Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Piechowice


Informacje o Piechowice:

Ilość ulic: 89

Ilość kodów pocztowych: 2

Współrzedne geograficzne N: 50.855560

Współrzedne geograficzne E: 15.618890

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Liczba ludności: 6486

Gęstość ludności: 150,3 os./km²

Powierzchnia: 43,21 km²

Wysokośc npm: 360-480 m n.p.m.

Rodzaj gminy: miejska

TERC: 5020106031

Tablice rejestracyjne: DJE

Herb Piechowice:

Herb Piechowice

Flaga Piechowice:

Flaga Piechowice

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Piechowice

 • Dzielnica: Górzyniec

 • Dzielnica: Michałowice

 • Dzielnica: Pakoszów

 • Dzielnica: Piastów

 • Dzielnica: Wola Kromnowska

 • Dzielnica: Wrześnica

Piechowice

Piechowice (do 1945 r. niem. Petersdorf) – miasto i gmina leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.

W latach 1945-54 siedziba wiejskiej gminy Piechowice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.

Miejscowość leży nad Kamienną, niewielką rzeką dorzecza Odry, dopływem Bobru oraz uchodzącym doń w Piechowicach dopływem - Małą Kamienną.

Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 6 496 mieszkańców. Piechowice do niedawna miały charakter przemysłowo-wypoczynkowy, obecnie rozwijane są usługi i funkcje rekreacyjne – kierowane głównie do turystów.

Położenie

Do Piechowic należą części miejscowości (niektóre mają status osiedla): Górzyniec, Michałowice, Pakoszów, Piastów. W latach 1976-1997 dzielnicą Piechowic był także Jagniątków, przyłączone 1 stycznia 1998 r. do graniczącej z nim Jeleniej Góry. Miasto położone jest na wysokości 360-480 m n.p.m., a granica administracyjna sięga aż do wysokości 1509 m n.p.m., gdzie znajduje się drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy - Wielki Szyszak. Gmina graniczy z gminami: Jelenia Góra, Stara Kamienica, Szklarska Poręba oraz z Republiką Czeską (przez szczyty Karkonoszy).

Historia

Założone na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie uzyskało dopiero w 1967 r.(przy czym sąsiednie wsie jako osiedla znalazły się w obrębie nowopowstałego miasta). Geneza miasta wiąże się z Hansem Paterem, który zbudował młyn na terenie dzisiejszych Piechowic na początku XIV w. - stąd też nasiębierne koło młyńskie we współczesnym herbie miasta. Późniejsze wieki przyniosły rozwój tradycji szklarskich, podobnie jak w sąsiedniej Szklarskiej Porębie. Nowoczesny przemysł pojawił się w Piechowicach w XX w., co wynika z doprowadzenia kolei (w grudniu 1891 r., przedłużona do Szklarskiej Poręby i Korzenova w czerwcu 1902 r.) i budowy zakładów. Z uwagi na brak działań wojennych w czasie II wojny światowej przeniesiono do Piechowic produkcję z niektórych zakładów Berlina. Pozostały z tego okresu instalacje obronne (np. bunkry w Cichej Dolinie - obecnie znane w Polsce siedlisko nietoperzy).

Nazwy historyczne

 • Petirsdorf - 1305 rok
 • Petersdorff - 1550 rok
 • Pettersdorff - 1687 rok
 • Pettersdorf - 1727 rok
 • Petersdorf - 1747 rok
 • Pitschdorf, Petersdorf - 1845 rok
 • Piotrowice - 1945 rok
 • Piechowice - 1946 rok

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 Piechowice ma obszar 43,22 km², w tym:

 • użytki rolne: 16%
 • użytki leśne: 71% ( w tym teren Karkonoskiego Parku Narodowego).

Miasto stanowi 6,89% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 31 grudnia 2007:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 6 526 100 3 423 52,45 3 103 47,55
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
151,0 79,2 71,8

Komunikacja

Piechowice leżą na trasie drogi krajowej nr 3, która przebiega na odcinku Świnoujście - Jakuszyce oraz stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö do Chania. Od drogi krajowej nr 3 odchodzi droga wojewódzka nr 366 z Piechowic do Kowar, stanowiąca zarazem główną ulicę miasta (ul. Żymierskiego). Miasto jest skomunikowane z Jelenią Górą (pociągi, autobusy PKS i MZK) i Szklarską Porębą. Na uwagę zasługuje droga do Michałowic, prowadząca przez serpentyny i malowniczy tunel wykuty w skale.

Oświata i sport

W mieście działają 2 przedszkola, szkoła podstawowa, gimnazjum i zespół szkół ponadgimnazjalnych (zawodówka, technikum i liceum). Po ukończeniu gimnazjum absolwenci wybierają zwykle szkoły w Jeleniej Górze.

Piechowicki sport to przede wszystkim Klub Sportowy Lechia Piechowice. Klub dzieli się na sekcję rowerową i piłkarską, dysponuje stadionem. Prezesem zarządu jest Jacek Kamiński, a wiceprezesem Daniel Potkański. Do klubu należy Marek Galiński - wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie górskim i czterokrotny olimpijczyk (w 2008 r. w polskiej reprezentacji na igrzyskach w Pekinie). Z uwagi na dużą ilość górskich tras rowerowych Piechowice są obecnie promowane jako "Kraina rowerów".

Kultura

Artystyczną wizytówką miasta jest położone w Karkonoszach osiedle Michałowice, w którym funkcjonują: galeria sztuki Pawła Trybalskiego (malarstwo surrealistyczne i metaforyczne) oraz Teatr Nasz i Teatr Cinema. Oba teatry mają charakter niepubliczny, Teatr Nasz specjalizuje się w kabarecie i regularnie wystawia spektakle dla mieszkańców i turystów, a Teatr Cinema interesuje się eksperymentami artystycznymi, uczestnicząc zarazem w krajowych i zagranicznych festiwalach. Funkcje kulturalne pełni również Piechowicki Ośrodek Kultury. Coroczną imprezą kulturalną miasta jest "Kryształowy weekend", podczas którego prezentują się m.in. wytwórcy kryształów i grawerzy.

Turystyka

Na terenie gminy przebiega wiele szlaków turystycznych PTTK i ścieżek rowerowych. W granicach miasta znajduje się Wodospad Szklarki oraz Śnieżne Kotły. W centralnej części miasta przy ul. Żymierskiego rośnie 700-letni cis objęty ochroną jako pomnik przyrody. Na pograniczu miasta znajduje się także Rezerwat przyrody Krokusy w Górzyńcu utworzony w 1962 roku w celu zachowania dla potrzeb nauki i dydaktyki, prawdopodobnie naturalnego stanowiska szafrana (Crocus L.) - znanego już w roku 1811. Rezerwat chroni izolowane, jedyne poza Tatrami i ich przedpolem, stanowisko tego gatunku w Polsce. Na terenie miasta zabytki: kościół w Piastowie z XIV w., założenie pałacowe w Pakoszowie z XVIII w. (obecnie w remoncie) oraz ośrodek wypoczynkowy Uroczysko w Michałowicach - dawne sanatorium Luftwaffe.

Miasta partnerskie

 • Czechy Úpice (Czechy)

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 89)

0-9BCDGIJKLŁMNOPRSŚTWZŻ

Kody pocztowe, Piechowice (wyświetlono 2/2)


Ocena internautów miejscowości Piechowice
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Piechowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Piechowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:11:59

Szybka zmiana regionu Polski