Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Walim


Informacje o Walim:

Ilość ulic: 29

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.698059

Współrzedne geograficzne E: 16.445000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Tablice rejestracyjne: DBA

Herb Walim:

Herb Walim

Walim (województwo dolnośląskie)

Walim (do 1945 niem. Wüstewaltersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim, w dolinie rzeki Walimki u zachodniego podnóża Gór Sowich.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Walim.

Nazwa

Pierwotnie Walim nosił nazwę Waltersdorf (wieś Waltera). Wojna trzydziestoletnia, susze i zarazy spowodowały znacznie wyludnienie wsi, wtedy nastąpiła zmiana nazwy na Wüstewaltersdorf (pusta wieś Waltera). Nazwa ta zachowała się do 1945, wtedy władze polskie przyjęły nazwę Łokietek, którą następnie zmieniono na Walim.

Historia

Wieś założona na początku XIV wieku. W XVII i XVIII wieku wieś stała się ośrodkiem produkcji i handlu płótnem.

Od 1765 w Walimiu co tydzień organizowane były targi płótna i przędzy. Na bazie utworzonych w 1848 i 1864 dwóch tkalni mechanicznych powstały tu zakłady Websky, Hartmann & Wiesen AG, po II wojnie światowej przejęte przez Państwo. W czasach PRL w Zakładach Przemysłu Lniarskiego "Walim" rocznie wytwarzano do 12,5 mln mb tkanin (ręczniki, obrusy, tkaniny żakardowe, drukowane, powlekane, pościelowe). Do przedsiębiorstwa należał zakład terenowy w Wałbrzychu, ośrodki wczasowe w Sławie nad jeziorem i Międzyzdrojach, dom kultury, żłobek i przedszkole. Zakłady upadły w 1992. Ich dawne budynki są obecnie w stanie ruiny.

W 1914 r. do wsi doprowadzono z Jugowic linię kolei elektrycznej. Była to jedna z pierwszych zelektryfikowanych linii kolejowych na obecnym obszarze Polski. Linię tę zamknięto w 1959r., a następnie rozebrano.

W czasie II wojny światowej m.in. w okolicach Walimia hitlerowcy postanowili wybudować system podziemnych korytarzy, być może - fabryk zbrojeniowych, aby ustrzec się przed ewentualnymi nalotami aliantów. Celem prowadzonych na dużą skalę prac górniczych i budowlanych było wykonanie połączonego ze sobą systemu obiektów – kompleksów składających się z części podziemnej i nadziemnej.

Podział

W administracyjnych granicach Walimia znajdują się 4 osiedla, które wcześniej stanowiły oddzielne wsie: Walim, Sędzimierz, Grządki, Dalków.

Zabytki

  • Kościół parafialny św. Barbary z 1548, z wieżą dobudowaną w 1777. Przebudowywany na początku XIX wieku oraz w 1969. Kościół jednonawowy z wydzielonym prezbiterium
  • kościół pomocniczy pw. św. Jadwigi z 1771
  • kaplice grobowe z początku XIX w.
  • zabytkowe podziemia i sztolnie Riese

Kody pocztowe, Walim (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Walim
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Walim, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Walim

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:38:12

Szybka zmiana regionu Polski