Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Chalin


Informacje o Chalin:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.688805

Współrzedne geograficzne E: 19.387472

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 54

Liczba ludności: 900

Tablice rejestracyjne: CLI

Chalin (województwo kujawsko-pomorskie)

Chalin – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Dobrzyń nad Wisłą, nad jeziorem Chalińskim leżąca przy trasie Włocławek – Sierpc, w odległości 30 km od Włocławka.

Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Chalin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa włocławskiego.

Jest jedną z najstarszych osad ziemi dobrzyńskiej i największą wsią w gminie.

Wzmianka o Chalinie znajduje się w dokumencie z 1282 r. zatwierdzającym własność Chalina i Świerczyna przez Władysława i Kazimierza – książąt kujawskich. W czasach Jagiellonów w Chalinie mieszkała drobna szlachta zagrodowa, używająca przydomków: Niemsta i Bodzanta. Słownik Ziem Królestwa Polskiego podaje o Chalinie, że istniała tu gorzelnia i browar oraz cegielnia. Zabudowań murowanych – 5, drewnianych – 27. W roku 1827 było w Chalinie 32 dymów.

Chalin rozciąga się na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Chalińskiego, którego długość wynosi 3 km. W 1825 r. Sylwester Chełmicki, właściciel majątku Chalin, wybudował drewniany dwór w stylu klasycyzmu wiejskiego z dachem polskim łamanym. W czasach zaborów Chalin był siedzibą władz gminnych. Od 1919 r. właścicielem majątku Chalin był Franciszek Zieliński (1880-1966) dyrektor Biskupiego Gimnazjum im. Jana Długosza we Włocławku. Uhonorowany Komandorią Orderu św. Sylwestra za zasługi dla Kościoła. Poseł na sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. W czasie II wojny światowej Chalin wcielono do III Rzeszy. 21 stycznia 1945 wieś została wyzwolona przez oddziały II Frontu Białoruskiego.

W Chalinie istniał wybudowany przez Józefa Ostrowickiego w 1884 r. wiatrak jako młyn na potrzeby okolicznej ludności. Do czasu reformy administracyjnej w 1975 r. była tutaj siedziba Gromadzkiej Rady Narodowej. Do dnia dzisiejszego stoi zrujnowany dwór – w okresie międzywojennym własność Franciszka Zielińskiego. Po wojnie w dworku mieściła się szkoła, do której uczęszczał w latach pięćdziesiątych Lech Wałęsa Pobliskie lasy oraz park podworski stwarzają warunki dla rozwoju bogatej fauny i flory. Jest to miejscowość do bardzo spokojnego i zdrowego bytowania, na co na pewno w dużej mierze przyczyniają się mieszkańcy tych okolic, słynący z życzliwości i gościnności.

W Chalinie znajdują się ośrodek zdrowia, placówka poczty oraz szkoła podstawowa i gimnazjum. W wiosce znajduję się Ochotnicza Straż Pożarna, która bierze udział w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych. Również we wsi znajduje się Koło Gospodyń Wiejskich , która została wznowiona po 25 latach .


Zobacz też

  • Chalin

Kody pocztowe, Chalin (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Chalin
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Chalin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Chalin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:41:44

Szybka zmiana regionu Polski