Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wińsko


Informacje o Wińsko:

Ilość ulic: 23

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.466999

Współrzedne geograficzne E: 16.632999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 71

Liczba ludności: 1800

Tablice rejestracyjne: DWL

Herb Wińsko:

Herb Wińsko

Oficjalna strona miejscowości

Wińsko

Wińsko (niem. Winzig, tuż po II wojnie światowej Winiec) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Wińsko.

Historia

W dokumencie potwierdzającym posiadłości klasztoru w Lubiążu, pochodzącym z roku 1217, znajduje się napis "Wroblino juxta Vin". Przez niektórych badaczy jest on traktowany jako najwcześniejsza wzmianka o Wińsku. Natomiast za pierwszy pewny historyczny przekaz mówiący o Wińsku przyjmuje się dokument wydany w roku 1272, w którym wymieniony został proboszcz tutejszego kościoła o imieniu Nicolaus. W roku 1285 książę Przemko ścinawski dokonał lokacji miasta na prawie niemieckim. Około 1300 roku w Wińsku były bite monety książęce. Pierwszy przekaz źródłowy wymieniający burmistrza oraz radców miejskich Wińska pochodzi z roku 1377. W roku 1404 książę Konrad oleśnicki nadał miastu prawo magdeburskie, potwierdzając jednocześnie dotychczasowe przywileje. W roku 1423 Wińsko zostało splądrowane przez husytów. W roku 1512 król Władysław nadał miastu herb. Ukazywał on umieszczonego na czerwonym tle rycerza z podniesioną przyłbicą, który w prawej ręce trzyma nagi miecz, w lewej natomiast gałąź winorośli z winnymi gronami.

Od czasu zakupu Ziemi Wołowskiej przez księcia Fryderyka Wielkiego w pierwszej poł. XVI wieku do roku 1675 miasto pozostawało w rękach Piastów , rezydujących najczęściej na zamku w Legnicy.

Około roku 1613 wybudowany został ratusz. W czasie wojny trzydziestoletniej, w roku 1633, miasto zostało spustoszone. Rok później w mieście wybuchła zaraza. W roku 1712 wybuchł wielki pożar, w czasie którego miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone. Wiek XIX był bardzo pomyślnym okresem w rozwoju miasta. Pod koniec XIX wieku Wińsko uzyskało łączność kolejową w związku z otwarciem w roku 1898 linii kolejowej Rawicz- Legnica. Budynek stacji kolejowej gotowy był już w 1896. W roku 1911 w Wińsku wybudowana została gazownia. Po pierwszej wojnie światowej miasto zostało podłączone do elektrowni w Legnicy. W 1921 roku struktura wyznaniowa ludności przedstawiała się następująco: 359 katolików, 1654 ewangelików, 30 żydów,13 innowierców i jeden bezwyznaniowiec. W trakcie działań wojennych w czasie II wojny światowej w bardzo dużym stopniu zniszczone zostało historyczne centrum miasta. Z przyrynkowej zabudowy ocalało zaledwie 6 domów, z ratusza zostały tylko mury obwodowe, które wkrótce rozebrano.

Zabytki

  • Kościół halowy pw. Trójcy Świętej zbudowany na miejscu starszej świątyni w okresie 1549 - 1562 w stylu renesansowym, zbarokizowany w 1669 - 1671. Wieża neogotycka z 1876. W środku zachowany renesansowe: chrzcielnica (schyłek XVI w.) i ołtarz (początek XVII w.).
  • Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w stylu neogotyckim wybudowany w latach 1884 - 1886.
  • Oryginalne fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV w. oraz partie zrekonstruowane w XX w.
  • Liczne budynki z przełomu XIX/XX w.
  • W 1945 r. podczas wyzwalania rynek Wińska został w większości zniszczony (ratusz, kamienice itp).

Komunikacja

Przez miejscowość Wińsko przebiega droga krajowa i wojewódzka:

Miejscowość jest siedzibą gminy Wińsko.

Międzynarodowe partnerstwo

W 2008 nawiązano partnerstwo z niemiecką gminą Hollenstedt w dolnosaksońskim powiecie Harburg. Hollenstedt  Niemcy

Utrzymywane są także kontakty partnerskie z niemieckim miastem Meschede.

Zobacz też

  • Cmentarz żydowski w Wińsku

Kody pocztowe, Wińsko (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Wińsko
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wińsko, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wińsko

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:58:34

Szybka zmiana regionu Polski