Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Strzegom


Informacje o Strzegom:

Ilość ulic: 107

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.961109

Współrzedne geograficzne E: 16.344440

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Liczba ludności: 16706

Gęstość ludności: 820 os./km²

Powierzchnia: 20,49 km²

Wysokośc npm: ok. 230 m n.p.m.

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

TERC: 5020119064

Tablice rejestracyjne: DSW

Herb Strzegom:

Herb Strzegom

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Strzegom

 • Dzielnica: Grabina

Strzegom

Strzegom (niem. Striegau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom. Wielki ośrodek kamieniarski – duże kopalnie granitu strzegomskiego.

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto liczyło 16 706 mieszkańców.

Blisko przejść granicznych z Niemcami (100 km) i Czechami (30 km). Strzegom posiada sieć połączeń kolejowych i drogowych. Do miasta można dotrzeć autobusami PKS-u.

Położenie

Miasto Strzegom położone jest w południowej części województwa dolnośląskiego w powiecie świdnickim nad Strzegomką. Miasto leży na terenie Przedgórza Sudeckiego. Strzegom otaczają Wzgórza Strzegomskie. Nieopodal miasta znajduje się najwyższe wzniesienie tychże wzgórz – góra Krzyżowa o wysokości 354 m n.p.m.

Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wałbrzyskiego.

Historia

Dorzecze rzeki Strzegomki upodobali sobie Ślężanie, którzy postanowili tutaj założyć swą osadę. W czasach wojen polsko-czeskich w latach 1038-1137 gród stał się ważnym ośrodkiem z racji swojego położenia na szlakach handlowych, jak i pełnienia funkcji obronnych. Pierwsza zapisana wzmianka o Strzegomiu (gradice Ztrigom) pochodzi z bulli papieskiej wydanej przez Hadriana IV w 1155 roku w Rzymie. Obok grodu warownego, pełniącego funkcje obronne, rozwinęła się także osada miejska zwana Starym Strzegomiem. W 1149 roku biskup wrocławski konsekrował tu pierwszy kościół. W 1202 roku komes Imbram, kasztelan strzegomski, przekazuje joannitom kościół wraz z przynależnościami. Dokumentami potwierdzającymi tę darowiznę (akt dotacyjny z lat 1202-1203, dyplom księcia Henryka Brodatego, oraz 2 dyplomy Cypriana – biskupa .

Wiek XIX to okres wielkiego rozwoju miasta i szybkiego uprzemysłowienia. w 1816 Strzegom zostaje miastem powiatowym. Lata 1870-1914 to najlepszy okres w historii miasta. Powstają nowe fabryki, ulice, place, budynki, rozwija się przemysł kamieniarski. Wzrost ekonomiczny wspierany jest przez infrastrukturę transportową: powstają połączenia kolejowe z Ząbkowicami Śl. i Legnicą (1856), Bolkowem (1890) i Malczycami (1895). W 1905 r. w mieście żyło 13.427 osób, niemal wyłącznie Niemców. Dobrą passę przerywa I wojna światowa i następujące po niej osłabienie gospodarcze Niemiec. W 1932 roku miasto przestało być miastem powiatowym i weszło w skład powiatu świdnickiego, tracąc większość swoich funkcji administracyjnych.

13 lutego 1945 r. do Strzegomia wkroczyły wojska radzieckie, dokonując rabunków i gwałtów. Między 9 a 11 marca, po zaciekłych walkach, Niemcy odbili miasto. W rezultacie 60% jego zabudowy legło w gruzach. Rosjanie wkroczyli ostatecznie do Strzegomia dopiero 7 maja 1945 r. W czerwcu 1945 r. Strzegom przekazany został administracji polskiej. Rozpoczął się napływ polskich osadników; w lipcu 1946 r. wysiedlono 7 tys. pozostałych jeszcze przedwojennych mieszkańców miasta do Niemiec.

Po wojnie nastąpiła odbudowa i rozbudowa miasta. Powstało wiele nowych budynków, szkół, budynków użyteczności publicznej, sklepów, pawilonów handlowych i zakładów przemysłowych. Rozbudowie uległ przemysł-powstały Zakłady Kamienia Budowanego, Zakłady Materiałów Ogniotrwałych, Zakłady Mechanizacji Budownictwa Zremb, Zakłady Roszarnicze Konpar, Zakłady Wyrobów Papierniczych, Dolnośląskie Zakłady Obuwnicze Dolbut i wiele innych. Wybudowano oczyszczalnię ścieków, wodociągi i kanalizację na terenie miasta. Oddano do użytku przychodnię zdrowia.

