zarazem garnizonowym. Nad główną kopułą góruje wysoka na 66 m wieża. Jako jeden z niewielu kościołów na świecie posiada organy umieszczone za ołtarzem, a nie nad wejściem głównym.
 • Cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła – zbudowana w latach 1737-1738. W 1925 r. przejęta przez władze miejskie odgrywała rolę galerii. Parafia prawosławna przejęła świątynię w 1948 r. i sprowadziła ikonostas aż z Lubelszczyzny.
 • Teatr im. C. K. Norwida – budynek wzniesiony w latach 1903-1904 wg projektu Alfreda Daehmela w stylu secesyjnym. Główna sala widowiskowa posiada ok. 550 miejsc z trzema balkonami i pomieszczeniem foyer. W 1945 r. uruchomiono tutaj pierwszy teatr na Ziemiach Odzyskanych w którym debiutowali m.in.: Adam Hanuszkiewicz i Kazimierz Dejmek.
 • Archiwum Państwowe – najstarszy zachowany budynek przy ul. Podwale, wzniesiony na pocz. XVIII w. przez kupca Glafeya na bielarnię płótna. W XIX wieku mieściła się tutaj wytłaczarnia soku dla produkcji win owocowych. Od 1945 r. jest siedzibą archiwum miejskiego. W latach 1947-1949 r. zdeponowano tu część skarbu ukrytego w Zamku Czocha.
 • Muzeum Karkonoskie – jedyny obiekt w regionie wzniesiony specjalnie na potrzeby muzealne w latach 1912-1914. Powstał z inicjatywy i dla potrzeb zbiorów Towarzystwa Karkonoskiego (Riesengebirgsverein).
 • Pałac Paulinum

Zabytki Cieplic

 • Pałac Schaffgotschów (Jelenia Góra–Cieplice) – wzniesiony w latach 1784-1809 przez rodzinę Schaffgotschów. Fasada główna jest długa na 81m i liczy 21 osi okiennych. Od 1975 r. pałac należy do Politechniki Wrocławskiej, zwiedzanie możliwe po uzgodnieniu z władzami uczelni.
 • Długi Dom i pawilony zdrojowe (Jelenia Góra-Cieplice) - Długi Dom jest jednym z najstarszych budynków kuracyjnych uzdrowiska i najstarszą budowlą świecką w Cieplicach, powstał w 1537 r.
 • Galeria i Teatr Zdrojowy – (Jelenia Góra-Cieplice) – Galerię zbudowano w latach 1797-1800 wg projektu wrocławskiego architekta Carla Gottlieba Geisslera. Wewnątrz urządzono restaurację (funkcjonującą do dziś), palarnię cygar, czytelnię i sporą salę koncertową. Teatr Zdrojowy został wzniesiony w latach 1833-1836, może pomieścić ok. 270 widzów. Ufundowany przez Schaffgotschów, zbudowany w stylu neoklasycystycznym. Obecnie scena należy do Zdrojowego Teatru Animacji.
 • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela (Jelenia Góra-Cieplice) – zbudowany w latach 1712-1714 w stylu barokowym.
 • Kościół Zbawiciela (Jelenia Góra-Cieplice) – zbudowany w 1777 roku.
 • Pawilon Norweski (Jelenia Góra-Cieplice) – zbudowany w 1908 r. przez właściciela tutejszej fabryki maszyn papierniczych Eugena Fullnera. Pawilon powstał na wzór restauracji "Frognerseteren" koło Oslo i taką funkcję pełnił w Cieplicach do 1967 r., w którym to z Pałacu Schaffgotschów przeniesiono Muzeum Ornitologiczne (obecnie Przyrodnicze).

Zabytki Sobieszowa

 • Zamek Chojnik – zamek górny zbudowany został w 1364 r. W 1392 r. zamek otrzymuje od księżnej Agnieszki (Ród książąt piastowskich linii świdnicko-jaworskiej) rycerz Gotsche Schaff protoplasta rodu Schaffgotschów w którego rękach pozostaje do 1945 r. Obecnie mieści się tu najstarsze na Śląsku bractwo rycerskie, które co roku w sierpniu organizuje Turniej Kuszniczy "O złoty bełt Chojnika". Do zamku prowadzą szlaki turystyczne z miejscowości Sobieszów, Jagniątków i Zachełmie.
 • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – wzniesiony w 1745 r. przez ewangelików. Od 1947 r. mieści się tu parafia rzymskokatolicka. W 1960 r. umieszczono tutaj obraz Chrystusa Dobrego Pasterza z otwartym sercem na tle Karkonoszy.
 • Kościół pw. św. Marcina – pochodzi z początku XIV w., w latach 1778-1782 został przebudowany przez cystersów.
 • Pałac Schaffgotschów – barokowy, wzniesiony w latach 1705-1712, wg projektu Eliasa Scholza z Bolesławca.

Zabytki Jagniątkowa

 • Willa Gerharda Hauptmanna (Jelenia Góra-Jagniątków) – zbudowana w stylu secesyjnym na skale w 1901.

