Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Jodłów


Informacje o Jodłów:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.162498

Współrzedne geograficzne E: 16.752220

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Liczba ludności: 62

Wysokośc npm: od 680 do 810 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: DKL

Jodłów (województwo dolnośląskie)

Jodłów (niem. Thanndorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Lokalizacja

Jodłów wieś-położona w południowo-zachodniej Polsce, w zachodniej części Masywu Śnieżnika, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w Kotlinie Kłodzkiej, około 9,0 km., na północny wschód, od centrum miejscowości Międzylesie.

Charakterystyka

Niewielka, letniskowa, górska wieś łańcuchowa, rozciągnięta na długości 3,6 km, o luźnym układzie zabudowań, ulokowana nad potokiem Jodłówka u zachodniego podnóża Masywu Śnieżnika, w śródgórskiej kotlinie, głęboko wciętej od strony południowej w Masyw Śnieżnika. Zabudowa wsi składa się z pojedynczych budynków gospodarczych i mieszkalnych rozlokowanych na wysokości od 630 do 810 m n.p.m. wzdłuż lokalnej drogi po obu jej stronach. Droga do wsi dochodzi z Międzylesia przez obniżenie między Urwistą a Opaczem. Jest to wieś, o charakterze rolniczo-letniskowym. Wokół wsi rozciągają się rozległe użytki rolne i górskie łąki, leżące głównie na zboczach doliny. W bliskim otoczeniu wsi występują, niewielkie pasy zieleni z drzew liściastych w formie przydomowych nasadzeń, oraz wzdłuż potoku i miedz. W większej odległości wieś otaczają z czterech stron górskie lasy mieszane regla dolnego z przewagą świerka oraz buka. Od wschodu nad wsią dominuje południowo-zachodni grzbiet odchodzący od Śnieżnika z wzniesieniami: Puchacz, Trójmorski Wierch, Jasień a od zachodu odgałęzienie grzbietu południowo-zachodniego z Urwistą. We wsi zachowało się kilka domów mieszkalnych i mieszkalno-gospodarczych o cechach charakterystycznych dla budownictwa ludowego Ziemi kłodzkiej z połowy XIX wieku, barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela z drugiej połowy XVIII wieku , oraz kilka przydrożnych kapliczek z XIX wieku.

Historia

Wieś do 1945 roku nosiła nazwę Thanndorf. Początki wsi nie są dokładnie poznane. W 1246 utworzono dobra międzyleskie, w skład których włączono tereny obecnej wsi. W 1294 roku król czeski Wacław II przekazał dobra międzyleskie wraz z obszarem obecnej wsi cystersom z Kamieńca Ząbkowickiego, którzy rozpoczęli planową akcję kolonizacji i wycinania potężnych lasów w celu rozwinięcia rolnictwa u podnóża Śnieżnika, w tym okresie na terenie obecnej wsi powstała mała osada drwali. W 1315 roku za panowania Jana Luksemburskiego dobra międzyleskie wraz z osadą na terenie obecnej wsi odkupił od cystersów łużycki rycerz Otto von Glaubitz (Gloubos) z Miśni. Prawdopodobnie wieś powstała 1414 roku po wykarczowaniu lasu na stokach Puchacza i Trójmorskiego Wierchu. W czasie wojen husyckich wieś została zniszczona przez husytów i przez ponad wiek stała opuszczona. W 1572 roku wieś ponownie zostaje zasiedlona za sprawą braci Michała i Dawida von Tschimhausów. W czasie wojny trzydziestoletniej wieś ograbili Szwedzi. Od 1653 roku wieś należy do Althannów. W połowie XVIII wieku we wsi powstaje szkoła, a w 1756 roku kościół św. Jana Chrzciciela w stylu barokowym. W XVIII wieku po okresie wojen śląskich, wieś przeżywa renesans gospodarczy, oparty na przemyśle tkackim. Wieś była dobrze rozwinięta, posiadała chałupnicze warsztaty tkaczy, olejarnię, młyn wodny i szkołę a we wsi na początku XIX wieku mieszkało 150 tkaczy. Po wojnach napoleońskich, w połowie XIX wieku wieś przeżywa kryzys spowodowany rewolucją przemysłową i upadkiem tkactwa. W XIX wieku wieś stała się znanym letniskiem. W okresie międzywojennym ruch turystyczny zdecydowanie zmalał a wieś zaczęła się wyludniać. Po 1945 roku wieś znacznie się wyludniła, najliczniej w górnej części. Po II wojnie światowej w Jodłowie osiedlono repatriantów, ale proces wyludniania trwał nadal. W latach 60.XX wieku powstały we wsi zakładowe ośrodki wypoczynkowe, które do obecnych czasów nadają wsi charakter letniskowy. Obecnie wieś liczy 62 mieszkańców.

Inne

  • Po wschodniej stronie ponad Jodłowem w Masywie Śnieżnika na południowym zboczu Trójmorskiego Wierchu położone są źródła Nysy Kłodzkiej.
  • Przed 1945 rokiem Jodłów należał do Powiatu bystrzyckego niem. Landkreis Habelschwerdt.
  • Do 1975 roku wieś należała do Powiatu bystrzyckiego

Ciekawostki

  • Nazwa "Jodłów" pochodzi od puszczy jodłowej,która wcześniej porastała tereny obecnej wsi
  • W 1827 roku wieś i okolice nawiedziło trzęsienie ziemi.
  • Jodłów jest jedną z najwyżej położonych miejscowości na Ziemi kłodzkiej.
  • W 1827 roku wieś i okolice nawiedziła wielka ulewa, która spowodowało powódź.

Turystyka

Przez wieś prowadzą szlaki turystyczne

  • POL Szlak niebieski.svg niebieski - z Międzylesia na Halę pod Śnieżnikiem.
  • POL Szlak żółty.svg żółty - szlak bardzo widokowy prowadzący przez łąki skrajem lasu z dolnej części Jodłowa do źródła Nysy Kłodzkiej i byłego przejścia granicznego.
  • POL Szlak czerwony.svg czerwony- prowadzący z górnej części z Jodłowa zachodnim zboczem Trójmorskiego Wierchu do źródła Nysy Kłodzkiej i byłego przejścia granicznego.

Zobacz też

  • Jodłów

Kody pocztowe, Jodłów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Jodłów
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 11

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Jodłów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Jodłów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 11:46:18

Szybka zmiana regionu Polski