Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Radomin


Informacje o Radomin:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.086670

Współrzedne geograficzne E: 19.195000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 56

Tablice rejestracyjne: CGD

Oficjalna strona miejscowości

Radomin (województwo kujawsko-pomorskie)

Radomin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie golubsko-dobrzyńskim, w gminie Radomin, przy drodze wojewódzkiej nr 534.

W okresie II RP miejscowość była siedzibą gminy Płonne. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie toruńskim. Obecnie siedziba gminy Radomin.

W miejscowości mieści się gminny stadion, na którym swe mecze rozgrywają drużyny seniorów i juniorów klubu "KS Sokół Radomin". W centrum mieszczą się także dwie szkoły: Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. W Radominie znajduje się również gminny ośrodek kultury oraz wąskotorowa stacja kolejowa, przez którą przebiega nieczynna linia Dobre-Brodnica.

Zabytki

Według rejestru zabytków KOBiDZ na listę zabytków wpisane są obiekty:

  • kościół par. pw. św. Mikołaja, XIV, XVIII/XIX, nr rej.: A/260 z 4.07.1980
  • park dworski z aleją bukową, pocz. XIX, nr rej.: 499 z 1.10.1985

Nieistniejący dwór z początków XIX w. uszkodzony podczas działań wojennych w 1945 r., znacjonalizowany w ramach reformy rolnej, zdewastowany, rozebrano po 1960 r..

Bitwa pod Radominem 14 września 1769 r.

14 września 1769 r. w czasie Konfederacji Barskiej doszło do bitwy pod Radominem. Stacjonujące w miejscowym dworze wojska rosyjskie pod dowództwem ks. Wołkońskiego, zostały zaatakowane przez konfederatów barskich pod dowództwem płk. Antoniego Morawskiego. Bitwa miała charakter wielogodzinnego pojedynku strzeleckiego. W bitwie poniosło śmierć ok. 350 Rosjan, zginął też miejscowy proboszcz, trafiony rosyjską kulą armatnią na progu kościoła. Moskale wymordowali szereg osób w tym dziedzica Ignacego Pawłowskiego i zrabowali dwór i plebanię, spłonęło szereg zabudowań, m.in. plebania i archiwum parafialne, w odwecie za powiadomienie konfederatów barskich, stacjonujących w pobliskim Golubiu-Dobrzyniu.

Ciekawostki

W lipcu lub sierpniu 1824 r. odwiedził Radomin oraz był we dworze Cissowskich Fryderyk Chopin, przebywający na wakacjach w Szafarni.

Kody pocztowe, Radomin (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Radomin
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Radomin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Radomin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 15:04:08

Szybka zmiana regionu Polski