Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ostrowy


Informacje o Ostrowy:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.303722

Współrzedne geograficzne E: 19.161694

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 24

Liczba ludności: 1200

Tablice rejestracyjne: EKU

Oficjalna strona miejscowości

Ostrowy (województwo łódzkie)

Ostrowy – duża wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, w gminie Nowe Ostrowy, 6 km od skrzyżowania głównych dróg krajowych (Warszawa- Poznań(A-2) i Gdańsk – Katowice (A-1). Gmina jest położona 15 km od węzła kolejowego w Kutnie na szlaku Łódź - Toruń - Gdańsk. Gmina rolnicza znana od połowy XIX w. z cukrowni, do niedawna jednej z większych w tym regionie kraju. Przez gminę płynie rzeka Ochnia.

Do 1953 roku miejscowość była siedzibą gminy Błonie a w latach 1953-1954 gminy Ostrowy. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie płockim.

Historia

Teren, który obecnie znajduje się w granicach gminy Nowe Ostrowy był zasiedlony od najdawniejszych czasów. Świadczy o tym kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych pochodzących z różnych okresów. Najstarsze stanowiska pochodzą z epoki starożytnej. Jest ich około 30, z czego połowa pochodzi z epoki kamienia. Te najstarsze stanowiska występują na terenie wsi Imielno, Grodno, Grochów, Imielinek, Miksztal, Niechcianów, Wołodrza, Wola Pierowa i Kołomia. Ze stanowisk pochodzą wióry, odłupki, okruch i rdzenie krzemienne oraz fragmenty ceramiki. Znacznie mniej stanowisk pochodzi z epoki brązu. Jest ich tylko kilka. Znajdujące się w Misztalu, Niechciałowie i Wołodrzy stanowiska należą do kultury trzcinieckiej zaś występujące w Grodnie oraz również w Misztalu do kultury łużyckiej. Jedno ze stanowisk w Grodnie stanowi prawdopodobnie ślad cmentarzyska. Z okresu Halszttatu pochodzi jeszcze mniej stanowisk bo zaledwie 5. Występują w Niechcianowie, Grodnie, Nowych Ostrowach i Grochowie.

Przyroda

W południowej części gminy występują kompleksy leśne, w których obszary cenne przyrodniczo objęte są ochroną prawną Do obszarów i obiektów chronionych należą: rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, lasy ochronne i park wiejski. Rezerwaty przyrody - jest ich na trenie gminy 4 są to: Rezerwat „Ostrowy” – rezerwat leśny o powierzchni 14,37ha częściowy, utworzony w 1969 r., chroniący fragmenty wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze naturalnym. Znajduje się w zarządzie Nadleśnictwo Kutno. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i krajobrazowych fragmentu wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze naturalnym. Warstwę drzew tworzą: brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i leszczyna o pokryciu 20-40% powierzchni. W runie występuje wiele gatunków roślin zielnych i mchów. Najliczniej występujące to pokrzywa zwyczajna, podgorycznik, gajowce, konwalia majowa.

Zabytki

  • zespół kościoła parafialnego pw. św. Tomasza Apostoła w Grochowie:
  • kościół drewniany z 1681 r. obiekt zabytkowy nr dec. 405/314 z dn. 11.07.1967 r.;
  • dzwonnica drewniana z 1 poł. XIX w. obiekt zabytkowy nr dec. 406/315 z dn. 11.07.1967 r.
  • ogrodzenie murowane z 2 poł. XIX w. obiekt z ewidencji WZK;
  • zespół kościoła parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Imielnie:
  • kościół drewniany sprzed 1685 r. obiekt zabytkowy nr dec. 407/316 z dn. 11.17.1967 r.;
  • dzwonnica drewniana z XVII w. przebud. W XIX w., obiekt zabytkowy nr dec. 408/317 z dn. 17.11.1967 r.;
  • kaplica grobowa Dezyderiusza Żeromskiego, murowana 1899 r. obiekt w ewidencji WKZ;
  • ogrodzenie murowane, obiekt w ewidencji WKZ;

Zobacz też

Ostrowy, Ostrowy Baranowskie, Ostrowy Tuszowskie, Ostrowy nad Okszą

Kody pocztowe, Ostrowy (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ostrowy
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ostrowy, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ostrowy

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:49:24

Szybka zmiana regionu Polski