Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wieniec


Informacje o Wieniec:

Ilość ulic: 42

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.649441

Współrzedne geograficzne E: 18.930830

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 54

Liczba ludności: 790

Tablice rejestracyjne: CWL

Dzielnice, Wieniec

  • Dzielnica: Kąty Czerwone

  • Dzielnica: Kąty Małe

  • Dzielnica: Pole Wienieckie

Wieniec (powiat włocławski)

Wieniec – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Brześć Kujawski.

Do 1921 roku miejscowość była siedzibą gminy Pikutkowo, a do 1954 roku gminy Wieniec. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa włocławskiego.

Wieś położona jest bardzo blisko Włocławka. Odległość między Wieńcem, a zachodnimi granicami administracyjnymi Włocławka wynosi ok. 7 km, aby dojechać z Wieńca do włocławskiego Śródmieścia trzeba pokonać ok. 10 km.

">edytuj] Historia

Przez wieki Wieniec znajdował się w posiadaniu biskupów włocławskich. W 1252 r. wzmianka o Wieńcu pojawia się w przywileju Kazimierza I kujawskiego. Co najmniej od II połowy XIII w. we wsi znajdował się młyn na rzece Zgłowiączce. W 1380 istniała już wieniecka parafia.

W 1796, po konfiskacie dóbr kościelnych przez pruskiego zaborcę Wieniec został przekazany generałowi von Hohenlohe-Ingelfingen. W późniejszym okresie właścicielem majątku był Józef Dąmbski, następnie Miączyńscy. Za Miączyńskich na terenie parku wybudowano neogotycki pałac, obecnie nazywany „starym pałacem”, pałacykiem.

W 1868 majątek nabył warszawski bankier Leopold Stanisław Kronenberg. Folwarki wienieckie w 1871: Wieniec, Lipiny, Dziadowo, Kąty. W 1873 Leopold Kronenberg utworzył szosę Wieniec - Brzezie, w 1877 zbudował most na Zgłowiączce.

Po śmierci Leopolda Kronenberga w 1878 majątkiem zarządzali jego synowie – najpierw Stanisław Leopold Kronenberg (do 1887), następnie Leopold Julian Kronenberg (do 1937).

Około 1880 rozebrano drewniany kościół i wybudowano murowany, neogotycki, wg projektu Artura Goebla. Na założonym w 1821 cmentarzu wzniesiono w 1898 neoromańską murowaną kaplicę.

Kronenbergowie wybudowali również eklektyczny pałac (po roku 1890), zaprojektował go Artur Goebel. W 1904 znany i ceniony ogrodnik Walerian Kronenberg poszerzył i przeprojektował park.

Syn Leopolda Juliana Kronenberga – Leopold Jan Kronenberg był ostatnim właścicielem majątku. W czasie wojny zginęła jego żona i dzieci, hitlerowcy rozebrali kościół. Komunistyczny dekret o reformie rolnej z 1944 r. pozbawił Leopolda Jana Kronenberga dorobku pokoleń, a komunistyczny aparat represji zmusił go do wyjazdu z kraju.

Po wojnie pałac przekształcono w szpital przeciwgruźliczy. Do 2006 r. funkcjonował jako Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Zespół folwarczny, dawną gorzelnię, dawny zajazd i wiele innych XIX-wiecznych obiektów zespołu pałacowego, dziś uznawanych za zabytkowe, w okresie powojennym mocno zdewastowano. Obecnie Urząd Marszałkowski planuje w wienieckim pałacu utworzyć Centrum Szkoleniowo-Kongresowe.

W latach 1957-1964 zbudowano kościół. XIX-wieczny ołtarz pochodzi z katedry włocławskiej, podobnie jak część XIX-wiecznych rzeźb.

Kody pocztowe, Wieniec (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wieniec
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 27

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wieniec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wieniec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:08:00

Szybka zmiana regionu Polski