Zabytki Czarnego

 • Dwór Czarne (Jelenia Góra-Czarne) – kamienny pałac z XVI wieku. W 1559 r. zbudował go i otoczył fosą Caspar Schaffgotsch. Po 1947 przejęty przez PGR dwór zaczął popadać w ruinę. Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Kultury Ekologicznej "Czarne" i dzięki jego działaniom wraca do świetności.

Zabytki Maciejowej

 • Kościół pw. św. Piotra i Pawła (Jelenia Góra-Maciejowa) – zbudowany w 1319 r. W 1946 erygowano tutaj polską parafię.
 • Pozostałości książęcego zamku. Zachował się mur.

Transport

Drogi

Jelenia Góra leży na skrzyżowaniu ważnych dróg. Najważniejszą z nich jest droga krajowa nr 3 Świnoujście-Jakuszyce która łączy Jelenią Górę z Morzem Bałtyckim a dalej z krajami skandynawskimi. Trasami biegnącymi przez Jelenią Górę są:

Linie kolejowe

Początki kolei żelaznych w Jeleniej Górze sięgają II połowy XIX wieku. W roku 1866 powstała pierwsza linia kolejowa Jelenia Góra - Zgorzelec. Po 2-letniej budowie, 15 sierpnia 1867 uruchomiono 125 km 2-torową linię kolejową Wałbrzych-Jelenia Góra-Krysin, zelektryfikowaną w latach 1916-1923 (po zakończeniu II wojny światowej, w I półroczu 1945 zlikwidowano trakcję elektryczną i częściowo rozebrano drugi tor). Ponowna elektryfikacja tej linii kolejowej miała miejsce w latach 1965-1966 i w 1986. Kolejną linią kolejową była 105 km 1-torowa linia Jelenia Góra-Żagań, którą po 7-letniej otwarto 28 sierpnia 1909. Na początku XX w. oddano do użytku Kolej Izerską.

W latach 1991-1996 zamknięto dla ruchu pasażerskiego odcinek Lwówek Śląski-Żagań a w lipcu 2005 Jelenia Góra-Lwówek Śląski. W grudniu 2007 wznowiono przewozy pasażerskie na 61 km odcinku Jelenia Góra-Lwówek Śląski-Zebrzydowa.

Jelenia Góra nie jest obecnie ważnym węzłem kolejowym. W granicach administracyjnych miasta znajdują się cztery dworce kolejowe i wiele bocznic przeładunkowych. Większość z tych dworców jest zdewastowana i powoli zamienia się w ruinę. Kierunki linii kolejowych to: Wrocław, Węgliniec, Lwówek Śląski-Bolesławiec i Jakuszyce. Na niektórych z nich ruch był w ostatnich latach zawieszany i wznawiany. Zlikwidowano linie do Karpacza oraz przez Kowary i Kamienną Górę do Marciszowa.

Komunikacja autobusowa

Przedsiębiorstwo PKS-Tour oferuje połączenia z wieloma ośrodkami w całym kraju. Istnieje również komunikacja miejska prowadzona przez Miejski Zakład Komunikacji w Jeleniej Górze obsługujący 29 linii autobusowych, w tym 15 miejskich i 14 podmiejskich. Długość linii autobusowych w mieście wynosi 295,1 km, a długość wszystkich linii wynosi 428,1 km.

Lotnictwo

Lokalne lotnisko sportowe zarządzane przez Aeroklub Jeleniogórski oferuje czarterowe loty krajowe i zagraniczne.

Komunikacja indywidualna

W mieście w roku 2000 zarejestrowanych było 26 tys. samochodów, z tego 21 tys. osobowych. Jelenia Góra posiada 130 parkingów z tego 16 to parkingi strzeżone.

Kultura

Jelenia Góra jest miastem z szerokim zapleczem instytucji kulturalnych. Działają w niej między innymi teatr, filharmonia, kina oraz biuro wystaw artystycznych. W mieście odbywają się festiwale, jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy "ZOOM Zbliżenia", Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Silesia sonans".

