Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Raczyce


Informacje o Raczyce:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.680500

Współrzedne geograficzne E: 17.038000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 74

Tablice rejestracyjne: DZA

Raczyce (powiat ząbkowicki)

Raczyce – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.

Raczyce jest to mała miejscowość położona na Dolnym Śląsku. Założona jako wieś w 1258 roku. Pierwsza wzmianka informuje o tym, że Opat Cysterski przekazuje ziemie Jaśkowi z Raczyc w 1263 roku. Odkąd istnieje miała już trzy nazwy. Na początku Rätfch, od 1619 Recz, a w późniejszym czasie Radislaus, obecnie Raczyce. Ta miejscowość liczyła na początku 122 mieszkańców z czego pięciu ewangelików. Na przełomie lat powojennych, czyli Polskich osiedleńców liczba wahała się od 125 do 145, a na stan dzisiejszy wzrosła aż do 156 osób. W Raczycach mieści się sklep i świetlica w której młodzież spędza miło czas, a w szczególności zimą. W latach 1975-98 jako obszar województwa Wałbrzyskiego. Jej parafianie chodzą do kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Wadochowicach odległej o 1km. Raczyce należą do gminy Ziębice i powiatu Ząbkowickiego. Miejscowości o tej nazwie w Polsce jest cztery. Z opowiadań mieszkańców jeszcze Niemieckich, które zostały przekazywane naszym pierwszym osiedleńcom wiadomo, że wieś paliła się wielokrotnie.

Obecna świetlica Jednym z inicjatorów wybudowania świetlicy którą ukończono 1968 r. był Włodzimierz Marcola, który był w tamtych czasach pierwszym sekretarzem w wiosce. Jako aktywny działacz PZPR w 1967 r. współzałożyciel kółka rolniczego, do którego należało większość rolników z wsi Raczyce. Inicjatorem wybudowania świetlicy był również Stanisław Piękoś, który w latach 60. i 70., czyli przez 3 kadencje sprawował pieczę radnego, należąc do PSL. W latach 50. był współzałożycielem spółdzielni produkcyjnej.

Upływ czasu… Za czasów nienieckich w tym budynku, gdzie obecnie mieszkają dwie rodziny Galik i Marcola mieściła szkoła. Znajdowała się ona na pierwszym piętrze, gdzie była duża świetlica z ławkami uczniowskimi. Po zlikwidowaniu szkoły, ławki uczniowskie zostały wywiezione do szkół min. Wadochowic. W późniejszym czasie-po wojnie ta sala była przeznaczona jako świetlica do urządzania takich uroczystości jak wesela, dancingi itp. Ta świetlica istniała w latach 1946-48 r. Po tym czasie była używana jako spichlerz na zborze, a następnie została podzielona na mieszkania.

WIELKI POŻAR Legenda głosi ze w XIX w. około lat 60. miał miejsce ostatni największy pożar, który strawił prawie doszczętnie naszą wieś. Dom, który najmniej ucierpiał podczas pożaru to ten w którym obecnie mieszka pan Kazimierz Giemza. Jest to już jedyny dom, który był budowany w stylu Muru pruskiego *. Po pożarze dom uległ częściowemu zniszczeniu. W 1966 r. Został wykonany gruntowny remont , w którym to min. została zrobiona elewacja i architektura budynku została przysłonięta tynkiem. Podczas remontu dachu dom został obniżony o pół metra. stąd też wiadomo dlaczego jest tak długi komin. Pomimo upływu lat, licznych zjawisk atmosferycznych komin nadal stoi, choć lekko przechylony.

  • Mur pruski (tak potocznie określa się ścianę ryglową) jest to rodzaj ściany szkieletowej zwanej też szachulcową lub fachówką (z niem. Fachwerk), wypełnionej murem z cegły, gruzu, czasem gliny i trzciny. W przypadku zastosowania gliny, przestrzeń między belkami wypełniało się dodatkowo pionowymi szczapami, a glinę mieszało się z sieczką lub innym materiałem wiążącym. Jego konstrukcja drewniana jest widoczna, często impregnowana i może być traktowana jako element dekoracyjny.

To nie był ostatni pożar jaki nawiedził nasza wieś. pożary pojawiały się wielokrotnie: przez trzy lata zawsze w ten sam na dzień 26 lipca niszczył poszczególne obszary miejscowości. Może to jakieś fatum, które prześladowało nasza mała wieś.

