Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ostrów


Informacje o Ostrów:

Ilość ulic: 1

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.584438

Współrzedne geograficzne E: 19.188890

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 43

Liczba ludności: 300

Tablice rejestracyjne: ELA

Dzielnice, Ostrów

  • Dzielnica: Ostrówek

  • Dzielnica: Tumidaj

  • Dzielnica: Żdżary

Ostrów (powiat łaski)

Ostrów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Łask. Położona w odległości ok. 3 km na wschód od Łasku.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Historia

Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1366 r. Od 1493 r. do drugiej wojny światowej wieś była częścią składową dóbr łaskich. Po wygaśnięciu rodu Łaskich w połowie XVII wieku dostaje się Nadolskim, później Wierzbowskim, w XVIII wieku - Załuskim, od 1798 r. - Wyganowskim, po nich Czołhańskim i Kręskim. W 1895 r. dobra łaskie, także Ostrów, nabywa od Edwarda Kręskiego za 1 milion i 400 tys. rubli Michał Szweycer herbu Zadora z Rzeczycy w Ziemi Rawskiej. Jego syn - Janusz objął ten majątek w posiadanie w 1911 r. i zamieszkał tu na stałe. Po wojnie istniał tu ośrodek wczasowy, a od 1959 r. mieszczą się szkoły ogrodnicze. Z Ostrowa 26 sierpnia 1863 r. rozpoczęła się pogoń za powstańczym oddziałem Bąkowskiego sotni kozaków rotmistrza von Grabbego, by w sąsiednich Sędziejowicach ponieść całkowitą klęskę. Janusz Szweycer, ostatni właściciel majątku, był ostoją dla legionistów i POW-iaków, którzy w 1917 r. odbywali tu ćwiczenia.

Zabytki

We wsi zachował się eklektyczny dwór murowany zbudowany przez Janusza Szweycera w latach 1917-18 wg projektu Romualda Gutta (projektował m.in. budynek GUS w Warszawie), ustawiony frontem "według nieba i zwyczaju polskiego za pięć dwunasta". Na sosrębie widnieje napis: "Ci, co w tym domu bywają, co nam życzą, niechaj sami mają". Obok data: 1918. Był tu piękny zegar słoneczny z napisem" "Horas non numero nisi serenas" ( Licze tylko godziny szczęścia) i herbem. Otoczenie dworu zostało w czasach komunistycznych znacznie zniekształcone nie dopasowanymi do założenia dworskiego budynkami. Zachowały się resztki parku ze starannie utrzymanymi oczkami wodnymi.

Szlaki turystyczne

Przez wieś prowadzi POL Szlak niebieski.svg niebieski turystyczny Szlak "Osady Braci Czeskich" (65 km): Widawa (PKS) - Ruda - Chrząstawa - Faustynów - Walewice - Pożdżenice - Zelów - Zelówek - Bocianicha - Grzeszyn - Gucin - Rokitnica - Talar - Barycz - Ostrów - Łask Kolumna (PKP, PKS).

Bibliografia

  • Ruszkowski A., "Sieradz i okolice", Sieradz 2000,
  • Wróbel R., Dwór w Ostrowie koło Łasku,"Na sieradzkich szlakach", nr2/14/1989, s. 7-8

Zobacz też

  • Ostrów

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 1)

R

Kody pocztowe, Ostrów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ostrów
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ostrów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ostrów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:05:06

Szybka zmiana regionu Polski