Menu
Home» » » »

Gmina Radków - Informacje

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

Populacja: 10287

Gęstość populacji: 74 osób/km²

Powierzchnia: 139 km²

Numer kierunkowy: 74

Tablice rejestracyjne: DKL

Urząd gminy Radków

Adres: 57-420 Radków ul. Rynek 1

Oficjalna strona gminy Radków

Gmina Radków (powiat kłodzki)

Gmina Radków – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.

Siedziba gminy to miasto Radków.

Struktura powierzchni

Powierzchnia: 139 km², w tym: 15 km² miasto Radków, 124 km² wsie gminy. Struktura użytkowania terenu: użytki rolne 7.936 ha, lasy 4.821 ha, tereny zainwestowane 1.218 ha.

Demografia

Liczba mieszkańców: 10.287, w tym: miasto: 2.646, gmina: 7.641

Geografia

Na terenie gminy położone są środkowe i najwyższe piętra Gór Stołowych. Są to obszary o unikatowych walorach nie tylko w skali gminy, ale i województwa. W obrębie gminy znajduje się około 45% powierzchni Parku Narodowego Gór Stołowych. Ruch turystyczny wokół Gór Stołowych koncentruje się we wsiach Karłów i Pasterka. Ponadto ważnymi centrami turystycznymi są: Radków z ośrodkiem wypoczynku świątecznego "nad Zalewem Radkowskim" oraz wieś Wambierzyce z bazyliką – ośrodek kultu religijnego znany w kraju i zagranicą.

Atrakcje turystyczne

  • Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Stołowych i ich najatrakcyjniejsze i najbardziej odwiedzane miejsce
  • Błędne Skały – rezerwat krajobrazowy o powierzchni 21,14 ha na wys. 852 m. z siecią regularnych, szeroko rozwartych szczelin skalnych o głebokości 6-8 m; tworzą one labirynt skalny, "skalne miasto" z wąskimi uliczkami
  • Radkowskie Skały
  • Skalne Grzyby
  • Fort Karola
  • Bazylika Wambierzycka
  • Kalwaria Wambierzycka – jedna z największych w Europie, obejmuje ok. 150 kaplic i stacji
  • Ruchoma Szopka
  • Szosa Stu Zakrętów – prowadzi z Radkowa do Kudowy-Zdroju przez Karłów, w obszarze Gór Stołowych
  • Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej

Sołectwa

Gajów, Karłów-Pasterka, Raszków, Ratno Dolne, Ratno Górne, Suszyna, Ścinawka Dolna, Ścinawka Górna, Ścinawka Średnia, Tłumaczów, Wambierzyce.

Polityka

Gmina Radków ma status gminy miejsko-wiejskiej. Mieszkańcy wybierają do rady miasta i gminy 15 radnych. Organem wykonawczym władz jest burmistrz. Siedzibą władz miasta i gminy znajduje się w Radkowie w ratuszu przy ulicy Rynek 1.

Burmistrzowie miasta i gminy Radków (od 1990):

  • 1990-1994: Marek Jagódka
  • 1994-2002: Waldemar Kozina
  • od 2002 r.: Jan Karol Bednarczyk

Mieszkańcy gminy Radków wybierają parlamentarzystów do Sejmu z okręgu wyborczego Wałbrzych, a do Senatu z okręgu wyborczego dzierżoniowsko-kłodzko-ząbkowickiego, zaś posłów do Parlamentu Europejskiego z dolnośląsko-opolskiego okręgu wyborczego z siedzibą we Wrocławiu.

Na czele każdego z sołectw stoi sołtys jako jednoosobowy organ władzy wykonawczej, który ma do pomocy radę sołecką jako organ władzy ustawodawczej, która wybierana jest przez wszystkich mieszkańców danej wsi.

Sąsiednie gminy

Nowa Ruda, Szczytna, Kudowa-Zdrój. Gmina sąsiaduje z Czechami

Kody pocztowe w gminie Radków (wyświetlono 6/6)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Radków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Radków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 16:03:27

Szybka zmiana regionu Polski