Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Chobienia


Informacje o Chobienia:

Ilość ulic: 18

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.549999

Współrzedne geograficzne E: 16.450001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 76

Liczba ludności: 650

Wysokośc npm: 95 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: DLU

Herb Chobienia:

Herb Chobienia

Chobienia (powiat lubiński)

Chobienia (niem. Köben an der Oder) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Rudna na lewym brzegu Odry między Ścinawą a Głogowem.

W latach 1945-54 siedziba władz gminy Chobienia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego.

Historia

Nazwa Chobienia w 845 była wymieniona przez kronikarza Geografa Bawarskiego wśród dwudziestu innych grodów słowiańskiego plemienia Dziadoszan. Fakt ten dowodzi, że już w IX w. była znaczącym ośrodkiem osadniczym. Prawa miejskie nadał jej książę Henryk Brodaty w 1238. W 1259 istniał już w Chobieni kościół. Chobienia jako miasto występuje w dokumentach z 1303 i 1305. W XIV i XV w. właścicielami ziemi w Chobieni był kościół, książę, szlachta, zamek i wójt. Większość dóbr należało do hrabiego Georga von Kottwitz, który w XVI w. przebudował zamek, kupił od kolegiaty głogowskiej przeprawę promową i podporządkował sobie chobieńskich mieszczan. Był fundatorem przebudowy kościoła parafialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Kazał wybudować wodociąg mający źródło na zachodnich wzgórzach miasta. Dla miejscowych dzieci założył szkołę łacińską a dla biednych, chorych i zniedołężniałych - szpital i przytułek. Za czasów jego panowania powstał w Chobieni cech zrzeszający 15 rolników, co było ewenementem na skalę europejską. Cech ten - mający własny statut i własną pieczęć - był pierwszym związkiem chłopów w Niemczech. W tych latach do Chobieni przybył Johann Heermann, który kierował protestancką parafią przez 27 lat (1611-1638). W czasach średniowiecznych funkcjonowała faktoria solna. W okresie wojny trzydziestoletniej miasto spłonęło i zostało doszczętnie splądrowane. W 1772 pożar zniszczył kościół, szkołę parafialną i plebanię. W XVII-XX w. dobra chobieńskie często zmieniały właścicieli. Po I wojnie światowej wskutek hiperinflacji Chobienia miała własną walutę zastępczą (notgeld) z panoramą miasta na awersie. W rynku były dwa duże hotele, dwa kościoły, ratusz i kawiarnia. Funkcjonowały też trzy szkoły (ewangelicka, katolicka i prywatna), straż pożarna, drukarnia, tartak i zakład komunalny - życie miasta i jego obywateli ukazywała trzy razy w tygodniu Chobieńska Gazeta Odrzańska. Po ucieczce części Niemców przed nadciągającym frontem tereny te zostały niemal całkowicie wyludnione. Chobienia została wyzwolona w styczniu 1945 - była zniszczona w 50%.

Stan obecny

Dziś Chobienia ma odnowiony rynek, chodniki, oświetlone ulice, pełną telefonizację i gazyfikację oraz oczyszczalnię ścieków. Liczba mieszkańców w 1322 wynosiła 800, w 1939 - 1650, a dziś 700. W Chobieni znajdują się: Zespół Szkolno-Przedszkolny z nowoczesną halą sportową, Chobieński Ośrodek Kultury, Biblioteka, Ośrodek Zdrowia, Bank Spółdzielczy, Ochotnicza Straż Pożarna z remizą, kompleks rekreacyjno-sportowy z kortami, bieżnią i deszczowanym boiskiem, sala widowiskowa z zapleczem gastronomicznym, przeprawa promowa, port, sześć stawów, stacja PKP na linii Góra-Ścinawa rozebrana w 1980. W 2009 przebudowana została centralna część Rynku, umieszczono w nim nową fontannę (w miejscu dawnego kościoła ewangelickiego.

Zabytki

  • Renesansowy zamek z XV w. zwany przez miejscowych pałacem. Park wokół zamku otoczony dwumetrowym murem, z alejami, fontanną i rzadkimi gatunkami drzew (miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba i sosna wejmutka Pinus strobus - pomniki przyrody oraz platan klonolistny Platanus x acerifolia).
  • Gotycki kościół parafialny pod wezwaniem Piotra i Pawła wzniesiony w XVI w. We wnętrzu chrzcielnica z 1587 oraz dwa nagrobki z XVII w.
  • Kościół ewangelicki na planie ośmiokąta, dwupiętrowy. Wewnątrz znajdował się obraz z portretem Johanna Heermanna. Wybudowany w 1769. Zniszczony w 1945 i wyburzony w 1963. Na jego fundamentach w latach 70. XX w. wybudowano... fontannę. Dziś w tym miejscu stoi nowa podświetlana fontanna.
  • Ratusz, wybudowany przed rokiem 1418. Zniszczony w 1945 i wyburzony w 1963.
  • Kamieniczki w rynku z XVIII wieku.
  • Fontanna na rynku istniejąca do 1960.
  • Ruiny kościoła Św. Idziego, wzmiankowanego w 1300, znajdujące się obecnie na terenie cmentarza. Do dziś zachowało się kamienne epitafium przedstawiające Heinricha von Sacka z Radoszyc i jego żonę Katarzynę. Nad epitafium wmurowano krzyż pokutny.
  • Grodziska z VII-VIII w. na łąkach.
  • Zagadkowy cmentarz za Chobienkiem z napisem nad bramą: "Eingang in Ruhe" (wejście w spokój).
  • Pomnik poległych żołnierzy niemieckich w I wojnie światowej, w latach 1945-1995 zamurowany pomnikiem Armii Radzieckiej. Dziś w stanie nienaruszonym stoi na terenie dawnego cmentarza niemieckiego.
  • Sieć bunkrów poniemieckich z okresu II wojny światowej.

Przyroda

Użytek ekologiczny "Naroczycki Łęg" z mozaiką lasów łęgowych, olsu, boru sosnowego, zbiorowisk zaroślowych oraz starorzeczy. Występuje tu unikalna flora i fauna:

  • rośliny: lilia złotogłów, kruszczyk szerokolistny - storczyk, podrzeń żebrowiec, nerecznica samcza oraz druga co do wielkości w Polsce dzika grusza;
  • ssaki: bóbr europejski, sarna, jeleń, dzik, wydra europejska, borsuk, norka kanadyjska;
  • gady: żmija zygzakowata, zaskroniec, gniewosz plamisty, padalec, jaszczurka zwinka;
  • ptaki: łabędź krzykliwy, żuraw, bąk, bocian czarny, kormoran, czapla biała, zimorodek, remiz;
  • owady: paź królowej, fruczak gołąbek przypominający kolibra, gdyż nektar z kielicha kwiatów wypija za pomocą ssawki.

Postaci związane z Chobienią

  • Johann Heermann (1585-1647) - jeden z najwybitniejszych twórców ewangelickich pieśni religijnych, zwany "śląskim Hiobem" lub "Piewcą z Chobieni"
  • Rudi Mideck - autor obrazów z życia codziennego przedwojennej Chobieni
  • Ludwika Ogorzelec - artystka-rzeźbiarz, znana za granicą autorka monumentalnych przestrzennych rzeźb
  • Piotr Przysłupski - fizyk, autor prac naukowych z dziedziny fizyki ciała stałego
  • Lesław Zimny - specjalista w dziedzinie agronomii, autor publikacji naukowych i leksykograficznych

Kody pocztowe, Chobienia (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Chobienia
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Chobienia, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Chobienia

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:48:23

Szybka zmiana regionu Polski