Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Mościsko


Informacje o Mościsko:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.780830

Współrzedne geograficzne E: 16.588890

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Tablice rejestracyjne: DDZ

Mościsko

Mościsko (niem. Faulbrück) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Wieś położona jest przy drodze DzierżoniówŚwidnica nad brzegiem rzeki Piławy oraz przy szlaku kolejowym (Kamieniec ZąbkowickiJaworzyna Śląska). Przystanek pasażerski oraz punkt załadunkowy kolei Mościsko Dzierżoniowskie.

We wsi znajduje się jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku jednonawowy kościół, należący do parafii św. Jana Chrzciciela, wzmiankowany po raz pierwszy w 1268. Kościół został przebudowany po pożarze w 1924 roku. Jest budowlą orientowaną z prostokątną, oskarpowaną nawą i węższym, oskarpowanym prezbiterium przykrytym sklepieniem krzyżowym oraz żebrowym z dekoracyjnymi wspornikami. Przy prezbiterium dostawiona jest zakrystia i kruchta z kamiennym gotyckim portalem uskokowym z XIV wieku. W południowej ścianie nawy mieści się gotycki portal z dekoracyjnymi kolumienkami. Kościół ma okna ostrołukowe, w prezbiterium ozdobione maswerkiem. Na sklepieniu prezbiterium widoczna jest gotycka polichromia z przełomu XIV/XV wieku, przedstawiająca Chrystusa i zwierzęta symbolizujące 4 ewangelistów. Wewnątrz zachowały się kamienne tabernakulum z 1300 oraz ołtarz główny z XVII wiek. Między kościołem a budynkiem przy ulicy Kolejowej 1 niedawno odkryto tunel łączący te budynki. Z innych zabytków warto wymienić krzyż pokutny oraz dwór z 1811 roku. Warto też odwiedzić wzniesienie o nazwie Lelek (niem. Ruhberg, 277 m n.p.m.) – miejsce po prawej stronie drogi z Mościska do wsi Grodziszcze. Do dziś fragmentarycznie zachowały się tam mury cylindrycznej studni, wykonanej w całości z nieociosanych bloków granitu, na koronie której (za czym przemawia średnica studni) przypuszczalnie wzniesiona była dalsza drewniana konstrukcja. Mógł on pełnić rolę rycerskiej czatowni lub wieży obronnej z okresu średniowiecza, powstałej prawdopodobnie na miejscu dawnej świątyni pogańskiej.

We wsi w czasie II wojny światowej funkcjonowała filia obozu koncentracyjnego "Gross-Rosen". Stara nazwa wsi brzmiała – Zgniły Most.

Zabytki

  • Kościół św. Jana Chrzciciela z XIII wieku

Kody pocztowe, Mościsko (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Mościsko
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Mościsko, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Mościsko

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 20:21:47

Szybka zmiana regionu Polski