Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Strzeszów


Informacje o Strzeszów:

Ilość ulic: 7

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.247501

Współrzedne geograficzne E: 17.004700

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 71

Tablice rejestracyjne: DTR

Oficjalna strona miejscowości

Strzeszów (województwo dolnośląskie)

Strzeszów (niem. Striese) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Wisznia Mała. Wieś podzielona jest na starą i nową. Obie te części zamieszkuje ok. 2000 osób.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wrocławskim.

Historia

We wsi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany w połowie XIV w. w stylu gotyckim, po 1498 odbudowany, kilkakrotnie odnawiany. Na początku XIX w. zbudowano oddzielnie stojącą dzwonnicę. W świątyni renesansowy strop pochodzący z XVII w.

Niedaleko od kościoła dwór zbudowany w stylu renesansowym w drugiej połowie XVI w., po zmianach w XVIII w. uzyskał charakter pałacowy. Rozbudowany u schyłku XIX w. Prawdopodobnie w miejscu dzisiejszego pałacu znajdował się już wcześniej drewniany dwór obronny.

W 1559 r. nabył go od księcia Oleśnickiego późniejszy starosta generalny księstwa wrocławskiego, Nicolaus II von Rehdiger. Był to jedynie zastaw, ale już w 1567 r. przeszedł na jego własność. Stąd też na prawym skrzydle elewacji od zachodniej strony widnieje ozdobna data. W tym samym roku Rehdiger na miejscu książęcego dworu zbudował pałac otoczony fosą. W 1588 r. utworzył tu fideikomis i w tej rodzinie majątek pozostał do 1904 r., kiedy zmarł Albrecht Rehdiger.

W czasie ich panowania pałac został przebudowany i rozbudowany w latach 1650 – 1660, a następnie dwukrotnie uszkodzony i splądrowany przez wojska rosyjskie w czasie wojny siedmioletniej (1756 – 1763). Odbudowano go, a w latach 1900 – 1902 powiększono i przebudowano w stylu neobarokowym. W takiej postaci pałac istnieje do dziś.

Po śmierci Albrechta Rehdiger, jego siostra Elisa wyszła za Karla von Witzendorff. W efekcie, właścicielem Strzeszowa został pułkownik Hans von Witzendorff. W 1941 r. przekazał on majątek synowi Gotthardowi. W 1945 r. pułkownik został zamordowany przez Rosjan, a pałac stał się siedzibą kwatery głównej wojsk radzieckich.

Gromadzono tu także oficerów niemieckich wziętych do niewoli podczas oblężenia Wrocławia. Do 1947 r. mieścił się tu szpital wojskowy Armii Czerwonej, a następnie, całkowicie ogołocony budynek, został przejęty przez władze polskie i przekazany PGR. W tym czasie znajdowały się tu m. in. świetlica i przedszkole.

Po upadku PGR Pałac stał pusty, był grabiony i dewastowany, od 1995 r. przeszedł w prywatne ręce. Prywatny właściciel uratował obiekt przed jego kompletną ruiną.

Klimat

Strzeszów jest położony w strefie klimatów umiarkowanych szerokości geograficznej, w typie klimatu przejściowego, podlegającego wpływom oceanicznym i kontynentalnym.

Na wsi przeważają masy powietrza polarno-morskiego i polarno-kontynentalnego; fronty atmosferyczne przemieszczają się przez 220 dni w roku z przewagą frontów chłodnych. Średnie miesięczne ciśnienie atmosferyczne waha się od 999,6 (kwiecień) do 1003,6 hPa (październik), dominują kierunki wiatru z sektora zachodniego. Dni pogodnych jest ok. 41 w roku, najwięcej we wrześniu, pochmurnych ok. 206, najwięcej w listopadzie; usłonecznienie wynosi średnio 1556 godzin w roku. Średnia roczna temperatura powietrza osiąga +9,0 °C; najchłodniejszy jest styczeń (średnio -0,4 °C), najcieplejszy lipiec (średnio +18,8 °C). W ciągu roku występuje 40 dni gorących, czyli takich, w których maksymalna temperatura przekracza +25 °C (z czego dziewięć dni jest upalnych, z temperaturą powyżej +30 °C), dni mroźnych, z temperaturą maksymalną poniżej 0 °C jest w Strzeszowie tylko 28 rocznie.

Najdłuższą, trwającą 114 dni, termiczną porą roku jest lato; zima trwa 65 dni.

Największe średnie miesięczne sumy opadu wynoszą 79 mm (lipiec), najmniejsze 30 mm (luty); średnio notuje się 158 dni z opadem w roku (z maksimum w zimie). Burze występują średnio 25 razy w roku, pokrywa śnieżna zalega średnio przez 35 dni w roku.

Transport drogowy

Autobusy

Przez wieś kursuje linia 602. Wisznia Mała >> Strzeszów >> Ozorowice >>Szewce >>> Wisznia Mała

Bibliografia

  • Czesław Cetwiński, 1987. Zabytki architektury w województwie wrocławskim. Wyd. Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Kody pocztowe, Strzeszów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Strzeszów
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Strzeszów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Strzeszów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:37:01

Szybka zmiana regionu Polski