Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Żołędowo


Informacje o Żołędowo:

Ilość ulic: 41

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.216999

Współrzedne geograficzne E: 18.066999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 52

Liczba ludności: 1255

Tablice rejestracyjne: CBY

Żołędowo (województwo kujawsko-pomorskie)

Żołędowo (niem. Zolondowo) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko.

Przysiółkiem wsi jest Nowy Mostek.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego.

Znajduje się tu drewniany Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. z 1715 r. oraz pałac z 1820 r.

Siedziba nadleśnictwa Żołędowo i rejonu Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Historia

Wieś lokowana w XIII wieku jako własność prywatna (rycerska). Wyszła z niej rodzina Żołędowskich herbu Rawicz. Przeszła w ręce Moszczeńskich herbu Nałęcz w 1565 roku, po wymarciu Żołędowskich (jednej gałęzi) w końcu XIX wieku została sprzedana hr. von Klaist za półtora miliona marek. Obszar tej majętności wynosił 16 tys. hektarów. Moszczeńscy zastrzegli sobie możliwość korzystania z boru. Majątek ten nazywany był "Żołędowszczyzna" od nazwy wsi Żołędowo. W roku 1647 Stanisław Moszczeński, miecznik inowrocławski kupił od Zofii z Sierskich, żony Adama Rynarzewskiego, spadkobierczyni Jana Żołędowskiego część wsi Żołędowo za sumę 3.500 złp. Z tego Żołędowa pochodziła Elżbieta Żołędowska, córka Wojciecha Żołędowskiego. W 1597 roku Andrzej Moszczeński, mąż Elżbiety spisywał wzajemne dożywocie. Wojciech Żołędowski opłaca pobór ze wsi Żołędowo w 1583 roku. Żołędowski herbu Rawicz, Wielkopolska 1565 r.. Miejscowość ta pisana była różnie: Żołędowo, Żołądowo lub Żołądkowo, od której może się pisać rodzina Żołądkowski. Wojciech Żołędowski w związku małżeńskim z Barbarą Sokołowską herbu Pomian spłodził córkę Małgorzatę. Mężem jej był Jerzy Kurnatowski herbu Łodzia (IV pok. Kurnatowskich). Miał z nią dwóch synów, Dobrogosta i Stanisława Kurnatowskich Teodora Żychlińskiego. Kurnatowscy i jak można sądzić Żołędowscy, byli Kalwinami. Z Żołędowa też zapewne pochodził Maciej (Mathias) Żołędowski, wymieniony jako mieszczanin, pod rokiem 1419.Anna Żołądkowska (w T.P.N.Poz. figuruje jako Żołędowska) w związku z Ludwikiem Miaskowskim herbu Bończa mieli jedną córkę i trzech synów, z których Andrzej Marcin był ostatnim komandorem zakonu maltańskiego w Poznaniu. Pochowany w kościele Św. Jana w Poznaniu.

Komunikacja

Przez wieś przebiega droga wojewódzka 244 i droga krajowa 5

Przez Żołędowo przebiega pieszy szlak turystyczny POL Szlak czerwony.svg Klubu Turystów Pieszych „Talk”: Bydgoszcz Fordon – OsielskoBydgoszcz Opławiec – Gościeradz (32 km)

Zobacz też

  • Żołędowo
  • Trasy turystyczne Bydgoszczy i okolic


Kody pocztowe, Żołędowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Żołędowo
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Żołędowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Żołędowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:44:54

Szybka zmiana regionu Polski