 • Festiwal "Silesia Sonans" - Festiwal "Silesia Sonans", organizowany przez Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, jest drugim, po "Wratislavia Cantans", wydarzeniem muzycznym na Dolnym Śląsku. Powstał w 1998 roku i jest dziełem ks. płk dr Andrzeja Bokieja. To z jego szlachetnej pasji zrodziła się idea przywrócenia świetności zabytkowym organom oraz uczynienia z Kościoła Garnizonowego miejsca spotkań ludzi sztuki wielkiego formatu. Od przeszło dekady Silesia Sonans cieszy się ciągle rosnącym zainteresowaniem słuchaczy oraz przychylnymi opiniami krytyki muzycznej, prezentując arcydzieła muzyki organowej, kameralnej i symfonicznej, zarówno świeckiej i religijnej.
 • Teatr im. C. K. Norwida - Największa w mieście instytucja kulturalna. Powstała z połączenia dwóch scen: animacji (istniejącej 26 lat) oraz dramatu (z 56 letnią historią). Mieści się w secesyjnym budynku z 1904 roku, który ostatni remont przeszedł w latach 1999-2000. Jest organizatorem odbywających się festiwali teatrów ulicznych oraz jesiennych spotkań teatralnych.
 • Teatr Maska - Scena działająca przy Osiedlowym Domu Kultury w Jeleniej Góry od 1995 r. W tym czasie powstało około 20 spektakli.
 • Muzeum Karkonoskie - Działające obecnie w Jeleniej Górze muzeum ma długą historię. Uroczyste otwarcie odbyło się w 1914 roku. W czasie wojny muzeum pełniło funkcję składnicy dzieł sztuki. Po wojnie wiele eksponatów wywieziono do innych polskich muzeów. Posiada 3 oddziały, w tym Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, w którym prezentowana jest twórczość pisarza. Posiada w zbiorach ponad 23 tysiące eksponatów. Jest właścicielem największego w kraju zbioru szkła artystycznego.
 • Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego - Największy na Dolnym Śląsku skansen tego typu. Znajduje się na terenie dawnej jednostki wojskowej. Od 2005 roku w Łomnicy została otwarta wystawa plenerowa, na której prezentowany jest sprzęt radiolokacyjny z całej Polski.
 • Muzeum Przyrodnicze - Muzeum mieści się w cieplickim Parku Norweskim. Zbudowane w 1909 r. na podstawie projektu restauracji Frognersteren mieszczącej się pod Oslo. Zbiory opierają się głównie na nieistniejącej już kolekcji Schaffgotschów. Znajduje się w nim największa w Polsce ekspozycja ptaków.
 • Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego - Muzeum gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty związane z fauną i florą Karkonoszy. Przy muzeum założony został ogród, w którym podziwiać można około 90 gatunków roślin spotykanych na terenie parku.
 • Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna - Muzeum mieści się w dawnym domu noblisty. Budynek jest ciekawy architektonicznie. Dodatkową atrakcją jest leżący dookoła domu założony przez Hauptmanna ogród.
 • Tramwaje Jeleniogórskie 1897-1969 - W Zajezdni MZK otwarta jest stała wystawa dotycząca historii tramwai jeżdżących po Jeleniej Górze. Obecnie jedynym środkiem komunikacji miejskiej są autobusy, a z tramwajami możemy spotkać się tylko w zajezdni, w Podgórzynie Górnym przy tzw. Skałce oraz na placu Ratuszowym, gdzie znajduje się zabytkowy wagon oraz symboliczny odcinek dawnej trasy tramwajowej.
 • Filharmonia Dolnośląska - Pierwszą instytucją związaną z muzyką poważną w Jeleniej Górze była Orkiestra Symfoniczna, która powstała w 1964 roku. 1 marca 1974 roku doszło do otwarcia pierwszej sali koncertowej. W 1976 roku Orkiestra Jeleniogórska otrzymała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej, której dyrektorem i kierownikiem artystycznym został Stefan Strahl. Obecnym dyrektorem naczelnym jest Zuzanna Dziedzic, natomiast dyrektorem artystycznym Jerzy Swoboda. Ciekawostką może być fakt, że orkiestra nagrała 5 płyt kompaktowych z utworami znanych kompozytorów. Orkiestra bierze także udział w wielu festiwalach muzyki poważnej oraz utrzymuje kontakty z innymi orkiestrami.
 • Jeleniogórskie Centrum Kultury - JCK powstało po połączeniu Miejskiego Ośrodka Kultury i Regionalnego Centrum Kultury. Ośrodek ten pracuje przy większości wydarzeń kulturalnych w mieście (Liga Rocka, Finał WOŚP, Wrzesień Jeleniogórski, Krokus Jazz Festiwal, Festiwal Filmów Komediowych "Barejada", Międzynarodowe konferencje z zakresu nowych technik edukacyjnych) prowadzi także wiele warsztatów.
 • Osiedlowy Dom Kultury - Osiedlowy Dom Kultury to miejsce gdzie odbywają się warsztaty oraz zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży. Ponadto przy instytucji działa teatr i galerie. ODK jest organizatorem festiwalu filmowego "ZOOM Zbliżenia".
 • Młodzieżowy Dom Kultury - Młodzieżowy Dom Kultury to instytucja pracująca głównie z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi warsztaty, organizuje przeglądy oraz konkursy.
 • Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej - Książnica Karkonoska - Powstała w 1947 roku. Posiada 6 filii na terenie miasta i powiatu. Swoją obecną formę zyskała po reformie administracyjnej w 1999 roku. Współpracuje z bibliotekami za granicą. Na koniec 2007 roku zbiory Grodzkiej Biblioteki Publicznej liczyły ogółem 287.899 jednostek bibliotecznych.
 • Biuro Wystaw Artystycznych - Samorządowa instytucja kultury istniejąca od 1976 roku. Prezentuje głównie sztukę współczesną, niekomercyjną oraz jak najbardziej aktualną. Najczęściej pojawiającymi się odwołaniami jest natura oraz fotografia. Dyrektorem biura jest Janina Hobgarska.
 • Galeria Promocje - Działa od 1987 przy ODK. Głównymi celami jest upowszechnianie sztuki oraz edukacja kulturalna dzieci i młodzieży.
 • Galeria Hall - Działająca przy ODK galeria prezentuje głównie pracę "pod szkłem". Nowe wystawy pojawiają się w cyklu kwartalnym. W galerii prezentowane są także prace powstałe podczas konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży.

