Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ciechocin


Informacje o Ciechocin:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.056938

Współrzedne geograficzne E: 18.924694

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 56

Tablice rejestracyjne: CGD

Ciechocin (województwo kujawsko-pomorskie)

Ciechocin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie golubsko-dobrzyńskim, w gminie Ciechocin.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Ciechocin.

Historia

Etymologia nazwy

"Ciechocin" pojawia się po raz pierwszy w historii Polski w 1250 roku jako Chechocim lub Ciechocin. Jest to forma dzierżawcza od imienia Piechota (osada Piechoty, prawdopodobnie pierwszy zasadźca lub zarządca wsi). W 1259 roku pojawia się nazwa Czechocino lub Ciechocin, w 1564 roku Cechocino, a dopiero w 1784 roku Ciechocin. Interesujące jest, że od tej nazwy utworzono słowo Ciechocinek jako młodszą wersję już istniejącej osady.

Zarys historii

Ciechocin to gmina o bogatej i barwnej historii, sięgającej czasów średniowiecznych. Pierwsza wzmianka o Ciechocinie pochodzi z 1242 roku, kiedy to nadano ją biskupowi włocławskiemu.

W czasach średniowiecznych wzniesiono tu zamek książąt kujawskich, który z czasem stał się własnością biskupów. Był to prosty, murowany dwór obronny, zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu. Budowla nie miała ozdób, poza dwoma kamieniami z herbami, które umieszczono na ścianie frontowej. Na jednym znajdował się herb Doliwa - godło rodowe Nałęczów, na drugim zaś godło biskupa Dembowskiego - Jelita.

To właśnie w ciechocińskim zamku 24 września 1410 roku król Władysław Jagiełło rozpuścił do domu swoje wojsko po zwycięskiej wojnie z Krzyżakami.

W latach 1331 - 1343 obszar gminy znajdował się w rękach Zakonu Krzyżackiego. Następnie, na mocy postanowień pokoju kaliskiego, Kazimierzowi Wielkiemu udało się odzyskać Ciechocin wraz Ziemią Dobrzyńską. W 1396 roku tereny te ponownie znalazły się w rękach Krzyżaków, aby w roku 1410 ponownie wrócić w granice Polski.

Kolejne lata to czas rozkwitu, dzięki licznym przywilejom i swobodom, jaki mieszkańcom Golubia nadał Kazimierz Jagiellończyk. Zniesienia podatków i ceł przyczyniło się do rozwoju handlu. W latach 1655-1657 Ciechocin znajdował się w posiadaniu Szwedów. Niedługo później, w 1709 roku tereny dotknęła epidemia dżumy, która trwała do roku 1710. W czasach zaborów Ciechocin był wsią graniczną. Na Drwęcy przebiegała granica zaboru pruskiego i rosyjskiego, a między Ciechocinem a Elgiszewem istniało połączenie promowe. Dopiero po odzyskaniu niepodległości został zbudowany most łączący obie wsie. Po wybuchu II wojny światowej, na mocy dekretu Hitlera z 8 października 1939 roku, Ciechocin został wcielony do Rzeszy. Miejscowość została wyzwolona spod okupacji hitlerowskiej 23 stycznia 1945 roku.

Zabytki

  • Kościół parafialny rzymskokatolicki św. Małgorzaty z XIV w., dwukrotnie przebudowany ok. XVIII w. (zakrystia i kruchta) i w 4 ćw. XIX w., z dwiema granitowymi kropielnicami z okresu średniowiecza i z ostrołukowym portalem. Jest to obiekt o skromnych cechach gotyckich zatartych podczas przebudowy

Kody pocztowe, Ciechocin (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ciechocin
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ciechocin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ciechocin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 15:04:38

Szybka zmiana regionu Polski