Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rokitnica


Informacje o Rokitnica:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.127781

Współrzedne geograficzne E: 15.982780

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 76

Tablice rejestracyjne: DZL

Rokitnica (województwo dolnośląskie)

Rokitnica – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach, na pograniczu z Niziną Śląsko-Łużycką (Równiną Chojnowską. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa legnickiego.

Miejscowość leży w rozszerzeniu doliny Kaczawy. Rozwinęła się ona przy dwuczłonowym grodzie, wystawionym na niewielkim wzgórzu o wysokości 203 metry.

Historia

Rokitnica powstała w wyniku rozbudowy grodu. Gród został wzniesiony w pierwszych latach XIII wieku przez księcia Henryka I Brodatego, który często się w nim zatrzymywał. On to nadał także prawa górnicze miastu Złotoryja.

Zamek

Zamek w Rokitnicy powstał na podwalinie dawnego grodu ok. XIII w. Należy do najstarszych budowli murowanych w Polsce. Źródła historyczne potwierdzają, że w zamku miodowy miesiąc z dala od spraw państwowych spędzał Henryk I Brodaty z żoną Jadwigą.

Kościół św. Michała Archanioła (dawniej św. Bartłomieja)

Wczesnogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła (dawniej św. Bartłomieja) pochodzi z połowy XIII wieku. Został ufundowany przez świętą Jadwigę. W 1451 roku, uległ on częściowemu zniszczeniu. Odbudowany na przełomie XV i XVI wieku. W latach 1710-1713 przebudowano kościół w stylu barokowym, m.in. poprzez dodanie empor. W 1959 dokonano konserwacji kościoła.

Obecnie jest to kamienna budowla jednonawowa z półokrągłą absydą i nielicznymi wąskimi, długimi oknami. Wieżę umieszczono od zachodniej strony. Prezbiterium pokryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym, natomiast sklepienie nawowe – kolebkowym. W wyposażeniu wnętrza dominuje późny barok – wyróżnia się ołtarz główny i rzeźby Ukrzyżowania na belce tęczowej. W prezbiterium znajduje się kamienne sakramentarium. W ściany wbudowano szereg manierystycznych i barokowych nagrobków, pochodzących z przełomu XVII i XVIII wieku. Na terenie kościelnym stoi kaplica słupowa Matki Boskiej z baldachimem i wmurowaną tablicą o następującej treści: Królowej nieba i ziemi, na 1000-lecie Chrztu Polski, parafianie Rokitnicy i Kozowa, 966-1966. Kaplica otoczona jest żeliwnym płotkiem.

Bibliografia

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 7 Pogórze Kaczawskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 2002, ISBN 83-85773-47-9

Kody pocztowe, Rokitnica (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rokitnica
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 30

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rokitnica, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rokitnica

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:50:46

Szybka zmiana regionu Polski