Zabytki

Zabytkami Strzegomia są:

 • Bazylika pw. śś. App. Piotra i Pawła
 • Kościół św. Barbary
 • Kościół i klasztor pokarmelitański
 • Kaplica św. Antoniego
 • Kaplica św. Jadwigi
 • Wieża targowa
 • Mury Obronne

Gospodarka

Strzegom jest ważnym ośrodkiem przemysłu kamieniarskiego. W mieście istnieje kilkadziesiąt firm zajmujących się wyrobami z granitu i bazaltu. Wiele obiektów w Polsce i Europie jest wyłożonych strzegomskim granitem (np. pomnik Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, pomnik na polach Grunwaldu, Pałac Sprawiedliwości w Hadze). W mieście również obecny jest przemysł maszynowy, spożywczy, papierniczy, odzieżowy. Do ważniejszych zakładów należą:

 • Strzegomskie Przedsiębiorstwo Górniczo-Obróbcze "Granit" – producent różnych form płytowych i blokowych z granitu, produkuje również okładziny granitowe, posadzki oraz galanterię drogową. W swoich strukturach posiada cztery wyrobiska, gdzie wydobywa się granit na potrzeby własne jak i innych firm;
 • Polski Granit - firma produkująca krawężniki drogowe i mostowe, kostkę granitową, płyty chodnikowe.
 • Grabinex sp. z o.o. – firma, która produkuje krawężnik na wysoką skalę oraz płyty posadzkowe, parapety, kostkę granitową
 • Morstone sp. z o.o. – to firma działająca również w branży kamieniarskiej, produkuje płyty posadzkowe, stopnie, parapety, kostkę granitową;
 • Strzegomskie Zakłady Mechaniczne "Zremb" – producent automatycznych wytwórni betonów o pojemnościach od 750 do 1875 litrów;
 • Strzegomskie Zakłady Wyrobów Papierowych UNIPAP Sp. z o.o. – producent m.in. zeszytów szkolnych;
 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe "Delma-Bazalt" sp. z o.o. – producent rur kanalizacyjnych;płytek bazaltowych
 • Rolpek sp. z o.o. – producent wędlin, pasztetów, konserw;
 • Wrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" S.A. – zakład w Stanowicach koło Strzegomia – producent leków ziołowych, syropów, herbat ziołowych.
 • P.P.H.U. "Giełda Granitu" s.c-producent kostki granitowej,formak,kamienia murowego,krawężnika

Oprócz tego w mieście istnieje kilkadziesiąt zakładów kamieniarskich, słodownia, młyn, liczne firmy usługowo-handlowe, hurtownie, serwisy i warsztaty. Istnieją markety wielkopowierzchniowe Lidl, Biedronka oraz Intermarche.

W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne – Stadnina Koni Strzegom. Po przekształceniu w 1994 jako Stadnina Koni Skarbu Państwa Strzegom. Sprywatyzowana w 1999.

Transport

Krzyżują się tutaj szlaki:

Oprócz tego istnieją drogi lokalne do Żarowa, Tomkowic, Morawy, Kostrzy czy Roztoki.

W mieście zlokalizowane są trzy dworce kolejowe. Wszystkie są od kilku lat nieczynne. Te dworce to:

 • Strzegom Miasto - Jest to dworzec zlokalizowany w centrum Strzegomia. Budynek dworca wybudowany został w 1890 roku. Pierwsza nazwa stacji brzmiała Striegau Stadt. Od 1945 roku nazwa uległa zmianie na Strzegom Miasto. Od 1996 roku stacja nie funkcjonuje a budynek dworca jest zamknięty. Kasy zostały zlikwidowane. Zadaszenie nad peronem istnieje.
 • Strzegom - Stacja Strzegom zlokalizowana jest na peryferiach miasta. Oddana do użytku została 16 grudnia 1856 roku. Pierwsza nazwa stacji brzmiała Striegau. Od 1945 roku nazwa stacji to Strzegom. Przez stacje przechodzą linie Katowice-Legnica i Malczyce-Marciszów. Budynek dworca został adaptowany do innych celów, kasy zamknięte i zlikwidowane.
 • Strzegom Międzyrzecze - Jest to jedyna stacja która nie posiada budynku dworca. Jest to i zawsze był posterunek odgałęźny linii. Obecnie stacja ta jest zamknięta i nieczynna, semafory rozebrane.

