Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Bysławek


Informacje o Bysławek:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.490829

Współrzedne geograficzne E: 17.968330

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 52

Liczba ludności: 330

Tablice rejestracyjne: CTU

Dzielnice, Bysławek

  • Dzielnica: Bociany

  • Dzielnica: Wybudowania Bysławkowskie

  • Dzielnica: Wybudowania pod Minikowo

Bysławek

Bysławek (niem. Klein Bislaw) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Znajdujący sie tu kościół pw. św. Wawrzyńca powstał w 1604 roku, a jego ostatnia przebudowa miała miejsce w XIX wieku. Wyposażenie wnętrza pochodzi z 1821r. Ołtarz główny w stylu neoromańskim. W kaplicy Ukrzyżowania poza wczesnobarokowym ołtarzem znajduje się obraz św. Franciszka z Chrystusem Ukrzyżowanym, natomiast w kaplicy NMP rokokowy ołtarz z II połowy XVII wieku z rzeźbą Matki Boskiej Pocieszenia.

Miejscość należała niegdyś do rodu Żalińskich. W 1602 r., po wstąpieniu do zakonu benedyktynek w Chełmnie Zofii Żalińskiej – córki Adama Żalinskiego (sędziego tucholskiego) i zarazem siostrzenicy Magdaleny Mortęskiej (ksieni klasztoru benedyktynek w Chełmnie i reformatorki zakonu), wieś razem z Trutnowem i Minikowem została wniesiona w posagu miejscowemu klasztorowi benedyktynek.

Pierwszy raz benedyktynki trafiły do Bysławka na początku lipca 1602 roku. Powodem przyjazdu była epidemia, która wybuchła w Chełmnie. Z Zofią Żalińską, jako starszą, przybyło 18 zakonnic. Po zakończeniu epidemii Zofia Żalińska wraz z siostrami wróciła do Chełmna. Jednak na prośbę mieszkańców i z powodu dziwnej jasności nad klasztorem trwającej kilka nocy ksieni Magdalena Mortęska 13 maja 1603 roku wysłała do Bysławka 12 sióstr zakonnych. Zakon Sióstr Benedyktynek przetrwał w Bysławku do kasaty w roku 1852.

W 1852 roku rząd pruski przekazał klasztor Siostrom Miłosierdzia w Chełmnie, które w 1857 roku przekazały w dzierżawę zabudowania klasztorne franciszkanom reformatom z Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Prusach i w Wielkim Księstwie Poznańskim, którzy przebywali do czasu kasaty w roku 1875. Franciszkanie rozbudzili życie religijne, wznieśli wieżę na budynku kościoła, założyli studium zakonne. Na doroczne odpusty przybywali wierni nawet ze Śliwic. Zakonnicy włączali się w działalność patriotyczną, za co byli więzieni.

22 kwietnia 1876 roku Siostry Miłosierdzia z powrotem przejęły zarząd nad majątkiem klasztornym i opiekują się nim do dzisiaj.

W 1942 roku okupanci niemieccy wprowadzili dla miejscowości nazwę Bislauheim.

Bibliografia

  • Historia Klasztoru w Bysławku Siostry Benedyktynki. www.lubiewo.pl, 2006-12-18. .

Kody pocztowe, Bysławek (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Bysławek
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Bysławek, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Bysławek

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 05:38:41

Szybka zmiana regionu Polski