Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Czerwona Woda


Informacje o Czerwona Woda:

Ilość ulic: 12

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.249722

Współrzedne geograficzne E: 15.213330

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Liczba ludności: 1655

Tablice rejestracyjne: DZG

Czerwona Woda (województwo dolnośląskie)

Czerwona Woda (niem. Rothwasser) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Węgliniec. Leży na południowym skraju Borów Dolnośląskich nad rzeką Czerna Mała przy DW296.

Historia

Jedna z najstarszych wsi w Puszczy Zgorzeleckiej, powstała prawdopodobnie na przełomie XII i XIII wieku. W źródłach pisanych z 1348 roku występuje jako Rotenwazzir. W latach 1491-1492 wieś była własnością rodu von Penzig i wchodziła w skład Państwa Pieńskiego. Po 1492 roku wieś znalazła się pod władzą mieszczan zgorzeleckich.

Najstarszą budowlą we wsi jest kościół. Po raz pierwszy pisemna wzmianka o kościele w Czerwonej Wodzie pojawia się w 1481 roku, w piśmie Kacpra Marieny, wikarego z Budziszyna. Obecny kościół Wniebowzięcia NMP wybudowano w 1784 roku.

Do świetności, po wojennej dewastacji, doprowadził go ks. Prałat Stanisław Zając. Jako proboszcz parafii, działając z pasją i pełnym osobistym zaangażowaniem, w latach 1970 – 2000, gruntownie wyremontował kościół i wybudował budynek parafialny.

W pobliżu Czerwonej Wody znajdują się pokłady bagiennych rud żelaza i gliny. Rud żelaza nigdy nie eksploatowano tu na skalę przemysłową, natomiast stały się ( prawdopodobnie ) źródłem nazwy naszej wioski, gdyż barwią wodę w miejscowych strumykach na czerwono. Pokłady gliny zaczęto eksploatować ok. 1809 roku i trwa to do dzisiaj. Przed II-gą Wojną Światową we wsi działały trzy cegielnie, obecnie działa kopalnia glinki kaolinowej, która jest największym zakładem pracy we wsi.

Ciekawostką jest fakt, że w latach 70. kaolin wydobywany w Czerwonej Wodzie stanowił 90% mieszanek szamotowych używanych w wielkich piecach martenowskich.

Od 1913 roku Czerwona Woda posiadała połączenie kolejowe z pobliskim miastem – Węglińcem. W latach 70’tych połączenie zlikwidowano, a tory zdemontowano.

W historii wsi zanotowano kilka znaczących dat:

– połowa XV w. – najazd husytów

– 1618-1648, w czasie wojny trzydziestoletniej, najazdy wojsk cesarskich, szwedzkich i elektorskich

– sierpień 1759 – obozowanie we wsi wojsk cesarskich pod dowództwem hrabiego Esterhazego

– 7 sierpnia 1760 roku – pobyt we wsi całej armii króla Prus Fryderyka II Hohenzollerna

– 23 maja 1813 roku – wieś obsadzili żołnierze pruscy i rosyjscy walczący z armią napoleońską

– od 17 lutego do 8 maja 1945 roku wieś leżała przy linii frontu. Walki we wsi i bombardowania zniszczyły 86 budynków mieszkalnych

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.

Sport

W miejscowość znajduje się klub piłkarski KS Piast Czerwona Woda .Największym sukcesem klubu jest awans do Klasy okręgowej grupy jeleniogórskiej.

Związki wyznaniowe

W miejscowości znajduje się Sala Królestwa Świadków Jehowy.

Zobacz też

  • Czerwona Woda

Kody pocztowe, Czerwona Woda (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Czerwona Woda
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Czerwona Woda, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Czerwona Woda

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:06:43

Szybka zmiana regionu Polski