Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kałdus


Informacje o Kałdus:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.321941

Współrzedne geograficzne E: 18.398890

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 56

Liczba ludności: 230

Tablice rejestracyjne: CCH

Dzielnice, Kałdus

  • Dzielnica: Dolny Kałdus

  • Dzielnica: Górny Kałdus

Kałdus

Kałdus – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Chełmno, na południowy zachód od Chełmna, na granicy Doliny Dolnej Wisły i Pojezierza Chełmińskiego. Wieś ma charakter rolniczy; atrakcją jest Góra Świętego Wawrzyńca - wzniesienie będące pozostałością po wczesnośredniowiecznym grodzie i jednocześnie rezerwat roślinności ciepłolubnej noszący tę samą nazwę. Liczne punkty widokowe na dolinę Wisły.

Historia

W Kałdusie odkryto wczesnośredniowieczny zespół osadniczy, który może być uznany za jeden z najważniejszych ośrodków administracyjno – gospodarczych Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Wykopaliska doprowadziły do odkrycia pozostałości przedlokacyjnego Chełmna (obecne miasto znajduje się bardziej na północ) które powstało na miejscu prehistorycznego grodziska kultury łużyckiej (VII-V w. p.n.e.), bezpośrednio przy wzniesieniu zwanym dzisiaj Górą św. Wawrzyńca. U schyłku okresu plemiennego (X w.) góra stanowiła zapewne miejsce kultu pogańskiego. Od przełomu X i XI wieku jeden z głównych grodów administracji państwa pierwszych Piastów, ważny węzeł komunikacyjny, ośrodek produkcji i wymiany dalekosiężnej. Na początku XI wieku rozpoczęto tu budowę bazyliki wczesnoromańskiej, której relikty zachowały się pod ziemią w południowej części grodziska.

Pierwsza wzmianka o wykopaliskach w Kałdusie pochodzi z roku 1871, wtedy znaleziono przypadkiem kilka zabytków, które następnie trafiły do muzeum w Schwerinie. Następnie prace prowadzono z przerwami aż do czasów dzisiejszych. Obecnie wykopaliskowe prowadzone są przez naukowców z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W XII w. Kałdus był własnością rycerza Bolesława Krzywoustego Hugona Butra, dlatego miejscowość nazywano Mons Butyri lub Potterberg. W latach 1253-1257 wielki mistrz Poppo von Osterna założył gród krzyżacki, przeniesiony następnie w 1280 r. do Gniewu.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

Turystyka

Ze względu na rezerwat Góra św. Wawrzyńca i punkty widokowe na Dolinę Dolnej Wisły przez Kałdus przebiegają trzy znakowane szlaki turystyczne (dwa piesze i rowerowy):

Zobacz też

  • szlaki turystyczne Torunia i okolic
  • trasy turystyczne Bydgoszczy i okolic
  • Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

Kody pocztowe, Kałdus (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kałdus
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kałdus, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kałdus

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 07:19:08

Szybka zmiana regionu Polski