Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Trzcińsko


Informacje o Trzcińsko:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.873890

Współrzedne geograficzne E: 15.874720

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Wysokośc npm: 360-400 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: DJE

Trzcińsko

Trzcińsko (niem. Rohrlach) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Janowice Wielkie, na pograniczu Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.


Historia i współczesność

Trzcińsko jest wyjątkowo malowniczo położoną nad Bobrem wioską u stóp Sokolich Gór. Po raz pierwszy wymieniana w dokumentach z XV w. Jak wiele okolicznych wsi, przez wieki przechodziła z rąk do rąk różnych rodów rycerskich, początkowo związanych z zamkiem Bolczów nad Janowicami Wielkimi.

Specyfiką Trzcińska było wydobywanie torfu w XIX w. z pobliskich Trzcińskich Mokradeł - dziś projektowanego rezerwatu przyrody. Specyfiką dzisiejszego Trzcińska są szkoły wspinaczki, bazujące na unikatowych walorach Sokolich Gór.

Najsłynniejszym lokatorem Trzcińska był Karl Baedeker (1801-1859), który w pierwszej poł. XIX w. wybudował zespół pałacowy. Baedeker to bodaj najsłynniejszy w historii wydawca praktycznych przewodników turystycznych. To od jego nazwiska do dziś określa się je bedekerami. Pierwszy prawdziwy "bedeker" opisywał Ren i wydany został w 1828 r. Wydawnictwo Baedekera działa do dziś w Hamburgu i Stuttgarcie. Po pałacu Baedekera pozostały dziś jedynie wspomnienia, kilka starych drzew i zabudowania gospodarcze w środkowej części wsi.

Wyróżniającym się zabytkiem Trzcińska jest wyremontowany poewangelicki kościół MB Częstochowskiej z 1799 r. Wyposażenie kościoła nie jest szczególnie bogate, ale po remoncie prezentuje się ciekawie. Interesujące jest także otoczenie pałacyku z XIX w., w którym mieści się dziś przedszkole. Pałacyk otacza kilkuhektarowy park ze starodrzewem i stawami. Warto zwrócić też uwagę na drewniany letniskowy dom z przełomu wieków ponad drogą do Janowic.

W 1867 r. przez Trzcińsko poprowadzono tory kolejowe do Jeleniej Góry. Uczyniło to z wioski popularną miejscowość turystyczną. Ok. 1 km w kierunku Jeleniej Góry za stacją w Trzcińsku tory kolejowe nikną w głębi góry Tunelowej (440 m). Prawie 300-metrowy tunel zbudowano w 1865 r.; był pierwszym tego typu obiektem na Śląsku.

Nazwy historyczne

  • Rorlach - 1400 rok
  • Robach - XV wiek
  • Ruhrlach - 1726 rok
  • Rohrlach - 1785 rok
  • Rożniewo - 1945 rok
  • Trzcińsko - 1946 rok

Zobacz też

Kody pocztowe, Trzcińsko (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Trzcińsko
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Trzcińsko, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Trzcińsko

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:01:04

Szybka zmiana regionu Polski