Kultura

Strzegomskie Centrum Kultury

Strzegomskie Centrum Kultury prowadzi zajęcia z zakresu tańca, teatru, plastyki, muzyki, modelarstwa, haftu artystycznego, turystyki i śpiewu. Posiada w swych strukturach salę widowiskową i taneczną. SCK jest organizatorem wielu imprez kulturalno-rozrywkowych na terenie miasta. Do największych, cyklicznych imprez w mieście, organizowanych przez SCK zaliczamy Święto Otwartych Serc, Międzynarodowy Dzień Dziecka, Święto Chleba, Spotkania z piosenką religijną i refleksyjną, Mikołajkowy Show, Festiwal Piosenki Harcerskiej. Centrum jest także organizatorem imprez zleconych, wystaw, koncertów. Stanowi rolę animatora życia kulturalnego miasta. Strzegomskie Centrum Kultury zajmuje się również organizacją i prowadzeniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru który istnieje już 14 lat i niezmiennie rozbrzmiewa w sierpniu muzyką i tańcem ludowym. W lutym 1997 roku został on przyjęty do Międzynarodowej Federacji Festiwalów Folklorystycznych i Sztuki Ludowej (CIOFF).

Honorowi obywatele Strzegomia

 • Walenty Wyrwa
 • Stanisław Siwiec
 • Stanisław Targosz
 • Edward Forski
 • Krzysztof Stelmach

Biblioteka

Powstała ona w 1949 roku i do teraz prężnie się rozwija uzupełniając ofertę kulturalną miasta. Posiada w swych zbiorach prawie 92 tysiące woluminów, w tym także unikatowe wydawnictwa Braci Urbanów z lat 1901-1920 pisane i wydawane w języku polskim. Biblioteka jest także organizatorem wielu imprez kulturalnych, kiermaszu książek, konkursów, wystaw i sympozjów. W bibliotece gościli m.in. Maria Kędzierzyna, Krystyna Pająkowa, Henryk Worcell.

Imprezy sportowe

 • THHT Strzegom (WKKW)
 • Memoriał im. Edwarda Brzegowego (Judo)

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej

Edukacja

Szkolnictwo w Strzegomiu obejmuje stopnie przedszkolny, podstawowy, gimnazjalny oraz średni. Absolwenci tych szkół mogą kontynuować naukę w pobliskich miastach takich jak Wałbrzych, Legnica czy Jelenia Góra. W mieście istnieją dwa gimnazja, trzy szkoły podstawowe oraz dwa zespoły szkół ponadpodstawowych.

Przedszkola:

 • Przedszkole Miejskie nr 2 im. Misia Uszatka
 • Przedszkole Miejskie nr 3
 • Przedszkole Miejskie nr 4

Szkoły Podstawowe:

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 5 (szkoła specjalna)

Gimnazja:

 • Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 • Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II
 • Gimnazjum nr 5 (szkoła specjalna)

Szkoły Ponadpodstawowe:

 • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego
 • Zespół Szkół Zawodowych
 • Państwowa Szkoła Kamieniarska

Organizacje:

 • Związek Harcerstwa Polskiego. Szczep Harcerski "Dziś-Jutro-Pojutrze" im. hm. Floriana Marciniaka

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Strzegomski Szczep Drużyn Harcerskich im.Orląt Lwowskich

Wspólnoty wyznaniowe

 • Kościół Rzymskokatolicki:
  • Parafia pw. Najświętszego Zbawienia Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej, ul. Kościuszki
  • Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Bazylika Mniejsza, Pl. Kościelny
 • Kościół Zielonoświątkowy w RP:
  • Zbór "Salem", ul. Niepodległości 21 a
 • Świadkowie Jehowy
  • zbór (Sala Królestwa w Gęsińcu)

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie
Miasto Kraj Data podpisania umowy
Auerbach/Vogtl. Niemcy 16 czerwca 1995
Torgau Niemcy 11 listopada 1997
Znojmo Czechy 15 sierpnia 1998
Pavullo nel Frignano Włochy 31 października 2005

Sport

 • Strzegomski Klub Karate Kyokushinkai
 • Klub sportowy AKS Strzegom
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji
 • LKS Stragona Strzegom

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 107)

ABCDFGJKLMNOPRSŚTWZ

Kody pocztowe, Strzegom (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Strzegom
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Strzegom, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Strzegom

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 21:21:03

Szybka zmiana regionu Polski