Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Jaczków


Informacje o Jaczków:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.807499

Współrzedne geograficzne E: 16.096390

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Tablice rejestracyjne: DB

Jaczków

Jaczków – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Czarny Bór.

Wieś leży nad rzeką Lesk, w malowniczej kotlinie położonej pomiędzy Masywem Trójgarbu i Krąglaka na północy a Górami Kamiennymi na południu.

We wsi znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej z 1586 roku.

Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Jaczkowie pierwszy raz był wzmiankowany w 1399 roku . Obecny jest wzniesiony jako późnogotycko- renesansowy w 1586 r. Był przebudowywany w XVII i drugiej połowie XIX wieku (wieża) , oraz remontowany w latach 1957,1969 i 1971 -72 . Jest to skromna budowla jednonawowa , z prostokątnym prezbiterium i absydą . W prezbiterium zastosowano sklepienie krzyżowe . Dachy dwuspadowe, pokryte blachą . Okna półkoliście zamknięte, rozglifione . Na osi kościoła wznosi się kwadratowa wieża z 8-boczna nadstawką , zwieńczoną wysokim hełmem ostrosłupowym . Na wieży zachowal się dzwon z 1592 r. Wewnątrz cenne i zróżnicowane wyposażenie , m.in. renesansowa drewniana polichromia , ołtarz z retabulum z 1612 r. i figura z ok. połowy XVII w . Renesansowa chrzcielnica z 1601 r. z reliefem „Chrystus wśród dzieci”. Gotycka drewniana polichromia figury z XV w. Obraz olejny z 1761 r. paramenty i naczynia liturgiczne z XVII –XIX w. Na murze renesansowe kamienie epitafium von Reichenbachów z końca XVI w oraz zespół 7 płyt nagrobnych członków tego rodu z lat 1558 -1616 .

Demografia

Wieś liczy około 489 mieszkańców, z czego większość jest w wieku produkcyjnym. Pomimo tego, że wieś jak i cała gmina ma charakter rolniczy, z rolnictwa utrzymuje się około 20% mieszkańców. Większość mieszkańców utrzymuje się z pracy w przemyśle i usługach w pobliskiej Kamiennej Górze i Wałbrzychu, gdzie znajdują się Specjalne Strefy Ekonomiczne. Poziom bezrobocia pomimo spadku utrzymuje się na dość wysokim poziomie około 25-30%.

Gospodarka

Na terenie miejscowości, oprócz dwóch niewielkich sklepów, tartaku, warsztatu samochodowego i kilku firm transportowych, brak zakładów przemysłowych.

Komunikacja

Wieś leży na ważnym szlaku kolejowym, łączącym Jelenią Górę z Wałbrzychem i Wrocławiem. Obecnie linia ta jest w fatalnym stanie technicznym. Podróż z pobliskiego Witkowa do Wrocławia (97 km) zabiera ponad 2 i pół godziny. Również sieć dróg gminnych i powiatowych, znajdująca się na terenie miejscowości, jest w złym stanie technicznym. W latach 2009-2012 planuje się budowę drogi ekspresowej Szczecin - Lubawka, która będzie biegła w pobliżu Jaczkowa (tuż powyżej drogi łączącej Gostków z Jaczkowem). Na potrzeby drogi S3 planuje się budowę tunelu pod wschodnią częścią Masywu Krąglaka, u wylotu którego powstanie Miejsce Obsługi Podróżnych tzw. MOP Jaczków, dalej droga będzie biegła tuż za wsią, gdzie przekroczy dolinę Lesku 300-metrową estakadą. W latach 2010-2013 planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej oraz budowa zbiornika przeciwpowodziowego na rzece Lesk.

Rozrywka, kultura

W Jaczkowie działa klub sportowy LZS Joker Jaczków oraz świetlica wiejska. Organizowany jest również letni festyn.

Przynależność administracyjna

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Znani, urodzeni w Jaczkowie

  • Kazimierz Lipień - polski zapaśnik
  • Józef Lipień - polski zapaśnik

Kody pocztowe, Jaczków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Jaczków
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 29

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Jaczków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Jaczków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:38:37

Szybka zmiana regionu Polski