Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ostromecko


Informacje o Ostromecko:

Ilość ulic: 17

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.145828

Współrzedne geograficzne E: 18.209169

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 52

Liczba ludności: 880

Tablice rejestracyjne: CBY

Ostromecko

Ostromecko (niem. Ostrometzko) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dąbrowa Chełmińska, na ziemi chełmińskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Zabytki Ostromecka

We wsi znajduje się okazały zespół pałacowo-parkowy należący do rodziny Schönborn, a od 1890 do 1945 roku do rodziny von Alvensleben. W skład zespołu wchodzą:

  • Barokowy pałac (Pałac Stary, niem. Altes Schloss) zbudowany ok. roku 1730 w stylu saskiego rokoka na wysokiej skarpie nad Wisłą z inicjatywy wojewody pomorskiego Pawła Michała Mostowskiego w miejscu dawnego dworu rodziny Dorpowskich.
  • Pałac klasycystyczny (Pałac Nowy, niem. Neues Schloss) zbudowany w 1849 roku, zaprojektowany prawdopodobnie przez Karla Friedricha Schinkla na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. W roku 1912 do pałacu dobudowano neobarokowe skrzydło z salą balową oraz ogrodowe tarasy.

Po 1945r. w pałacu zlokalizowano szkołę i internat dla niesłyszących dzieci, co przyczyniło się do znacznej dewastacji obiektu (zabytkowe parkiety pokryto płytkami, ściany - boazerią ze sklejki, kominki zamurowano, a stiuki pokryto kilkoma warstwami farby olejnej). Po 1990r. odrestaurowano winiarnię oraz sale na parterze: balową, złotą, pomarańczową, zieloną oraz salonik włoski.

Pałace otoczone są 40-hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim (dęby, graby, modrzewie i kasztanowce), zaprojektowanym przez pruskiego ogrodnika królewskiego Petera Josepha Lennégo (współtwórcę m. in. ogrodów Sanssouci w Poczdamie). Park rozciąga sie na osi pałacu Schönbornów aż po ukryte w zieleni mauzoleum grobowe właścicieli z 1878 roku. U stóp Pałacu Mostowskich znajduje się ponadto ogród włoski w stylu renesansowym - jedyny w województwie i jeden z nielicznych w Polsce.

Na wzniesieniu obok zespołu pałacowego znajduje się przebudowany w latach 1763-1764 kościół pw. św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela z XIV wieku, z barokową wieżą.

Kompleks pałacowy jest w trakcie remontu generalnego. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu miasta Bydgoszczy, które jest właścicielem i opiekunem kompleksu oraz z budżetu marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

W Ostromecku znajduje się źródło wód alkalicznych "Maria". Ma ono wody słabo zmineralizowane wodorowęglanowo-wapniowe, z dużą zawartością jonu siarczanowego, nisko-sodowe. Może być wykorzystywana w schorzeniach jelit, dróg moczowych oraz u diabetyków.

Chronologia

  • 1222 - Wieś została przekazana przez księcia mazowieckiego Konrada, biskupowi Chrystianowi.
  • 1231 - Biskup Chrystian przekazał Wieś Zakonowi Krzyżackiemu.
  • 1466 - Ostromecko weszło w skład polskich Prus Królewskich.
  • XIV - Wzniesiono kościół św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela .
  • XVI - Ostromecko stało się własnością szlacheckiego rodu Ostromeckich herbu Pomian.
  • 1890 - 1945 - Ostromecko było siedzibą rodziny von Alvensleben
  • W 1943 roku okupanci hitlerowscy wprowadzili dla miejscowości niemiecką nazwę Ostermetz

Na terenie wsi zlokalizowane są dwa nieczynne cmentarze ewangelickie.

Kody pocztowe, Ostromecko (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ostromecko
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ostromecko, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ostromecko

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:46:04

Szybka zmiana regionu Polski