Menu
Home» » » »

Gmina Chojnów - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 9379

Gęstość populacji: 40,6 osób/km²

Powierzchnia: 231,17 km²

TERYT: 5020209022

Numer kierunkowy: 76

Tablice rejestracyjne: DLE

Urząd gminy Chojnów

Adres: 59-225 Chojnów ul. Fabryczna 1

Oficjalna strona gminy Chojnów

Gmina Chojnów

Gmina Chojnów to gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

Siedziba gminy to Chojnów.

Według danych z czerwca 2008 gminę zamieszkiwały 9 389 osoby.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Chojnów ma obszar 231,17 km², w tym:

 • użytki rolne: 69%
 • użytki leśne: 20%

Gmina stanowi 31,05% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 9364 100 4661 49,8 4703 50,2
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
40,5 20,2 20,3


Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowościach gminy Chojnów pochodzą z XIII i XIV w., ale ślady ludzkiej działalności są tu znacznie wcześniejsze - w pobliżu wsi Konradówka znaleziono liczący ponad 100.000 lat krzemienny pięściak - narzędzie człowieka neandertalskiego.

Legenda

Ziemia Chojnowska pełna jest romantycznych legend, według jednej z nich E. von Promnitz był rycerzem nieokiełznanego temperamentu. Stąd mówi, że zginął na polu chwały lub też, że w wieku 24 lat kazała go zgładzić rodzona matka, a później wyprawiła wielką "pompa funebris" wykładając kirem drogę z Zamienic do Jaroszówki.

Zabytki

 • Wiatrak holenderski w Jerzmanowicach - wniesiony w XVIII w., wiatrak typu holenderskiego na skraju wsi Jerzmanowice. Obecnie znajduje się w nim restauracja.
 • Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Niedźwiedzicach - zbudowany w XV - XVI w.. Fundatorem kościoła był Wolf Bożywoj. Najcenniejszym zabytkiem jest w nim późnogotycki drewniany ołtarz z 1491 roku w formie tryptyku, którego centralną część stanowi Zdjęcie z Krzyża.
 • Kościół pw. św. Anny w Osetnicy - powstały pod koniec XV w. Wyjątkowo dobrze zachowany gotycki jednonawowy kościół wiejski. W okalających go murach pełniących niegdyś funkcje obronne, dostrzec można szereg epitafiuów.
 • Kościół w Zamienicach - pochodzi z XVII w. Jego atrakcją jest obok oryginalności architektonicznej (stylizacja na późny gotyk), są trzy okazałe nagrobki - Fryderyka von Bilerau z 1628 roku, E. von Promnitza zmarłego w 1704 roku i R. von Promnitza.

Sąsiednie gminy

Chocianów, Chojnów, Gromadka, Lubin, Miłkowice, Warta Bolesławiecka, Zagrodno, Złotoryja

Komunikacja

Komunikacja samochodowa

Przez gminę przebiega autostrada A4 A4. Główną drogą gminy jest trasa z Legnicy do Bolesławca 94 przechodzącą przez Michów, Chojnów i Krzywą. Oraz inne wojewódzkie: Chojnów - Złotoryja 328 przechodząca przez Gołaczów, Chojnów - Lubin 335 przechodząca przez Kolonię Kołłątaja i Jaroszówkę oraz Chojnów - Chocianów 328, przechodzącą przez Czernikowice i Rokitki. Wsie położone za tymi drogami są połączone między sobą dobrą siecią dróg powiatowych.

Komunikacja kolejowa

Stacje kolejowe w Gminie Chojnów znajdują się w:

Czynne

 • Osetnicy - obecnie remontowana, dawniej większa, a obecnie tylko przystanek osobowy, przez stację przechodzi linia kolejowa Miłkowice - Jasień.
 • Rokitkach - największa po Chojnowie stacja w gminie, posiada trzy perony. Obecnie stacja w Rokitkach ma być modernizowana, przez stację przechodzi linia kolejowa Wrocław Muchobór - Guben oraz nieczynne już Złotoryja - Rokitki i Rokitki - Kożuchów.
 • Okmianach - jedna z większych stacji kolejowych, budynek widoczny jest z drogi Chojnów - Bolesławiec, przez stację przechodzi linia kolejowa Legnica - Bolesławiec.
 • Goliszowie - dawniej stacja, obecnie przystanek osobowy, dawniej posiadała swój budynek, obecnie adaptowany do innych celów.

Nieczynne

 • Białej (Biała Złotoryjska) - nieczynna stacja, z własnym budynkiem, przez stację przychodziła linia kolejowa Złotoryja - Rokitki.
 • Zamienicach - nieczynna stacja kolejowa, z budynkiem, przez stację przychodziła linia kolejowa Złotoryja - Rokitki.

Komunikacja lotnicza

Niedaleko Chojnowa, we wsi Krzywa, znajduje się nieużywane poradzieckie lotnisko.

Sołectwa

Biała, Biskupin, Budziwojów-Dzwonów, Czernikowice, Dobroszów, Goliszów, Gołaczów, Groble, Jaroszówka, Jerzmanowice, Konradówka-Piotrowice, Krzywa, Michów, Niedźwiedzice, Okmiany, Osetnica, Pawlikowice-Gołocin, Rokitki, Stary Łom, Strupice, Witków, Zamienice.

Pozostałe miejscowości

Bronim, Brzozy, Dębrzyna, Kobiałka, Kolonia Kołłątaja, Pątnów, Targoszyce, Witkówek.

Największą rzeką w gminie jest Skora.

Zobacz też

Flaga gminy Chojnów

Kody pocztowe w gminie Chojnów (wyświetlono 3/3)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Chojnów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Chojnów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 16:05:25

Szybka zmiana regionu Polski