Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Mysłakowice


Informacje o Mysłakowice:

Ilość ulic: 34

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.841110

Współrzedne geograficzne E: 15.784720

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Liczba ludności: 5100

Tablice rejestracyjne: DJE

Herb Mysłakowice:

Herb Mysłakowice

Oficjalna strona miejscowości

Mysłakowice

Mysłakowice (niem. Erdmannsdorf-Zillerthal, Zillerthal) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Mysłakowice, w Kotlinie Jeleniogórskiej, u podnóża Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich.

Miejscowość jest siedzibą władz gminy Mysłakowice.

Przez miejscowość przepływa rzeka Łomnica oraz jej dopływy Jedlica i Głębocka Struga.

Niemiecką nazwę Zillerthal miejscowość zawdzięcza tyrolskim osadnikom z pochodzącym z okolic doliny Zillerthal, którzy osiedlili się tutaj z inicjatywy hrabiny Fryderyki Reden. Powodem, dla którego wyemigrowali oni z Tyrolu i osiedlili się w latach 30. XIX wieku w w Mysłakowicach, było prześladowanie w tym czasie protestantów w Austrii.

W 1945 wieś została włączona do Polski i przyjęła obecną nazwę. Jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W miejscowości obchodzone były Dni Tyrolskie nawiązujące do kultury osadników. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.

Zabytki

  • Pałac Hohenzollernów z końca XVIII wieku
  • Kościół Ewangelicki, obecnie świątynia katolicka pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół pochodzi z 1838 roku. Jego otwarcie nastąpiło z opóźnieniem spowodowanym katastrofą budowlaną - 8 czerwca 1838 o 6.30 zawaliła się wieża, co spowodowało ofiary śmiertelne i wszczęcie postępowania wyjaśniającego na osobisty rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV, który przybył na miejsce katastrofy. Najcenniejszym elementem, a zarazem ciekawostką tej świątyni są trzony kolumn wspierające daszek nad wejściem do kościoła. Pochodzą one z wykopalisk w Pompejach i są darem króla Neapolu.
  • Dom Tyrolski, jeden z zachowanych domów osadników tyrolskich. Domów tych jest w Mysłakowicach i okolicy ponad 50. Wybudowane one zostały przez ewangelickich Tyrolczyków, którzy – zmuszeni do opuszczenia ojczyzny – osiedli w Kotlinie Jeleniogórskiej w roku 1837.

Kody pocztowe, Mysłakowice (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Mysłakowice
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 15

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Mysłakowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Mysłakowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:24:47

Szybka zmiana regionu Polski