Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Osiek


Informacje o Osiek:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.926941

Współrzedne geograficzne E: 18.805000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 56

Liczba ludności: 1064

Tablice rejestracyjne: CTR

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Osiek

  • Dzielnica: Jesionek

  • Dzielnica: Józefowo

  • Dzielnica: Siciny

Osiek (powiat toruński)

Osiek nad Wisłą – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Obrowo. Wieś położona w Kotlinie Toruńskiej.

Początkowo Osada nosiła nazwę Osieczek, następnie Osiek nad Wisłą dla odróżnienia od innych miejscowości o tej samej popularnej wówczas nazwie. Pierwotnie terminem Osiek określano warownie leśną z nagromadzonych i pospajanych pni drzewnych. Miejscowość została wymieniona po raz pierwszy w 1388 roku, kiedy to biskup płocki Ścibor dokonał erekcji tutejszej parafii. W połowie XVI w. wieś była własnością szlachecką Mikołaja i Pawła Nałęczów. Pod koniec XVI w. należała do J. Łążyńskiego, S. Łosia i W. Nałęcza. W 1729 roku dziedzicami majątku osieckiego byli Albin i Andrzej Kowalewscy, a w 1746 r. należała do Mikołaja Kowalewskiego. W dniach 16– 20 lipca 1831 r. Osiek był widownią przeprawy przez Wisłę armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Iwana Paskiewicza. Zostały wtedy zbudowane 3 mosty na rzece, po których przeszło wojsko liczące ponad 50000 żołnierzy i ponad 300 dział. Na uznanie zasługuje znaczący udział mieszkańców Osieka w powstaniu styczniowym w 1863 r. pod dowództwem ówczesnych dziedziców Kowalewskich. Wskutek represji popowstaniowych władze zaboru rosyjskiego zlikwidowały Urząd Gminy w Osieku przenosząc siedzibę władz do Obrowa. W połowie XIX w. ówczesny właściciel Osieka prowadził eksploatację torfu na potrzeby warzelni soli w Ciechocinku.

W Osieku znajduje się kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusa zbudowany w latach 1927– 1930, w miejscu poprzedniego wzniesionego z drewna na początku XVIII w., obok kościoła dzwonnica z 1930 r. Na cmentarzu przykościelnym stoi żeliwny krzyż z inskrypcją, poświęcony dobrodziejom kościoła osieckiego – Kowalewskim. Ponadto kilka zabytkowych chat z połowy XIX w. o konstrukcji zrębowej lub sumikowo–łątkowej. W miejscowości znajduje się Izba Regionalna ze zbiorami kultury i sztuki ludowej związanej z Osiekiem i najbliższą okolicą, posiadająca m.in. rzeźby Józefa Kamińskiego (1913-1997), wyroby wikliniarskie, kowalskie oraz obrusy i serwety. Od 1979 roku działa Osieckie Stowarzyszenie Kultury Ludowej zrzeszające przedstawicieli sztuki ludowej.

Walory przyrodnicze Osieka wiążą się z jego położeniem w dużym kompleksie leśnym oraz bliskością dwóch jezior (Jezioro Osiek i Jezioro Dzikowo). Kolejnym niewątpliwym walorem jest lokalizacja miejscowości w Kotlinie Toruńskiej, w wyjątkowym obszarze pod względem przyrodniczo-krajobrazowym.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa toruńskiego.

Zobacz też: Osiek

Kody pocztowe, Osiek (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Osiek
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 11

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Osiek, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Osiek

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:08:53

Szybka zmiana regionu Polski