Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Borówno


Informacje o Borówno:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.776390

Współrzedne geograficzne E: 16.099171

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 76

Liczba ludności: 500

Wysokośc npm: 450 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: DBA

Borówno (województwo dolnośląskie)

Borówno – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Czarny Bór, w samym środku Pasma Czarnego Lasu (Góry Kamienne) w Sudetach Środkowych.

Podział administracyjny Polski 1975-1998. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.

Historia

Obecna wieś Borówno składała się z dwóch wsi: Hartau i Forst, o których wiadomo, ze należały do zakonu cystersów z Krzeszówa (województwo dolnośląskie). Nie wiadomo natomiast dokładnie kiedy powstały. Dolną część Hartau w 1583 r. założył opat zakonu cystersów Kasper II Ebert, zakupił ją dla klasztoru. Zaś część górna Forst powstała prawdopodobnie dopiero w końcu XVII wieku. Obie części rozwinęły się szybko i w pierwszej połowie XVIII wieku należały już do większych osad w okolicy.

W 1747 roku w Hartau było 43 zagrodników i chałupników, a w Forst 43 zagrodników i chałupników. W 1765 r. wartość majątku klasztornego w Hartau wynosiła tylko 493 talary, mieszkało tu 23 zagrodników i 19 chałupników, w tym 9 rzemieślników. Były to dość duże, ale raczej ubogie wsie, słabo rozwijały się, a mieszkańcy w znacznym stopniu trudnili się tkactwem. W XVIII wieku przeprowadzono pomiędzy obiema wsiami trakt handlowy wysadzany drzewami, którego przebieg pokrywał się z obecną szosą Wałbrzych - Kamienna Góra.

W końcu XIX wieku rozpoczęto na terenie wsi eksploatację kamieniołomów, ale w tym czasie wieś nie rozwijała się, bowiem upadło tkactwo chałupnicze, które dawało utrzymanie sporej części mieszkańców. Wielu ludzi pracowało wówczas w okolicznych kopalniach węgla kamiennego. W 1939 roku pomiędzy obiema częściami, już połączonej wsi, wzniesiono kościół Chrystusa Króla. Wcześniej w górnej części wsi stała tylko kaplica.

Po 1945 roku obie części wsi otrzymały jedną nazwę: "Zalesin", którą potem w 1950 roku zmieniono na obecną. Niżej położone zabudowania ciążyły wyraźnie do Czarnego Boru, szczególnie po reformie administracyjnej w 1975 r., kiedy to zlikwidowano powiaty i wieś znalazła się w województwie wałbrzyskim.

Rozrywka

  • W Borównie działa klub piłkarski LZS Płomyk Borówno, oraz organizowany jest letni rodzinny festyn.

Kody pocztowe, Borówno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Borówno
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Borówno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Borówno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:45:48

Szybka zmiana regionu Polski