Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Chomętowo


Informacje o Chomętowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.933918

Współrzedne geograficzne E: 17.771669

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 52

Liczba ludności: 270

Wysokośc npm: 95 - 120 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: CNA

Chomętowo (województwo kujawsko-pomorskie)

Chomętowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Szubin.

Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Chomętowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Zobacz też: Chomętowo

Położenie

Chomętowo położone jest na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego, na północnym skraju Pojezierza Wielkopolskiego, średnio 95-120 m n.p.m. Rzeźba terenu jest efektem ostatniego zlodowacenia. Znaczną powierzchnie zajmuje morena denna, z wałami moreny czołowej. W okolicy Chomętowa występują jeziora rynnowe, o wydłużonych, wąskich kształtach i stromych brzegach. Jeziora te znajdują się w strefie Obszaru Krajobrazu Jezior Żędowskich.

Chomętowo – wieś licząca około 280 osób – zlokalizowane jest w odległości 5 km od trasy E-5, Gdańsk-Bydgoszcz-Poznań-Wrocław.

Historia

Wieś Chomętowo powstała w XII wieku jako dwór szlachecki i wzięła nazwę od nazwiska Chomętowski. Początkowo był tu dwór z czego pozostała do dziś tzw. resztówka – pałac, dawny spichlerz, stodoły i obory, które obecnie przebudowano na indywidualne gospodarstwa. Po rozbiorze Polski wieś przyjęła nazwę Hedwigchorst, ta sama nazwa była używana w czasie okupacji 1939-1945 r. Nazwę tę ustalił kolonista niemiecki od imienia córki Hedwig i syna Chorsta. Od czasu powstania majątku osiedlali się tu Polacy jako siła najemna. Była kuźnia, wiatrak, który rozebrano dopiero w okresie międzywojennym.

Należy przypuszczać, że Chomętowo było wyspą, gdyż od strony północnej znajduje się jezioro Chomętowskie, od zachodu jezioro Sobiejuskie, od zachodu i południa niziny łąkowe połączone rowami. Łąki te są zasobne w torf, który w okresie międzywojennym eksploatowali miejscowi gospodarze. Są to ślady dawnych jezior lub mokradeł, na których rosły krzewy oraz wysokie trawy.

Majątek na początku naszego stulecia majątek podzielono między kolonistów niemieckich. Powstało 36 indywidualnych gospodarstw od 5 -25 ha. W 1920 r. koloniści niemieccy opuścili gospodarstwa, które zajęli Polacy zasłużenie w powstaniu wielkopolskim. Wieś stała się wyłącznie polska. Rodziny walczących w powstaniu zamieszkują ją do dnia dzisiejszego.

Warunki naturalne

Położenie, ukształtowanie terenu, bogactwo fauny i flory czynią Chomętowo i jego okolice atrakcyjnym miejscem dla miłośników bezpośredniego kontaktu z przyrodą i wypoczynku na łonie natury. Lasy Nadleśnictwa Szubin (w obrębie którego znajduje się Chomętowo) charakteryzują się dużą różnorodnością pod względem rzeźby terenu, gatunku gleb i szaty roślinnej. Spotkać tu można przedstawicieli wielu – rzadko dziś spotykanych – gatunków zwierząt, m.in.: daniele, jenoty, wydry, kanie rude, bociany czarne, kormorany, a także zwierzynę łowną: sarny, jelenie, dziki i zające.

Rolnictwo

Całość ziemi w Chomętowie znajduje się w rękach prywatnych. Wieś posiada sieć wodociągową, telefoniczną oraz bezprzewodowy dostęp do internetu.

Użytki rolne gminy Szubin zajmują powierzchnię 18.924 ha. Przeważają gleby piaszczyste – głównie V i VI, a w mniejszej części II i IV klasy bonitacyjnej. Wśród upraw dominują: żyto, ziemniaki, pszenica, buraki cukrowe i rzepak. Produkcja zwierzęca obejmuje dwa podstawowe kierunki: trzodę chlewną i bydło mleczno-opasowe.

Kody pocztowe, Chomętowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Chomętowo
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Chomętowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Chomętowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:34:01

Szybka zmiana regionu Polski