Pozostałe galerie

 • Galeria Muflon
 • Galeria Antyków i Antykwariat Księgarski
 • Galeria "Korytarz" JCK
 • Galeria "Pod Brązowym Jeleniem" JCK
 • Galeria N... przy DODN
 • JTF Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne
 • Koja Galery ART.& ANTIC
 • Galeria Prinz
 • Karkonoski Salon Sztuki

Kina

 • Kino Lot
 • Kino Grand
 • DKF "KLAPS"
 • Kino "Marysieńka" - likwidacja końcem 2010 roku

Stałe imprezy kulturalne

 • Wiosna Cieplicka
 • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze
 • Jeleniogórska Liga Rocka
 • Średniowieczny Jarmark Jeleniogórski
 • Jeleniogórskie Spotkania Teatralne
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Silesia sonans"
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej "Krokus Jazz Festiwal"
 • Festiwal Filmów Komediowych "Barejada"
 • Polskie Eksploracjie Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej "PESTKA"
 • Wrzesień Jeleniogórski
 • Karkonoski Festiwal Światła

Kabarety

W Jeleniej Górze zostały założone Kabaret Paranienormalni i Kabaret Paka.

Zespoły muzyczne

Z Jeleniej Góry pochodzi grupa muzyczna Leniwiec.

Znane osoby związane z miastem

 • Jerzy Kosiński (1933-1991) – polsko-amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego

Edukacja

W Jeleniej Górze, w Parku Miejskim na Wzgórzu Kościuszki znajduje się, zbudowany z kamienia, model przekroju geologicznego przez Sudety Zachodnie.

Kościoły i związki wyznaniowe

Katolicyzm

 • Kościół rzymskokatolicki

Jelenia Góra ma 11 parafii rzymskokatolickich, skupionych w trzech dekanatach: Jelenia Góra (wschód), Jelenia Góra (zachód) i Szklarska Poręba, które należą do diecezji legnickiej. W mieście znajduje się także Kolegium Zakonu oo. Pijarów.

Starokatolicyzm

 • Kościół Polskokatolicki
  • Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Prawosławie

 • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
  • Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Protestantyzm

 • Kościół Ewangelicko-Augsburski
  • Parafia w Jeleniej Górze
 • Kościół Zielonoświątkowy
  • Zbór w Jeleniej Górze
 • Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
  • Zbór w Jeleniej Górze
 • Kościół Boży w Chrystusie
  • Zbór "Zwycięstwo w Chrystusie"
 • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
  • zbór w Jeleniej Górze
 • Kościół Nowoapostolski w Polsce


Judaizm

Po obecności religii Żydowskiej w Jeleniej Górze pozostał tylko nowy cmentarz żydowski oraz wzmianki o starym cmentarzu i synagodze.

Buddyzm

 • Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu

Świadkowie Jehowy

 • 9 zborów Świadków Jehowy z kompleksem Sal Królestwa.

Sport i rekreacja

W Jeleniej Górze istnieje ponad 60 klubów, stowarzyszeń i związków sportowych, m.in. MKS "Karkonosze" Jelenia Góra, KS Sudety Jelenia Góra, Klub Sportowy "Sudety" (dawniej Miejski Klub Sportowy "Sudety" Jelenia Góra). Obecnie istnieją: 4 hale widowiskowo-sportowe, 2 hale sportowe, 3 stadiony lekkoatletyczne, 1 basen kryty, lotnisko sportowe wykorzystywane przez Aeroklub Jeleniogórski, kompleks kortów tenisowych, liczne sale treningowe, siłownie, salony odnowy biologicznej. Od 1990 roku miasto wraz z pobliskimi miejscowościami jest organizatorem Rajdu Karkonoskiego. Również w latach 1952 - 1956, 1979, 1986 oraz 1999 - 2007 przez miasto przebiegała trasa Tour de Pologne i w roku 2012 ta impreza powróciła do Jeleniej Góry.

