Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Osolin


Informacje o Osolin:

Ilość ulic: 39

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.349998

Współrzedne geograficzne E: 16.850000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 71

Wysokośc npm: 128-175 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: DTR

Osolin

Osolin (niem. Esdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Oborniki Śląskie.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Obecnie wieś zamieszkuje 687 osób, ale liczba mieszkańców, przyciąganych wyjątkową okolicą, stale się zwiększa. Szczególny mikroklimat sprzyja rekreacji i wypoczynkowi od zgiełku wielkiego miasta.

Osolin zajął II miejsce w konkursie „Najpiękniejsza wieś dolnośląska 2011” .

Położenie

Osolin położony jest na północnych wzniesieniach Wzgórz Trzebnickich (wys. 128-175 m n.p.m.) w centrum kompleksów leśnych. Wieś leży w gminie Oborniki Śląskie, w powiecie trzebnickim, w odległości 8 km od Obornik Śląskich oraz – w kierunku północno-zachodnim – 32 km od Wrocławia. Otaczają ją wsie: Bagno, Brzeźno Małe, Morzęcin, Osola i Wielka Lipa.

Gmina znajduje się na obszarze dwóch większych regionów geograficznych (makroregionów): Wału Trzebnickiego w części północnej i Niziny Śląskiej w części południowej.

Nazwa wsi

Istnieje legenda łącząca początki Osolina z osobą człowieka o imieniu Esil, przybyłego na tę ziemię już w 1054 roku, w celu jej kolonizacji. Fakt ten zyskał potwierdzenie w używanej pierwotnie nazwie Esildorf. W dokumencie In villa Boguchvali zawarta została adnotacja z roku 1326, wedle której o Gunter z Ecelsdorfu (Osolin), który wraz z żoną Eufemią, córką Lutka Pakoslawica, przekazał wszelkie prawa do sołectwa we wsi Sandicz koło Trzebnicy. Miano „Ecelsdorf” to w języku polskim „wieś Ecela”. Dokument z 1326 roku stanowi zatem potwierdzenie ówczesnej (pierwszej, która pojawiła się w dokumentach pisanych) nazwy tej wsi, która brzmiała Esildorf (Ecelsdorf). Przed II wojną światową wieś nosiła nazwę Esdorf.

W roku 1945 wieś miała już polską nazwę Dębowa. Pod koniec lat 40. nazwę miejscowości zmieniono na Osolin .

Historia

Na terenie, gdzie dziś rozpościera się wieś Osolin odkryto zabytki archeologiczne kultury łużyckiej, pochodzące z okresu 1400 lat p.n.e. – IV w. p.n.e.

Wieś została założona w 1208 roku pod protektoratem i za przyczyną św. Jadwigi Śląskiej. Księżna wspierała rozwój wsi, która początkowo była mała, licząca ledwie kilka gospodarstw, a otaczające pola były w większości nieużytkami.

Rok 1241 przyniósł katastrofę związaną z najazdem Tatarów, którzy wieś splądrowali i całkowicie zniszczyli. W lesie nieopodal Bagna znajdowały się doły, w których mieszkańcy Osolina i Bagna chowali się przed hordami tatarskimi. Tam też pochowano mieszkańców poległych w bitwie z Tatrami. W pobliżu tego miejsca znajduje się również kurhan, który najprawdopodobniej stanowi masowy grób poległych Tatarów, rycerzy polskich i miejscowej ludności, o nazwie: Tartarengruben.

Około 1320 roku zbudowano posiadłość składającą się z zamku, parku przy zamkowego, obór, stajni, zabudowań gospodarskich i mieszkalnych. W skład posiadłości wchodziło również 350 hektarów lasów, łąk i gruntów rolnych. Od roku 1329 ta część Śląska przeszła pod zwierzchnictwo czeskie, a w 1742, w wyniku wojny, przeszedł pod panowanie pruskie.

Do 1805 r. posiadłość była w posiadaniu klasztoru w Bagnie. Legenda głosi,że zamek w Osolinie był połączony podziemnym tunelem z klasztorem w Bagnie.

Na początku XX wieku Osolin wraz z Bagnem i Brzeźnem Małym został zakupiony przez rodzinę Kisslingów. Senior rodu Conrad Kissling pochodził z Kulmbachu w Górnej Frankonii. Po I wojnie światowej z okolicznych wsi zaczęło sprowadzać się coraz więcej rodzin przez co znacznie wzrosła liczba mieszkańców Osolina. Stały rozwój zaowocował powstaniem gorzelni, młyna, kuźni czy zakładu fryzjerskiego. Osolin mógł się również poszczycić urzędem pocztowym, szkołą, stawem rekreacyjnym, a nawet zamkiem z parkiem.

Po II wojnie światowej w 1945 roku do wsi powróciła część dotychczasowych mieszkańców Esdorfu, także we wsi ostatecznie pozostały 23 rodziny niemieckie. W tym czasie przybywali również osadnicy ze wschodu – ludność polska z terenów Polski centralnej i wschodniej (m.in. z kieleckiego, warszawskiego) oraz Kresów Wschodnich.

W latach 1945-1948 wieś liczyła wówczas około 300 mieszkańców i miała już polską nazwę Dębowa. Pod koniec lat 40. nazwę miejscowości zmieniono na Osolin .