KLĄTWA OBRAZU W dawnych czasach w domu pod numerem 2 w Raczycach mieszkały dwie kobiety. Jedna z nich była katoliczka druga zaś innego wyznania. Pobożna kobieta zawsze modliła się do obrazu św. Anny, który znajdował się w domu. Drugiej kobiecie choć nie wiadomo dlaczego przeszkadzał ten obraz, kazała go ściągnąć swojej sąsiadce lecz ona oznajmiła jej, że jeśli to zrobi ściągnie na ten dom nieszczęście, ponieważ ten obraz chronił całe gospodarstwo. Kobieta jednak nie posłuchała swojej sąsiadki i zrobiła po swojemu. Nie tylko zdjęła obraz ale chciała go spalić i to właśnie było jej zgubą, ponieważ gdy wkładała obraz do pieca iskry ognia poleciały na nią i spaliła się żywcem razem z całym gospodarstwem. Pobożna kobieta zdążyła się uratować, ponieważ uchroniła ją modlitwa, która nie poszła na marne. Gospodarstwo odbudowano, a na czołowym miejscu na elewacji budynku została umieszczony obraz św. Anny który od tej pory ma strzec tego domu. W tym samym czasie na wsi zostały zbudowane dwie kapliczki jedna w centrum wsi pod patronatem św. Anny a druga niedaleko torów kolejowych na pamiątkę po spalonej wsi.

Piwiarnia i gospoda W domu gdzie obecnie mieszka rodzina Klich(dawniej rodzina Wańczyk) mieściła się gospoda i piwiarnia. Dowodem na to jest ogromna piwnica mieszcząca się pod całym domem, (niestety na dzień dzisiejszy częściowo zasypaną i zmniejszoną). Wiadomo że pierwsze piętro tego domu służyło za czasów niemieckich jako zajazd dla gości.

„BŁĘKITNE RACZYCE”- klub piłkarski Ten niewielki klub piłkarski został założony w 1967 roku przez pana Bolesława Piękoś. Skupiał on młodych chłopców pełnych zapału do rywalizacji sportowej. Swoją działalność zakończył w 1976 roku. W skład klubu wchodzili min. : Ø Suchecki Tadeusz, Ø Styga Eugeniusz, Ø Inglot Franciszek, Ø Piękoś Bolesław, Ø Piękoś Zenon, Ø Ciurysek Waldemar, Ø Marcola Zenon, Ø Durałek Jan, Ø Miesiączek Julian, Ø Miesiączek Józef, Ø Galik Marian, Ø Galik Jan, Ø Kozak Edward, Ø Wańczyk Jerzy.

RZEKA OŁAWA Niedaleko Raczyc przepływa ta niewielka rzeka. Przez gminę Ziębice przepływa rzeka Oławka(zdrobniale nazywana przez mieszkańców), która zasila rzekę Oławę jeden z głównych lewostronnych dopływów środkowej Odry. Oława wypływa ze Wzgórz Strzelińskich, na południowy wschód od Ziębic. Jej źródła sięgają 315 m n.p.m. koło wsi Lipinki. Płynąc na północ doliną Nysy Kłodzkiej przez Ziębice, Biały Kościół, skręca w Strzelinie na północny wschód, przez Głęboką, Wiązów wypływa na Nizinę Śląską i w mieście Oławie zbliża się do Odry, na odległość około 1 km . W Oławie skręca na północny wschód i - płynąc prawie równolegle do Odry w odległości 2-5 km - wpada do niej na terenie Wrocławia.

Muzyka Raczyce musiały być bardzo muzykalną wsią, ponieważ we wiosce znajdowało się aż pięć pianin. Jak widać muzyka gościła na co dzień w domach. Niestety niedługo po wojnie zostały wywiezione do polskich szkół muzycznych. Pianina mieściły się w domach Państwa: • Ciurysek, • Piękoś, • Miesiączek, • Rachowieckich • Czajka.

Zabytkowy krzyż

Z tym krzyżem wiąże się historia, która mówi że w pobliżu tego krzyża rozegrała się bitwa, która przyniosła wiele strat w ludziach . Ten krzyż ma nam przypominać o tym zdarzaniu . Podobno dawniej było słychać: „stukot uderzających kopyt koni” Znajduje sie na polnej drodze na stację PKP, otoczony jest polami uprawnymi.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.

Zobacz też: Raczyce

Kody pocztowe, Raczyce (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Raczyce
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 21

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Raczyce, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Raczyce

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:46:41

Szybka zmiana regionu Polski