Znani jeleniogórscy sportowcy

 • Agnieszka Cyl
 • Waldemar Glinka
 • Łukasz Janik
 • Przemysław Kocot
 • Ernest Konon
 • Mieczysław Korycki
 • Robert Kuczyński
 • Janusz Kudyba
 • Dawid Kupczyk
 • Maciej Kurowski
 • Roman Maciejak
 • Robert Mieszała
 • Waldemar Przytuła
 • Joanna Rosik (Stefanowska)
 • Ryszard Skowronek
 • Elżbieta Trześniewska
 • Maja Włoszczowska
 • Agata Wypych

Media

Czasopisma

 • Jeleniogórski Tygodnik Jelonka.com
 • Gazeta Powiatowa - Dolny Śląsk
 • Gazeta Wojewódzka
 • Gazeta Wyborcza – oddział
 • Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska – oddział
 • Karkonosze
 • Kurenda
 • Nowiny Jeleniogórskie
 • Rocznik Jeleniogórski
 • Rynek Jeleniogórski
 • Jeleniogórska Gazeta Ogłoszeniowa

Telewizja

 • Telewizja TV Karkonosze Play
 • Telewizja TV Vectra
 • Telewizja TV Odra
 • Telewizja Polsat News - ośrodek regionalny

Radio

 • Muzyczne Radio 105,8 FM
 • Radio Eska Jelenia Góra 104,90 FM
 • Radio ZET 104,2 FM
 • RMF FM 100,80 FM
 • RMF MAXXX Wałbrzych 101,10 FM
 • Radio Wrocław 96,70 FM
 • Radio Złote Przeboje Jelenia Góra 106,20 FM

Współpraca międzynarodowa

Miasta i gminy partnerskie:

 • Niemcy Budziszyn
 • Włochy Cervia
 • Dania Randers
 • Ukraina Siewierodonieck
 • Meksyk Tequila
 • Stany Zjednoczone Tyler
 • Finlandia Valkeakoski
 • Rosja Włodzimierz
 • Niemcy Erftstadt
 • Czechy Jabłoniec nad Nysą
 • Chińska Republika Ludowa Changzhou
 • Niemcy Heidelberg

Zobacz też

 • Czarne (dzielnica Jeleniej Góry)
 • Zabobrze
 • Synagoga w Jeleniej Górze
 • Stary cmentarz żydowski w Jeleniej Górze
 • Nowy cmentarz żydowski w Jeleniej Górze
 • Cieplice Śląskie-Zdrój
 • Związek Miast Polskich

Literatura

 • Erle Bach: Das alte Hirschberg zwischen Handel und Poesie. Eine 700jährige Stadt im Herzen Europas im Spiegel ihrer Geschichte. Husum Verlag 1992. ISBN 3-88042-619-8.

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 578)

0-9ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSŚTUWXZŹŻ

0-9

ul. 1 Maja

A

ul. Agnieszkowska
ul. Akacjowa
ul. Armii Krajowej
ul. Asnyka Adama

B

ul. Bacewicz
ul. Bacewicz Grażyny
ul. Baczyńskiego
ul. Baczyńskiego Krzysztofa Kamila
ul. Bankowa
ul. Barlickiego Norberta
ul. Bartka Zwycięzcy
ul. Batalionów Chłopskich
ul. Bema gen. Józefa
ul. Bema Józefa (Generała Józefa Bema)
ul. Berenta
ul. Berenta Wacława
ul. Bilewicza
ul. Bilewicza Teodora
ul. Blacharska
ul. Boczna
ul. Bogusławskiego
ul. Bogusławskiego Wojciecha
ul. Bohaterów Getta
ul. Bohaterów Września
ul. Bohaterów Września 1939 r.
ul. Bolesława Chrobrego
al. Bolesława Krzywoustego
ul. Borówkowa
ul. Brezy Tadeusza
ul. Broniewskiego Władysława
ul. Brzechwy
ul. Brzechwy Jana
ul. Brzozowa
ul. Bydgoska
ul. Błękitna

C

ul. Ceglana
ul. Cervi
ul. Chałubińskiego
ul. Chałubińskiego Tytusa
ul. Chełmońskiego
ul. Chełmońskiego Józefa
ul. Chopina
ul. Chopina Fryderyka
ul. Chłopska
ul. Cicha
pl. Cichy
ul. Cieplice Juszczaka
ul. Cieplice Pl. Piastowski
ul. Cieplice Zdrój Pl. Piastowski
ul. Cieplicka
ul. Cinciały Andrzeja
ul. Cmentarna
ul. Conrada
ul. Conrada Józefa
ul. Czarneckiego Stefana
ul. Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego Stefana
ul. Czarnoleska
ul. Czecha
ul. Czecha Bronisława
ul. Czeczota Jana

D

ul. Dąbrowica
ul. Dąbrowskiej Marii
ul. Daniłowskiego
ul. Daniłowskiego Gustawa
ul. Daszyńskiego
ul. Daszyńskiego Ignacego
ul. Dębowa
ul. Dembowskiego
ul. Dembowskiego Edwarda
ul. Diamentowa
ul. Dobrowolskiego
ul. Dobrowolskiego Gieorgija
ul. Dolnośląska
ul. Domeyki
ul. Domeyki Ignacego
ul. Druciana
ul. Drzymały
ul. Drzymały Michała
ul. Dunikowskiego Xawerego
ul. Dworcowa
ul. Dworska
ul. Dwudziestolecia
ul. Działkowicza
ul. Dziecinna
ul. Dzierżonia
ul. Dzierżonia Jana
ul. Dziwiszów
ul. Dziwiszowska
ul. Długa