Lata 1954-1957 wypełniła przede wszystkim budowa nowej szkoły. We wrześniu 1957 r. oddano budynek do użytku. Nowy obiekt dydaktyczno-wychowawczy stopnia podstawowego był jednym z największych wówczas wybudowanych na Dolnym Śląsku .

W latach siedemdziesiątych w południowej części wsi powstało osiedle domków letniskowych. Część zachodnia osiedla, składa się z szeregu ulic których nazwy pochodzą od nazw drzew – Bukowa, Modrzewiowa, Świerkowa. Na wschodnią część osiedla składają się ulice o nazwach ptaków – np. Jastrzębia. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powstało kolejne osiedle – nazywane od nazw ulic Osiedlem Kwiatowym .

Właściciele wsi

Właścicielami wsi byli :

  • Hans von Walch (do 1480 roku)
  • Hans von Frankenberg, zw. Heiden (do 1505)
  • Dietrich Heiden, zw. Frankenberg (do 1554)
  • Ernst von Poser (do 1617)
  • von Kotulinski (w latach 1652-1665)
  • von Kottulinski (do 1725)
  • von Koschenbar (do 1757)
  • von Fehrentheil (do 1766)
  • Ernst Sigmund von Fehrentheil (prowadził ożywioną gospodarkę hodowlaną – bydła lub stadninę koni; uruchomił tu w 1837 r. browar i kuźnię)
  • własność dominalna księcia Braunschweig z Oleśnicy
  • rodzina Kisslingów (rozbudowała dwór i zabudowania folwarczne w Osolinie)
  • rodzina Schade (do 1932)
  • rodzina Hüserrich (1937-1945)

Zabytki

Obiekty i obszary objęte ewidencją zabytków :

  • Park dworski (ul. Piłsudskiego) z XVIII-XIX w.
  • Dom mieszkalny z młynem (ul. Piłsudskiego 36) z ok. 1850 roku
  • Folwark (ul. Sikorskiego 4-11) z 1850-1930
  • Dom mieszkalny (ul. Wyszyńskiego 4) z ok. 1890
  • Zespół mieszkalno-gospodarczy (ul. Klasztorna 2) z ok. 1900
  • Dom mieszkalny (ul. Piłsudskiego 31) z ok. 1900

Turystyka

Około 1 km na północny zachód od wsi, w lesie, znajduje się staw o charakterze rekreacyjnym o powierzchni 3 ha i ośrodki wypoczynkowe z domkami kempingowymi, wypożyczalnią sprzętu wodnego i bufetem.

Przez miejscowość przebiega także czerwony szlak rowerowy oraz znajduje się tam stadnina Malta.

Edukacja

W Osolinie znajduje się Szkoła Podstawowa, w której uczą się dzieci z Bagna, Brzeźna Małego, Osoli, Osolina, Morzęcina Małego i Wielkiej Lipy. W roku 2007 szkole nadano imię patrona Jana Brzechwy .

Komunikacja

Osolin jest położony przy drodze wojewódzkiej nr 342 z Wrocławia do Strupiny (przez Pęgów i Oborniki Śląskie).

Religia

Większość mieszkańców Osolina stanowią katolicy. W 1979 roku po raz pierwszy na terenie Osolina zaczął funkcjonować obiekt sakralny – jest to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca należący do parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Bagnie.

Ok. 200 m na zachód od centrum wsi Osolin położony jest stary cmentarz ewangelicki (obecnie nieużytkowany). Zachowało się ok. 15 mogił z pierwszej połowy XX wieku. Częściowo zachowały się oryginalne płyty nagrobne, z większości jednak widać już tylko wyłącznie kamienne obwódki z grobów. Obok tych grobów poniemieckich położonych jest również sześć polskich mogił. Początkowo miał tam powstać cmentarz parafialny dla mieszkańców Osolina, ostatecznie jednak osolinianie grzebani są na cmentarzu w Bagnie .

Przyroda

Osolin jest otoczony lasami ciągnącymi się od Trzebnicy aż po Wołów. Wyróżnia go szczególny mikroklimat sprzyjający rekreacji i wypoczynkowi od zgiełku wielkiego miasta (z centrum Wrocławia do Osolina jest tylko 35 km). Swoisty mikroklimat, to ten sam który w Obornikach Śląskich spowodował powstanie licznych ośrodków sanatoryjnych. Być może że swoistemu mikroklimatowi sprzyjają rozległe połacie sosnowych lasów i piaszczyste przepuszczalne grunty. W lasach można spotkać liczne sarny i zające oraz wiele gatunków ptaków choćby sójkę, ziębę, dzięcioły, kosy. Lasy obfitują w grzyby, jeżyny i jagody.

Osolin otoczony jest dużymi obszarami leśnymi w których króluje sosna ale można spotkać również okazałe dęby. Miłośników przyrody zainteresują skupiska roślinności chronionej (np. konwalia majowa, storczyk szerokolistny) i wiele gatunków ptaków gniazdujących w lasach i przy stawach (perkozek, łabędź niemy, perkoz, jaskółka brzegówka) .

Zobacz też

  • Gmina Oborniki Śląskie

Kody pocztowe, Osolin (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Osolin
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Osolin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Osolin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:37:37

Szybka zmiana regionu Polski