Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rzeczka


Informacje o Rzeczka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.668892

Współrzedne geograficzne E: 16.458059

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Tablice rejestracyjne: DBA

Rzeczka

Rzeczka (dawniej częściowo Dorfbach, i Schlesisch Falkenberg) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Wieś jest położona w Dolinie Walimki przy drodze lokalnej Walim – Nowa Ruda. Rozciąga się między Walimiem a Sokolcem na odcinku około 3 km wzdłuż potoku Walimki płynącego Doliną Walimki, która oddziela główny masyw Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.) i Małej Sowy (972 m n.p.m.) od Masywu Włodarza z Włodarzem (811 m n.p.m.) i Sokoła (862 m n.p.m.).

Miejscowość znana z walorów turystycznych i znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa z malowniczo położonymi wyciągami narciarskimi.To tu w latach 70. dzięki przedsiębiorstwu ze Świdnicy (Ś.F.U.P. - Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych) uruchomiono pierwsze urządzenie w Polsce do sztucznego naśnieżania. W zasadzie większość budynków pełni funkcje wypoczynkowe (pokoje, kwatery, pensjonaty lub prywatne domki letniskowe). Pomiędzy Rzeczką, a Walimiem w zboczach góry Ostra znajduje się również jeden z siedmiu kompleksów sztolni wybudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej w ramach programu "Olbrzym" (niem. Riese). Militarny kompleks "Sztolnie podziemnej fabryki hitlerowskiej" o tajemniczym przeznaczeniu jest udostępniony do zwiedzania.

Zabytki

  • Kościół pw. Maksymiliana Kolbe, filia parafia św. Barbary w Walimiu; wzniesiony w 1796, przebudowywany w XIX w.; po wojnie, jako ewangelicki, opuszczony ulegał zniszczeniu; w lat 80. XX w. wyremontowany.
  • Pensjonat Kukułka - ob. bud. 22 - najstarszy zachowany oryginalny budynek mieszkalny w gminie Walim; Data w portalu- 1775. Obecnie, właśność prywatna, wystawiona na sprzedaż.

Ponadto ob. budynek 33 pełniący funkcję gospodarstwa agroturystycznego, pochodzi z pocz. XIX w i pełnił funkcję szkoły, prawdopodobnie ewangelickiej. Obok niego biegnie jedna z głównych dróg na Wielką Sowę, i wchodzi do Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Głównym szlakiem jest tam tzw. Srebrna Droga - droga, którą prawdopodobnie wędrowali kiedyś górnicy wydobywający w okolicy, m.in. srebro. Zabudowania obecnego schroniska "Warszawianka" to dawne schronisko Falkenbaude, obecnie zaniedbane. W latach 30. posiadało ono już centralne ogrzewanie. Naprzeciw tego budynku jest plac na którym znajduje się końcowy przystanek busów prywatnych linii komunikacyjnych.

Kody pocztowe, Rzeczka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rzeczka
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 15

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rzeczka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rzeczka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:38:06

Szybka zmiana regionu Polski