Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Czernica


Informacje o Czernica:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.977219

Współrzedne geograficzne E: 15.714170

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Tablice rejestracyjne: DJE

Czernica (powiat jeleniogórski)

Czernica (niem. Langenau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Jeżów Sudecki, w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.

Położenie

Wieś jest malowniczo położona w Górach Kaczawskich w dolinie rzeki Chrośnicki Potok (Lipki). Ciągnie się wzdłuż drogi na długości ponad 4 km (stąd jej przedwojenna nazwa: Langenau).

Historia

Czernica po raz pierwszy została wzmiankowana w 1305 r. w Księdze Uposażeń Biskupstwa Wrocławskiego, w dokumencie z r. 1399 wymieniony był miejscowy proboszcz. Pierwszy włodarzami wsi był ród von Langenow. W 1543 ówcześni właściciele – Schaffgotschowie wybudowali i otoczyli fosą renesansowy dwór, który był następnie kilkukrotnie modernizowany (w 1892 kupił go Friedrich von Klitzing i przebudował w jedną z najnowocześniejszych rezydencji na Dolnym Śląską, z centralnym ogrzewaniem i elektrycznością).

W 1573 we dworze odbyła się część dysputy teologicznej Matthiasa Flaciusa Illyricusa (ucznia Melanchtona) z miejscowymi pastorami, którzy mieli w niej zwyciężyć.

W czasie wojny trzydziestoletniej dwór bezskutecznie oblegali lisowczycy – mniej szczęścia mieli okoliczni mieszkańcy, których kilkudziesięciu zostało zabitych. Z kolei w 1937 wieś stała się znana z powodu rzekomej inwazji UFO – przez kilka miesięcy niezidentyfikowane maszyny latające krążyły nad miejscowością, a jedna miała runąć na ziemię. Do dzisiaj nie wiadomo, czy nie były to próby jakiś niemieckich maszyn.

Pod koniec II wojny światowej w Czernicy ukryto zbiory Muzeum Mozartowskiego i inne śląskie muzykalia, które prawdopodobnie zostały zagarnięte przez wkraczającą na te tereny Armię Czerwoną.

Zabytki  • Kościół ewangelicki (z 1740, wieża z 1914), została z niego już tylko wieża z dzwonnicą
  • Kościół katolicki (XIII w.) po wielu zabiegach konserwatorskich zyskuje na świetności.
  • Pałac, pochodzący z XVI w., który po kolejnej przebudowie w II połowie XIX wieku utrzymuje styl neorenesansowy. Będące obecnie własnością prywatną założenie pałacowo-parkowe zostało poddane gruntownej renowacji. Blasku nabrały interesujące wnętrza, w szczególności pochodzące z 1563 roku malowidła ścienne pałacowej kaplicy. Ogrodzony kamiennym murem 5-hektarowy, teraz pielęgnowany park posiada wiele dendrologicznych okazów i stanowi znakomity przykład tego typu zabytków w Kotlinie Jeleniogórskiej. Do 1945 pałac znajdował się w rękach rodziny von Klitzing, później przejęło go Okręgowe Przedsiębiorstwo Handlu Opałem, Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych, a obecnie jest własnością prywatną.

Zobacz też: Czernica

Kody pocztowe, Czernica (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Czernica
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Czernica, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Czernica

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:00:55

Szybka zmiana regionu Polski