Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Seroczki


Informacje o Seroczki:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.766998

Współrzedne geograficzne E: 18.650000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 54

Tablice rejestracyjne: CAL

Seroczki

Seroczki – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, w gminie Zakrzewo. Zamieszkana przez ok. 100 osób w domkach jednorodzinnych oraz kilku blokach powstałych w poprzednim wieku. W latach 80. XX wieku we wsi utworzono piłkarski zespół LZS Piorun, który z powodzeniem rywalizował w rozgrywkach klasy C i B województwa włocławskiego.

Historia

Nazwa miejscowości pochodzi od pierwszych dziedziców tego terenu, Serockich, wzmiankowanych w okolicy w XVI wieku. Po utworzeniu Królestwa Polskiego w 1815 roku Seroczki znalazły się pod zaborem rosyjskim, w Guberni Warszawskiej, w powiecie nieszawskim, gminie i parafii Straszewo. W roku 1827 w Seroczkach było 16 domów i 155 mieszkańców. Grunty dworskie stanowiły 1030 mórg, a do włościan należało 215 mórg. Poza rolnictwem w Seroczkach wydobywano torf. Po zakończeniu I wojny światowej Seroczki należały do województwa warszawskiego, a od 1938 roku do województwa pomorskiego. Przed wybuchem II wojny światowej część gruntów folwarcznych będących w posiadaniu rodu Bogatków została sprzedana rządowi polskiemu pod potrzeby budowy lotniska wojskowego. Po wojnie majątek został objęty reformą rolną. Po II wojnie światowej na gruntach folwarcznych utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1950 roku Seroczki znalazły się w województwie bydgoskim. Od roku 1950 do czasu kolejnej reformy administracyjnej Seroczki należały do gromady Straszewo. W roku 1975, w wyniku następnej reformy administracyjnej, Seroczki znalazły się w województwie włocławskim, w gminie Zakrzewo. Po reformie administracyjnej w 1999 roku Seroczki znalazły się w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie aleksandrowskim. W kampanii wrześniowej Seroczki znalazły się na trasie przemarszu 59 pułku piechoty z Inowrocławia do Osięcin pod dowództwem płk. Bolesława Mirgałowskiego.

Komunikacja

Przez Seroczki przebiega droga wojewódzka

Turystyka i zabytki

Obiekty zabytkowe

W Seroczkach znajduje się zabytkowy zespół dworski z parkiem, w skład którego wchodzi:

  • Ośmioboczna kaplica drewniana, zbudowana w 1780 roku – konstrukcja zrębowa, przykryta dachem z latarnią. Wewnątrz kilka barokowych rzeźb, z których na szczególną uwagę zasługuje Grupa Ukrzyżowania.
  • Szlachecki dwór z 1880 roku. przebudowany w roku 1926 – styl neoklasyczny. Jego masywny, kolumnowy portyk stanowi reminiscencje form klasycystycznych, do barokowych nawiązują natomiast dekoracje okien poddasza i szczytów.
  • Neogotycka brama.

Szlaki Turystyczne

Przez Seroczki przebiega turystyczny Szlak Powstania Styczniowego na Kujawach.

Znane osoby związane z Seroczkami

  • Antoni Bogatko herbu Pomian – w XIX wieku właściciel ziemski, dziedzic dóbr Seroczki, pochodził z rodu wywodzącego się ze wsi Bogatki w powiecie czerskim.
  • Józef Bogatko herbu Pomian – potomek Antoniego Bogatki. W okresie międzywojennym właściciel ziemski, dziedzic dóbr Seroczki, fundator kaplicy z grobami familijnymi na cmentarzu parafialnym w Straszewie.
  • Grzegorz Benedykciński – burmistrz Grodziska Mazowieckiego od 1994 do chwili obecnej, uzyskał tytuł Europejczyka roku 2006 oraz najlepszego burmistrza w Polsce 2009 roku. Gmina w trakcie jego kadencji otrzymała tytuł najlepszej w Polsce w 2009 roku.

Zobacz też

  • Straszewo (województwo kujawsko-pomorskie)
  • Linia kolejowa Dobre Kujawskie - Aleksandrów Kujawski Wąskotorowy
  • Podział administracyjny Polski 1975-1998

Bibliografia

  • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich pod Redakcją Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego, według planu Filipa Sulimierskiego tom X Warszawa – 1889
  • Danuta Maciejewska – Zapomniane miejsca: Seroczki 2007
  • Stanisław Górecki, Bitwa pod Osięcinami 10 września 1939 r. – Warszawa, 27 sierpnia 2006

Kody pocztowe, Seroczki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Seroczki
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Seroczki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Seroczki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:52:11

Szybka zmiana regionu Polski