Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dobrcz


Informacje o Dobrcz:

Ilość ulic: 54

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.266998

Współrzedne geograficzne E: 18.150000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 52

Tablice rejestracyjne: CBY

Herb Dobrcz:

Herb Dobrcz

Dobrcz

Dobrcz – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dobrcz.

Dobrcz jest miejscowością położoną około 18 km na północny wschód od Bydgoszczy.

Nazwa wywodzi się od imienia Dobrek będącego skróceniem imienia Dobrociech, Dobrogost. w dokumentach używano nazw: Dobrech, Dobrxe, w wieku XIV Dobrz, wiek XVIII to Dubrcz i Dubrszcz. W XIX wieku ustaliła się nazwa Dóbrcz, która była powszechnie używana jeszcze w XX wieku.

Natomiast podczas zaboru pruskiego używano nazwy Dobsch.

Dobrcz przechodził różne koleje losu. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 24 czerwca 1213 roku., kiedy to kanclerz Iwon Odrowąż odziedziczoną po rodzicach wieś darował klasztorowi cysterskiemu. Z 1242 roku pochodzi potwierdzenie tej darowizny przez księcia kujawskiego Kazimierza.

W drugiej połowie XIII wieku powstało nowe opactwo cysterskie w Byszewie. Było ono filią klasztoru sulejowskiego. Na jego uposażenie przeznaczono między innymi Dobrcz. Niedługo po przejęciu wsi przez cystersów, bo już w 1286 roku książę pomorski Mszczuj nadał tej wsi szeroki immunitet ekonomiczny i sądowy. Nadanie to zwalniało ludność z obowiązku udziału w wyprawach wojennych. Częściowo znosił obowiązek stróży, zwalniał ludność z obowiązków budowy i naprawy grodów oraz zniósł opłaty połowowe i mostowe. Immunitet sądowy zwalniał ludność od wszystkich sadów świeckich.

Po nadaniu księcia pomorskiego Dobrcz pozostawał w rękach cystersów jeszcze dwa lata. W roku 1288 opat Engelbert przeprowadził transakcję z biskupem kujawskim Wisławem. Polegała ona na oddaniu Dobrcza wraz z dziesięciną w zamian za tereny obecnego Koronowa, nazywanego wtedy Smeysche. Zamianę tę potwierdził książę Mszczuj w 1292 roku. W ten sposób wieś przeszła w posiadanie biskupów włocławskich i była ich własnością aż do XVI wieku. Dopiero wtedy biskup Wincenty Przerembski przeznaczył Dobrcz z okolicznymi wioskami na uposażenie dla sufragana. W 1557 roku właścicielem Dobrcza był sufragan Jan Wysscheczki. Wieś pozostała w rekach sufraganów do 1576 roku, kiedy to biskup Stanisław Karnkowski ofiarował ją kapitule włocławskiej. Przy kapitule włocławskiej Dobrcz pozostał aż do sekularyzacji w XIX wieku.

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 Dobrcz roku znalazł się w zaborze pruskim. Pozostał w nim aż do przyłączenia Pomorza do odrodzonej Ojczyzny w 1920 roku. Warto nadmienić, że mieszkańcy wsi brali udział i ginęli na frontach I i II wojny światowej.

W 1933 roku ustanowiono Gminę Dobrcz.

Na początku II wojny światowej, 9 października 1939 roku wojska niemieckie rozstrzelały w Dobrczu około 800 osób. Nie zdołano ustalić imiennej listy rozstrzelanych. Zwłoki zostały spalone przez hitlerowców.

Po wyzwoleniu w 1945 roku powrócono do organizowania życia wiejskiego i gminnego.

W latach 90. XX wieku wybudowano nową szkołę, a w czerwcu 2006 roku otwarto wyremontowany budynek Gminnej Biblioteki Publicznej.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Dobrcz.

Pomniki przyrody

W tej miejscowości znajdują się 3 pomniki przyrody o następujących obwodach przy powołaniu:

Nr Nazwa Sztuk Obwód Lokalizacja
1. Lipa drobnolistna 1 350 cm w pobliżu kościoła
2. Kasztanowiec zwyczajny 2 320, 330 cm na cmentarzu katolickim

Kody pocztowe, Dobrcz (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Dobrcz
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dobrcz, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dobrcz

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 14:58:46

Szybka zmiana regionu Polski