Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Obory


Informacje o Obory:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.001862

Współrzedne geograficzne E: 19.213879

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 54

Liczba ludności: 211

Tablice rejestracyjne: CGD

Dzielnice, Obory

  • Dzielnica: Rochal

Obory (powiat golubsko-dobrzyński)

Obory – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie golubsko-dobrzyńskim, w gminie Zbójno.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa włocławskiego.

Od 1605 r. istnieje tu klasztor ojców karmelitów ze sprowadzoną z Bydgoszczy łaskami słynącą figurą Matki Bożej Bolesnej (Pietà). Latem 1825 r. w Oborach przebywał Fryderyk Chopin. W czasie powstania styczniowego klasztor stał się miejscem gromadzenia oddziałów partyzanckich, m.in. Artura Sumińskiego z pobliskiego Zbójna. Po upadku powstania Rosjanie urządzili tu miejsce odosobnienia duchowieństwa zakonnego i diecezjalnego, oskarżonego o udział i popieranie insurekcji styczniowej.

Na początku II wojny światowej, w okresie od 30 października 1939 r. do 22 lutego 1940 r. hitlerowcy więzili tu kilkudziesięciu księży z diecezji płockiej i chełmińskiej, których następnie skierowano do obozów koncentracyjnych na terenie Rzeszy. Zdecydowana większość z nich tam poniosła męczeńską śmierć.

W dniu 18 lipca 1976 r. prymas Stefan Wyszyński ukoronował Figurę Bolesną koronami papieskimi. W ostatnich latach miejsce to jest licznie odwiedzane przez pielgrzymki z całej ojczyzny. Ich duchowym opiekunem jest o. Piotr Męczyński.

Wśród zasłużonych dla klasztoru przeorów są m.in. o. Stanisław Małachowski, o. Dionizy Mierzwicki, o. Mateusz Wojnarowski oraz obecny przeor o. Andrzej Malicki. Ogromne zasługi dla popularyzacji kultu Matki Bożej Bolesnej z kościoła w Oborach oddał także o. Michał Wojnarowski.

Więcej o klasztorze i kościele w Oborach, jego historii, zabytkach i ludziach związanym z tym miejscem można przeczytać w licznych pracach prof. Mirosława Krajewskiego, m.in. w pracy Sanktuarium Maryjne Ojców Karmelitów w Oborach. Zarys dziejów, architektury i kultu (1983) czy wydanej w 2005 r. z okazji 400-lecia fundacji monografii albumowej pt. Tronująca w sercu tej ziemi. Wołanie o powrót do korzeni.

W miejscowości znajduje się źródełko Św. Eliasza.

Zobacz też

  • Obory
  • Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Oborach

Kody pocztowe, Obory (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Obory
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Obory, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Obory

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 07:42:15

Szybka zmiana regionu Polski