E

ul. Elewów
ul. Elsnera
ul. Elsnera Józefa
pl. Energetyka

F

ul. Fabryczna
ul. Fałata Juliana
ul. Fitelberga Grzegorza
ul. Flisaków
ul. Forteczna
ul. Francuska
ul. Fredry Aleksandra

G

ul. Gagarina
ul. Gagarina Jurija
ul. Gałczyńskiego
ul. Gałczyńskiego Konstantego Ildefonsa
ul. Gdańska
ul. Gielniaka
ul. Gielniaka Józefa
ul. Gimnazjalna
ul. Gminna
ul. Goduszyńska
ul. Góra Bohaterów
ul. Górna
ul. Goździkowa
ul. Grabowskiego
ul. Grabowskiego Józefa
ul. Graniczna
ul. Granitowa
ul. Grochowiaka Stanisława
ul. Grodzka
ul. Groszowa
ul. Grota-Roweckiego Stefana Wzg. (Wzgórze Generała Stefana Grota-Roweckiego)
ul. Grottgera
ul. Grottgera Artura
ul. Grudziądzka
ul. Grunwaldzka
ul. Głowackiego Bartosza
ul. Głowackiego Bartosza Wojciecha

H

ul. Hallerczyków
ul. Harcerska
ul. Heweliusza
ul. Heweliusza Jana
ul. Hirszfelda
ul. Hirszfelda Ludwika
ul. Hoene-Wrońskiego
ul. Hoene-Wrońskiego Józefa
ul. Hoene-Wrońskiego Józefa Marii
ul. Hoffmana Wlastimila
ul. Hofmana Vlastimila

I

inne Zamek Chojnik
ul. Irysowa
ul. Izerska

J

ul. Jagiellońska
ul. Jagiełły Władysława
ul. Jagniątków Wczasowa
pl. Jana Apostoła św.
ul. Jana Heweliusza
ul. Jana Kiepury
al. Jana Pawła II
ul. Jana Pawła II
ul. Jana Sobieskiego
ul. Jaśminowa
ul. Jasna
ul. Jelenia
ul. Jordana Henryka
ul. Józefa Conrada
ul. Junaków
ul. Juszczaka
ul. Juszczaka Franciszka

K

ul. Kaczawska
ul. Kadetów
ul. Kalinowa
ul. Kamienna
ul. Kamienne Schodki
ul. Kamiennogórska
ul. Kamińskiego Antoniego (Księdza Antoniego Kamińskiego)
ul. Kamińskiego ks. Antoniego
Pl. Kard. Wyszyńskiego
ul. Karkonoska
ul. Karola Miarki
ul. Karłowicza
ul. Karłowicza Mieczysława
ul. Kasprowicza
ul. Kasprowicza Jana
ul. Kasprzaka
ul. Kasprzaka Marcina
ul. Kazimierskiego
ul. Kazimierskiego płk. Wacława
ul. Kiepury
ul. Kiepury Jana
ul. Kilińskiego
ul. Kilińskiego Jana
ul. Klonowica
ul. Klonowica Sebastiana
ul. Klonowicza
ul. Kochanowskiego
ul. Kochanowskiego Jana
ul. Kolberga
ul. Kolberga Oskara
ul. Kolejowa
ul. Komarno
ul. Komarowa Władimira
pl. Kombatantów
ul. Komedy-Trzcińskiego
ul. Komedy-Trzcińskiego Krzysztofa
ul. Konopnickiej
ul. Konopnickiej Marii
ul. Konstytucji
ul. Konstytucji 3 Maja
ul. Konwaliowa
ul. Kopernika
ul. Kopernika Mikołaja
ul. Koralowa
ul. Korczaka Janusza
ul. Korfantego Wojciecha
pl. Kościelny
pl. Kościuszki Tadeusza
ul. Kościuszki Tadeusza Wzg.
ul. Kosmonautów
ul. Kossaka Wojciecha
ul. Kosynierów
ul. Kowalska
ul. Kozia
ul. Krakowska
ul. Krasickiego
ul. Krasickiego Ignacego
ul. Krasińskiego
ul. Krasińskiego Zygmunta
ul. Kraszewskiego
ul. Kraszewskiego Józefa Ignacego
ul. Kręta
ul. Krośnieńska
ul. Krótka
ul. Kruszwicka
ul. Kryniczna
ul. Krzywoń Anieli
ul. Książęca
ul. Kubsza
ul. Kubsza Wilhelma
ul. Kubusia Puchatka
ul. Kurpińskiego
ul. Kurpińskiego Karola
ul. Kusocińskiego Janusza
ul. Kwiatowa

L

ul. Langego
ul. Langego Oskara
ul. Legnicka
ul. Lelewela Joachima
ul. Leśmiana
ul. Leśmiana Bolesława
ul. Leśna
ul. Leśnicza
ul. Letnia
ul. Liczyrzepy
ul. Liliowa
ul. Lipowa
ul. Lotnictwa
ul. Lubańska
ul. Ludowa
ul. Lwówecka

Ł

ul. Łabska
ul. Łączna
ul. Łąkowa
ul. Łazienkowska
ul. Łomnicka
ul. Łukasiewicza Ignacego
ul. Łużyckiej Dywizji Artylerii Pr III

