Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Krasków


Informacje o Krasków:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.913330

Współrzedne geograficzne E: 16.586670

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Oficjalna strona miejscowości

Krasków (województwo dolnośląskie)

Krasków (niem. Kratzkau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Marcinowice.

W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Wieś powstała w połowie XIII wieku jako dobra rycerskie z warownym zamkiem, otoczonym fosą. Najpierw była to własność wrocławskich biskupów i opactwa z Wyspy Piasek, później zamek zamieszkiwały kolejno rody von Seidlitz, von Tschirn, von Nimptsch i ponownie, do roku 1600, von Seidlitz. Zamek uległ zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648); później na jego miejscu postawiono nowy pałac. Pod koniec XVII wieku właścicielką wsi i pałacu była Anna Elizabeth von Zeidlitz, która wniosła je w 1699 w posagu do małżeństwa z hrabią Heinrichem III von Hochberg z Roztoki (Rohnstock).

Około 1732, kiedy von Hochbergowie zdecydowali się sprzedać Krasków Hansowi Albrechtowi baronowi von Zedlitz und Leipe, pałac został zniszczony przez pożar. Syn Hansa Albrechta, David Sigismund von Zedlitz und Leipe zlecił projekt odbudowy pałacu Fischerowi von Erlach. Powstał nowy obiekt w stylu barokowym, na miejscu dawnych wałów i umocnień założono ogrody różane; prace zakończyły się w 1746. Wnuk Davida, Wilhelm Sigismund w 1847 zlecił światowej sławy projektantowi ogrodów Peterowi Lenné projekt parku wokół pałacu. W tym samym roku Wilhelm zmarł bezpotomnie. Wdowa po nim, hrabina Charlotte Friederike von Zedlitz und Leipe z domu von Panczewski 7 marca 1848 w zamian za wypłacanie dożywotniej renty majątek ten, wraz z czterema jeszcze innymi dobrami rycerskimi, przekazała swemu siostrzeńcowi Georgowi Gustavowi Rudolfowi von Salisch. Ród Salischów pozostawał właścicielem pałacu przez następne blisko sto lat, do końca II wojny światowej. Uszkodzony podczas działań wojennych, pałac przez następne lata - we władaniu PRL - ulegał postępującej dewastacji, aż - po przekształceniach ustrojowych w Polsce - wykupił go w 1992 austriacki antykwariusz, który pałac odbudował i urządził w nim luksusowy hotel. W zabudowaniach służebnych pałacu, przy bramie wjazdowej, urządzone jest dwujęzyczne polsko-niemieckie przedszkole. Zobacz też: Krasków, Kraskowo

Kody pocztowe, Krasków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Krasków
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Krasków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Krasków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:31:54

Szybka zmiana regionu Polski