Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Piorunów


Informacje o Piorunów:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.759441

Współrzedne geograficzne E: 19.070280

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 43

Tablice rejestracyjne: ELA

Dzielnice, Piorunów

  • Dzielnica: Piorunów-Kolonia

Piorunów (województwo łódzkie)

Piorunów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Wodzierady.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

Historia

Pierwsza pisana wiadomość o istnieniu wsi pochodzi z 1390. W okresie przed II wojną światową wieś należała do rodziny Niemyskich. Bywała tutaj często w odwiedzinach u właścicieli tego majątku Maria Dąbrowska. Leon Niemyski był fabrykantem, również wydawcą i współredaktorem pisma "Ogniwo" (1902-1905). Zaprzyjaźnił się wtedy ze Stanisławem Stempowskim - pisarzem, bibliotekarzem, wielkim mistrzem polskiej loży masońskiej, a zarazem wieloletnim towarzyszem życia Marii Dąbrowskiej. W latach dwudziestych Piorunów należał do Lucjana Niemyskiego - syna Leona; w 1925 wybudował on tu swoją posiadłość, dziś zwaną "pałac Piorunów". Z "Dzienników" M. Dąbrowskiej wynika, że do Piorunowa po raz pierwszy przyjechała 14 kwietnia 1927 r. W 1928 r. gościli tam (Dąbrowska z Stempowskim) od 21 do 27 grudnia. Pisarka pracowała wtedy nad powieścią "Noce i dnie". Postaciom powieści, Barbarze Niechcicowej i Lucjanowi Kociełłowi, nadała imiona właścicieli Piorunowa. Następny pobyt w Piorunowie wypadł pisarce w październiku 1933 r. Wtedy pisała IV tom powieści "Noce i dnie". Poczynione w Piorunowie obserwacje wykorzystała w powieści. Razem opracowała tu 7 rodziałów tej powieści. Na terenie Piorunowa znajdują się liczne stawy hodowlane, znajdujące sie obecnie w rękach różnych prywatnych właścicieli. Dawniej około 25 hektarów stawów należało do właścicieli majątku. Rosły na nich piękne grzybienie północne, o których pisarka również wspomniała w powieści, kiedy to Tolibowski zrywał je dla Barbary. Ostatni jej pobyt w Piorunowie przypadł w czerwcu 1939 r. W czasie wojny Niemyskich usunięto z Piorunowa, zamieszkali w Podkowie Leśnej i wspomagali pisarkę w potrzebach dnia codziennego. Spadkobiercy majątku w Piorunowie mieszkają do tej pory w Warszawie. Po wojnie dwór przez wiele lat był użytkowany przez PGR, w połowie lat siedemdziesiątych zorganizowano tu ośrodek kolonijny Komendy Wojewódzkiej MO w Sieradzu. W 1994 dwór zakupiła osoba prywatna. Potem stał się własnością banku, aż zakupił go obecny właściciel, który go pieczołowicie odrestaurował.

Pałac Piorunów oferuje miejsca hotelowe, urządzanie przyjęć itp. Zapewnia gościom atrakcje dwa baseny (kryty i otwarty), siłownię, gabinet odnowy biologicznej, korty tenisowe, boiska sportowe, saunę, staw. W sąsiedztwie pałacu w Piorunowie znajduje się również łowisko dla wędkarzy umiejscowione na dwóch stawach przy zabytkowym młynie. Interesującym obiektem przyrodniczym w tym nadzwyczaj urokliwym zakątku, jest stuletnia wierzba o obwodzie pnia ok. 6 m. Przyjeżdżający tu m.in. z Łodzi, Łasku, Konstantynowa i okolic Piorunowa wędkarze, mogą tu złowić karpie, amury, liny, sumy, tołpygi i karasie. Ryby z tych stawów cechuje niepowtarzalny smak, dzięki czystej wodzie rzeki Pisi, płynącej przez Piorunów.

Rok 2010

Latem 2010 roku "Pałac Piorunów " stał się miejscem , w którym były kręcone sceny do filmu "Weekend" w reżyserii Cezarego Pazury.

Zobacz też

  • Piorunów

Kody pocztowe, Piorunów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Piorunów
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Piorunów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Piorunów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 17:36:26

Szybka zmiana regionu Polski