Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Bodzia


Informacje o Bodzia:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.716999

Współrzedne geograficzne E: 18.882999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 54

Tablice rejestracyjne: CWL

Bodzia

Bodzia – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Lubanie.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa włocławskiego.

Zabudowa

Bodzia zajmuje powierzchnię 131 ha. Zabudowa wsi jest rzędowa zwarta, a gospodarstwa położone głównie po południowej stronie drogi gminnej. Budynki są zróżnicowane pod względem rozmiaru i czasu powstania. We wsi znajduje się cmentarz poniemiecki z okresu II wojny światowej.

Transport

Najbliższy przystanek kolejowy znajduje się w Lubaniu.

Wykopaliska

W latach 2007-2009 w okolicy wsi prowadzono ratownicze wykopaliska archeologiczne związane z budową autostrady A1. Odnaleziono w ich trakcie cmentarzysko z 49 grobami komorowymi z przełomu X i XI wieku.

Bogate wyposażenie grobów wskazuje, że pochowani na nim zostali przedstawiciele ówczesnych elit społecznych. Na podstawie usytuowania grobów, ich konstrukcji oraz wyposażenia przypuszcza się, że osoby tam pochowane miały związki kulturowe ze Skandynawią i/lub Rusią Kijowską. Badania izotopowe zębów wskazują także, że niektórzy z pochowanych urodzili się poza terenami Polski.

Najbogatszy jest pochówek tzw. młodego wojownika, który zginął od cięcia w głowę w wieku około 20 lat. Zwłoki wyposażone były w inkrustowany srebrem miecz ceremonialny typu znanego ze Skandynawii i ozdobioną wizerunkiem ptaka srebrną kaptorgę. Bardzo znaczącym znaleziskiem jest brązowa zapinka jego pasa, na której widoczny jest dwuząb zakończony krzyżem – tamga Rurykowiczów, w postaci używanej przez wielkiego księcia kijowskiego Światopełka I Przeklętego, zięcia Bolesława Chrobrego. Sugeruje się, że młody wojownik mógł być drużynnikiem albo wręcz członkiem rodziny księcia, który pokonany przez swojego brata Jarosława I Mądrego, wyruszył po pomoc do Bolesława i zginął po drodze w 1019 roku.

Kody pocztowe, Bodzia (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Bodzia
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Bodzia, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Bodzia

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 15:37:49

Szybka zmiana regionu Polski