Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wieniec Zdrój


Informacje o Wieniec Zdrój:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.656670

Współrzedne geograficzne E: 18.988331

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 54

Liczba ludności: 120

Tablice rejestracyjne: CWL

Wieniec-Zdrój

(Przekierowano z Wieniec Zdrój)

Wieniec-Zdrój – osada uzdrowiskowa w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie włocławskim, gminie Brześć Kujawski. Współtworzy sołectwo Wieniec-Zalesie.

Położony wśród sosnowych lasów, 5 km na zachód od zwartej zabudowy Włocławka. Leczą się tu pacjenci z chorobami ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego, reumatologicznymi, kardiologicznymi, dolnych dróg oddechowych, osteoporozą, nadciśnieniem. W uzdrowisku wydobywa się lecznicze wody siarczanowo-chlorkowo wapniowo-sodowe, siarczkowe o mineralizacji 3,5 g/dm³ oraz borowiny.

Na terenie uzdrowiska znajdują się 2 szpitale, 5 sanatoriów, przychodnia uzdrowiskowa z 3 poradniami, zakład przyrodoleczniczy z pijalnią wody, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy.

W uzdrowisku znajdują się między innymi: kościół pw. Miłosierdzia Bożego (z 2009 r.), dom i kaplica Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo, Park Zdrojowy (z lat 1923-1927), pijalnia wód mineralnych, rozlewnia wody mineralnej Wieniecka Zdrój.

Miejscowość graniczy z Wieńcem-Zalesie, wsią, w której znaleźć można m.in. pomnik przyrody – Dąb Siostry Amelii oraz pole golfowe. Niepodal Wieńca-Zdroju, w Mazurach, znajduje się pomnik poświęcony pamięci 9 Polaków, zamordowanych przez hitlerowców w 1945 roku.

Historia uzdrowiska

Za twórcę uzdrowiska należy uważać inżyniera Stanisława Smolkę. Na przełomie XIX i XX wieku na terenach należących do barona Leopolda Kronenberga odkryto źródła siarczano-wapienne. Pomimo istotnych wartości wód mineralnych Kronenberg nie wyraził zgody na wybudowanie kurortu w obrębie swoich dóbr. Z dobrodziejstw leczniczych cieków korzystać jednakże mogli mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po I wojnie światowej powstały sprzyjające warunki rozwoju lecznictwa sanatoryjnego. Wówczas to Stanisław Smolka zainteresowany uzyskanymi dotychczas rezultatami specjalistycznych badań geologicznych, zwrócił się do Leopolda Kronenberga z propozycją utworzenia miejscowości uzdrowiskowej. Wobec ponownego zanegowania pomysłu wystąpił do Departamentu Lasów Państwowych o zezwolenie na prace wiertniczo-badawcze oraz dzierżawę ok 7ha pod budowę przyszłego sanatorium na terenach sąsiadujących z dobrami barona. Pierwsze odwierty rozpoczęto w rewirze leśnictwa Poraza. 4 maja 1922 r. z głębokości ok 120m trysnęło pierwsze źródło wody siarczano-chlorowo-sodowej. Ponadto odkryto bogate złoża borowiny. Działająca dotychczas nieformalnie grupa entuzjastów – ludzi dysponujących wiedzą i środkami materialnymi, którzy gotowi byli wyłożyć je na projekt (sam Smolka ulokował w prowadzone przedsięwzięcie cały swój majątek, nie odzyskując go już nigdy na skutek światowego załamania gospodarki w l. 1929-33) zaowocowała utworzeniem 19 kwietnia 1923 r. spółki. Datę tę należy traktować jako początek działalności uzdrowiska Wieniec-Zdrój. Właśnie temu człowiekowi, jego pasji, ogromnemu poświęceniu i zaangażowaniu w ideę budowy uzdrowiska, Wieniec zawdzięcza swoje istnienie.

Zobacz też

  • nazwy miejscowości z łącznikiem

Kody pocztowe, Wieniec Zdrój (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wieniec Zdrój
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wieniec Zdrój, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wieniec Zdrój

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 10:08:22

Szybka zmiana regionu Polski