Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Węgliniec


Informacje o Węgliniec:

Ilość ulic: 22

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.288330

Współrzedne geograficzne E: 15.225560

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 75

Liczba ludności: 2992

Gęstość ludności: 343 os./km²

Powierzchnia: 8,71 km²

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

TERC: 5020125064

Tablice rejestracyjne: DZG

Herb Węgliniec:

Herb Węgliniec

Flaga Węgliniec:

Flaga Węgliniec

Oficjalna strona miejscowości

Węgliniec

Węgliniec (do 1945 niem. Kohlfurt, potem krótko Kaławsk) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, położone na południowym skraju Borów Dolnośląskich. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Węgliniec.

Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 2923 mieszkańców.

Położenie

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 8,73 km².

Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. jeleniogórskiego.

Historia

Osada Kohlfurt została założona prawdopodobnie w XVI w. w głębi puszczy. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1502 roku i mówi o powstaniu kuźni nad zbiornikiem na rzece Czerna Mała przy już istniejącej osadzie, w której zaczęło odtąd przybywać coraz więcej domostw. Od roku 1742 należała do państwa pruskiego. W wieku XIX nastąpił rozwój związany z otwarciem jednej z pierwszych w Europie linii kolejowych, w 1846 ŻaryWrocław, 1865 do Lubania, następnie budowa węzła kolejowego. Od końca XIX w. w pobliżu Węglińca rozpoczęto eksploatację złóż węgla brunatnego – w 1905 uruchomiono pierwszą kopalnię, a przy niej w 1911 pierwszą elektrownię na węgiel brunatny. W latach 20. XX wieku w okresie dynamicznego rozwoju zaplanowano na południe od istniejących obiektów regularne osiedle mieszkaniowe z usługami, tj. obiektem kościoła, nową szkołą, adaptacją strażnicy pożarnej, zgrupowanymi wokół zielonego placu, mającego w zamierzeniu pełnić rolę rynku. W okresie II wojny światowej zlokalizowane były w Węglińcu dwa jenieckie oddziały robocze i obóz pracy przymusowej. Od 1945 w Polsce pod obecną nazwą, w 1967 uzyskał prawa miejskie. W pobliżu Węglińca znajdują się duże kompleksy stawów (ostoje ptactwa wodnego) i rezerwat przyrody Torfowisko pod Węglińcem.

Zabytki

  • Kościół z XIX/XX wieku pw. Matki Bożej Królowej Polski(tzw. kolejowy). Do 1945 służył jako świątynia ewangelicka. Obecnie pełni funkcję kościoła pomocniczego tutejszej parafii.
  • Kościół neoromański z 1930 pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (parafialny).
  • Dworzec kolejowy z 1846
  • Wieża wodna z 1926

Transport

Znaczny węzeł kolejowy. Linie kolejowe łączą Węgliniec bezpośrednio z wieloma miastami (połączenia bezpośrednie pasażerskie):

Poza tym z Węglińca jest linia do Horki (DB) przez Bielawę Dolną.

Aktualnie (marzec 2008) kończy się modernizacja linii z Legnicy do Zgorzelca/Horki, przystosowująca ją do prędkości 160 km/h dla ruchu pasażerskiego i 120 km/h dla ruchu towarowego w ramach modernizacji korytarza transeuropejskiego E 30. Zakończono już modernizację wszystkich odcinków. Modernizacja jednak nie obejmuje zabytkowej stacji w Węglińcu. Dnia 24 kwietnia odbędzie się oficjalne oddanie odcinka Legnica – Węgliniec po którym pociągi będą mogły jeździ z prędkością 160 km\h, w tym dniu specjalny pociąg będzie wiózł na swoim pokładzie Ministra Transportu oraz Dyrektorów PKP PLK i PKP S.A.

Przez miasto też przebiega droga wojewódzka nr 296 Kożuchów – Lubań, którą można dojechać do oddalonej o 10 km od Węglińca Autostrady A4 (Węzeł Godzieszów).

Rozrywka

Każdego roku w mieście organizowana jest impreza plenerowa pt. "Święto Grzybów" której głównym punktem są Mistrzostwa Europy w Zbieraniu Grzybów.

Współpraca międzynarodowa

Miasta i gminy partnerskie:

  • Hodkovice nad Mohelkou  Czechy
  • Horka  Niemcy
  • Rothenburg  Niemcy
  •  Norwegia

Zobacz też

  • Węgliniec (stacja kolejowa)
  • Przejście graniczne Węgliniec-Horka

Kody pocztowe, Węgliniec (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Węgliniec
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Węgliniec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Węgliniec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:05:34

Szybka zmiana regionu Polski