Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Górzno


Informacje o Górzno:

Ilość ulic: 36

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.196388

Współrzedne geograficzne E: 19.644720

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 56

Liczba ludności: 1350

Gęstość ludności: 394 os./km²

Powierzchnia: 3.4 km²

Wysokośc npm: 87

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

TERC: 6040602054

Tablice rejestracyjne: CBR

Herb Górzno:

Herb Górzno

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Górzno

  • Dzielnica: Dąbrowa

  • Dzielnica: Elabor

  • Dzielnica: Gaj

  • Dzielnica: Gajówka

  • Dzielnica: Garbuzy

  • Dzielnica: Mec

  • Dzielnica: Nowe Osiedle

  • Dzielnica: Wapionka

Górzno

Górzno (niem. Gorzno) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Górzno w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. toruńskiego.

W mieście znajduje się parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.


Demografia

Struktura demograficzna mieszkańców miasta Górzno wg danych z 31 grudnia 2010

Opis Ogółem Mężczyźni Kobiety
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 1357 100 644 47,5 713 52,5

Historia

Pierwsza wzmianka o Górznie pochodzi z 1325 roku i dotyczy erygowania tu parafii przez biskupa płockiego Floriana. W parafii jednocześnie został osadzony zakon bożogrobców. Z erygowaniem parafii związana była zapewne budowa pierwszego drewnianego kościoła świętego Krzyża.

Zabytki i inne atrakcje turystyczne

Istniejące
  • Kościół świętego Krzyża, związany z działalnością zakonu bożogrobców, jest jedyną budowlą sakralną wzniesioną przez bożogrobców i zachowaną bez przekształceń na Ziemi Dobrzyńskiej. Wzniesiony został w latach 1765-1812, w stylu barokowo-klasycystycznym. Ciekawe, że teren kościoła był jeszcze w XVII wieku położony po za miastem. Obecna świątynia jest piątą tego typu budowlą w tym miejscu. Poprzednia wzniesiona po 1628 roku, była konstrukcji drewnianej, z murowaną zakrystią. Obecny kościół jest murowany, jednonawowy, czteroprzęsłowy. Fasada dwu wieżowa (zostały one nadbudowane w XIX wieku) z krzyżem miechowskim nad wejściem. Kościół częściowo wzniesiony (krypta grobowa kolatorów, proboszczów oraz bożogrobców górzeńskich)z cegły pochodzącej z rozbiórki rezydencji biskupów płockich. Dach świątyni pokryty jest dachówką esówką. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Pierwszą gorzeńska farę pamięta zapewne średniowieczna granitowa kropielnica.
  • Kościół ewangelicki, w pierwotnym założeniu neogotycki. Kamień węgielny pod budowę położono w 1875 roku. Obiekt zaś został ukończony 24 V 1877 roku. W okresie powojennym zaadaptowany na dom kultury-został poważnie przebudowany i zniekształcony. Obecnie zdewastowany. Sąsiadująca z kościołem pastorówka, pochodząca z XIX wieku, funkcjonuje obecnie jako przedszkole.
  • Relikty rezydencji biskupów płockich, zbudowanej w XIV wieku, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Zostały odkryte w czasie badań archeologicznych w roku 2007. Budowla prawdopodobnie jednoskrzydłowa, przypominająca założenie zamku-pałacu w Raciążku. Kres funkcjonowaniu położyło spalenie przez Szwedów w 1628 roku. W XVIII wieku obiekt został rozebrany.
  • Średniowieczne założenie prostokątnego rynku oraz ulic wybiegających z jego krótszych pierzei.
  • Zabytkowe domy drewniane, drewniano-murowane oraz murowane z przełomu XVIII/XIX wieku oraz z 1 i 2 połowy XIX wieku, posiadające bardzo ciekawą architekturę.
  • Zabudowania Wapionki (drewniany dom oraz młyn).
Nieistniejące
  • Grodzisko wczesnośredniowieczne, położone na przesmyku, pomiędzy jeziorami Górzeńskim i Młyńskim. Zniszczone w związku z budową na jego terenie w latach dziewięćdziesiątych kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego "Wilga".
  • Kościół świętej Anny, po raz pierwszy występuje w źródłach 10 X 1605 roku. W 1618 roku wzmiankowany jako niedawno postawiony. Kościółek, wraz z całym miastem spłonął w 1628 roku. Po tym wydarzeniu został odbudowany, jednak ponownie spalili go Szwedzi w czasie wojny północnej. Odbudowano go w 1712 roku. Drewniana świątynia nie miała szczęścia, gdyż w 1728 roku uległa kolejnemu pożarowi. W połowie XVIII wieku, odbudowany kościół, był zagrożony zawaleniem, ze względu na bliskość jeziora. W tym okresie miał jeden dzwon i skromny ołtarz św. Anny. Świątynia spłonęła w pożarze miasta 20 VII 1773 roku. Nie została już odbudowana.

Zobacz też

  • Bitwa pod Górznem - 12 lutego 1629
  • gmina Ruda
  • Cmentarz żydowski w Górznie

Kody pocztowe, Górzno (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Górzno
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Górzno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Górzno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:34:08

Szybka zmiana regionu Polski