M

ul. M. Konopnickiej
ul. Maciejowska
ul. Maja 1
ul. Makuszyńskiego
ul. Makuszyńskiego Kornela
ul. Malczewskiego
ul. Malczewskiego Jacka
ul. Malinnik
ul. Malinowa
ul. Marcinkowskiego Karola
ul. Marusarzówny Heleny
ul. Matejki
ul. Matejki Jana
ul. Mała
ul. Małcużyńskiego
ul. Małcużyńskiego Witolda
ul. Miarki
ul. Miarki Karola
ul. Michałowicka
ul. Michejdy
ul. Michejdy Jana
ul. Mickiewicza
ul. Mickiewicza Adama
ul. Miejskie,,Flora Targ.
ul. Mieszka
ul. Mieszka I
ul. Miła
ul. Miłosza
ul. Miłosza Czesława
ul. Mleczna Droga
ul. Mochnackiego
ul. Mochnackiego Maurycego
ul. Modrzejewskiej Heleny
ul. Moniuszki
ul. Moniuszki Stanisława
ul. Morcinka
ul. Morcinka Gustawa
ul. Mostowa
ul. Mroczna
ul. Muzealna
ul. Muzyczna
ul. Myśliwska
ul. Młyńska

N

ul. Na Skałkach
ul. Nad Stawami
ul. Nadbrzeżna
ul. Narciarska
ul. Narutowicza Gabriela
ul. Nałkowskiej
ul. Nałkowskiej Zofii
ul. Nerudy Pablo
ul. Niećki Józefa
ul. Niemcewicza Juliana Ursyna
pl. Niepodległości
ul. Norwida
ul. Norwida Cypriana Kamila
ul. Noskowskiego
ul. Noskowskiego Zygmunta
ul. Nowa
ul. Nowowiejska

O

ul. Objazdowa
ul. Obrońców Pokoju
ul. Obrońców Westerplatte
ul. Ogińskiego
ul. Ogińskiego Michała Kleofasa
ul. Ogrodowa
ul. Okopowa
ul. Okrężna
ul. Okrzei
ul. Okrzei Stefana
ul. onopnickiej
ul. Orkana
ul. Orkana Władysława
ul. Orla
ul. Orzeszkowej
ul. Orzeszkowej Elizy
ul. Osiedle Robotnicze
ul. Osiedle Żeromskiego

P

park Karkonoski Park Narodowy
park Zdrojowy
ul. Pacajewa Wiktora
ul. Paderewskiego
ul. Paderewskiego Ignacego
ul. Panieńska
ul. Park Zdrojowy Park
ul. Parkowa
pl. Parkowy
ul. PCK
pl. Piastowski
ul. Picassa Pablo
ul. Pijarska
ul. Pionierów Jeleniej
ul. Pionierów Jeleniej Góry
ul. Pionierska
ul. Piłsudskiego
ul. Piłsudskiego Józefa
ul. Plac Piastowski
ul. Pocztowa
ul. Pod Chojnikiem
ul. Pod Wałami
ul. Podchorążych
ul. Podgórna
ul. Podgórze
ul. Podgórzyńska
ul. Podleśna
ul. Podwale
ul. Pogodna
ul. Pola
ul. Pola Wincentego
ul. Polna
ul. Poprzeczna
ul. Powstańców Śląskich
ul. Powstańców Wielkopolskich
ul. Powstania Listopadowego
ul. Powstania Styczniowego
ul. Poziomkowa
ul. Poznańska
ul. Południowa
ul. Promienna
ul. Prusa
ul. Prusa Bolesława
ul. Przechodnia
ul. Przerwy Tetmajera
ul. Przerwy-Tetmajera Kazimierza
ul. Przeskok
ul. Przesmyckiego
ul. Przesmyckiego Zenona
ul. Przesmyk
ul. Przyboczna
ul. Przybyszewskiego Stanisława
ul. Ptasia
ul. Puchatka Kubusia
ul. Pułaskiego
ul. Pułaskiego Kazimierza

R

ul. Radarowa
ul. Radosna
ul. Rataja
ul. Rataja Macieja
pl. Ratuszowy
ul. Reja
ul. Reja Mikołaja
ul. Reymonta
ul. Reymonta Władysława
ul. Reymonta Władysława Stanisława
ul. Rodzinna
ul. Romera
ul. Romera Eugeniusza
ul. Różana
pl. Różany
ul. Różyckiego
ul. Różyckiego Ludomira
ul. Rubinowa
ul. Rudawska
ul. Rzemieślnicza

S

ul. Sabały
ul. Sabały Jana
ul. Sadowa
ul. Sądowa
ul. Saneczkowa
ul. Sienkiewicza Henryka
ul. Sieroszewskiego
ul. Sieroszewskiego Wacława
ul. Skargi
ul. Skargi Piotra
ul. Skarżyńskiego
ul. Skarżyńskiego Stanisława
ul. Skowronków
ul. Skłodowskiej
ul. Skłodowskiej-Curie
ul. Skłodowskiej-Curie Marii
ul. Snycerska
ul. Sobieskiego
ul. Sobieskiego Jana III
ul. Sobieskiej Marysieńki
ul. Sobieszowska
ul. Sokoliki
ul. Solankowa
ul. Solna
ul. Sowińskiego gen. Józefa
ul. Sowińskiego Józefa (Generała Józefa Sowińskiego)
ul. Sołtysia
ul. Spacerowa
ul. Spokojna
ul. Sportowa
ul. Spółdzielcza
ul. Sprzymierzonych
ul. Staffa
ul. Staffa Leopolda
ul. Staromiejska
ul. Starzyńskiego Stefana
ul. Staszica
ul. Staszica Stanisława
ul. Stęczyńskiego Bogusza Zygmunta
ul. Storczykowa
ul. Struga
ul. Struga Andrzeja
ul. Strumykowa
ul. Strzelecka
ul. Studencka
ul. Stwosza Wita
ul. Sudecka
ul. Sygietyńskiego
ul. Sygietyńskiego Tadeusza
ul. Szafirowa
ul. Szewska
ul. Szkolna
ul. Szmaragdowa
ul. Szrenicka
ul. Szymanowskiego
ul. Szymanowskiego Karola
ul. Słoneczna
ul. Słowackiego
ul. Słowackiego Juliusza
ul. Słowiańska

Ś

ul. Ściegiennego
ul. Ściegiennego ks. Piotra
ul. Ściegiennego Piotra
ul. Śnieżna
ul. Świerkowa
Pl. Świetego Jana Apostoła
ul. Świętojańska

T

ul. Tabaki
ul. Tabaki Wojciecha
ul. Tczewska
ul. Teatralna
ul. Tęczowa
ul. Tischnera Józefa (Księdza Józefa Tischnera)
ul. Tischnera ks. Józefa
ul. Tkacka
ul. Tomasza Zana
ul. Topolowa
ul. Toruńska
ul. Traktorowa
ul. Transportowa
ul. Trasa Czeska
ul. Traugutta Romualda
ul. Trzcińska
ul. Turkusowa
ul. Turystyczna
ul. Tuwima
ul. Tuwima Juliana

U

ul. Ujejskiego Karola
ul. Ujejskiego Kornela
ul. Urocza

W

ul. Wańkowicza
ul. Wańkowicza Melchiora
ul. Warszawska
ul. Waryńskiego
ul. Waryńskiego Ludwika
ul. Wazów
ul. Wczasowa
ul. Weigla Rudolfa
ul. Wesoła
ul. Widok
ul. Wiejska
ul. Wieniawskiego Henryka
ul. Wigury Stanisława
ul. Wincentego Pola
ul. Wiosenna
ul. Wiśniowa
ul. Wita Stwosza
ul. Witosa Wincentego
ul. Wiłkomirskiego
ul. Wiłkomirskiego Alfreda
ul. Wodna
ul. Wojcieszyce
ul. Wojewódzka
al. Wojska Polskiego
ul. Wojska Polskiego
ul. Wolności
Pl. Wolności
ul. Worcela Henryka
ul. Wołkowa Władisława
ul. Wołkowa Władysława
ul. Wróblewskiego
ul. Wróblewskiego Walerego
ul. Wrocławska
ul. Wrzosowa
ul. Wyczółkowskiego
ul. Wyczółkowskiego Leona
ul. Wyspiańskiego
ul. Wyspiańskiego Stanisława
pl. Wyszyńskiego ks. kard. Stefana
ul. Wyszyńskiego Stefana Pl. (Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
ul. Wyzwolenia Narodowego
ul. Wzgórze "Grota"
ul. Wzgórze Grota-Roweckiego
ul. Wzgórze Kościuszki
ul. Wzgórze Partyzantów
Pl. Wzgórze Paulinum
ul. Wzgórze Wandy
ul. Władysława Jagiełły

X

ul. XX Lecia

Z

ul. Zachodnia
ul. Zakopiańska
ul. Zamenhofa
ul. Zamenhofa Ludwika
ul. Zamenhoffa Ludwika
ul. Zamkowa
ul. Zamoyskiego
ul. Zamoyskiego Andrzeja
ul. Zana
ul. Zana Tomasza
ul. Zapolskiej
ul. Zapolskiej Gabrieli
ul. Zarzeczna
ul. Zaułek
pl. Zdrojowy
ul. Zgorzelecka
ul. Zielna
ul. Zielona
ul. Ziemowita
ul. Zjednoczenia Narodowego
ul. Zwycięzcy Bartka
ul. Złotnicza

Ź

ul. Źródlana

Ż

ul. Żabia
ul. Żeromskiego
ul. Żeromskiego Stefana
ul. Żwirki Franciszka

Kody pocztowe, Jelenia Góra (wyświetlono 6/6)


Ocena internautów miejscowości Jelenia Góra
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Jelenia Góra, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Jelenia Góra

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 19:55:59

Szybka zmiana regionu Polski