Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Błonie


Informacje o Błonie:

Ilość kodów pocztowych: 2

Współrzedne geograficzne N: 52.076443

Współrzedne geograficzne E: 19.137693

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 24

Liczba ludności: 550

Tablice rejestracyjne: ELE

Błonie (powiat łęczycki)

Błonie – (1943–1945 niem. Theodorshof) wieś, szeregówka, w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Łęczyca.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa płockiego.

W 1235 r. Błonie występują w źródłach jako własność Cystersów z Wąchocka. Parafia Błonie została erygowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik w 1373 roku, który ufundował drewniany kościół – modrzewiowy pw. Wszystkich Świętych. Kościół ten spłonął w 1913 roku.

W latach 1913-1916 w miejscu starego kościoła została wybudowana, wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, nowa świątynia, pw. Najświętszego Serca Jezusa. Kościół murowany, orientowany, jednonawowy, w stylu barokowym (neobarokowym). Sklepienie w nawie i prezbiterium gwiaździste, takie też w absydach transeptu, nad chórem i kruchtą kolebkowe. Nad całością dominuje wieża zbudowana w zachodniej części kościoła. Kościół konsekrowany w 1923 roku przez biskupa Wincentego Tymienieckiego. W wyposażeniu kościoła znajdują się m.in.: ornat haftowany z XVII wieku, monstrancja rokokowaz połowy XVII wieku, lichtarze cynowe barokowe oraz dwie tablice poświęcone ks. Mieczysławowi Rzadkowskiemu, proboszczowi parafii Błonie, zamordowanemu w Dachau 12 sierpnia 1942 roku i ks. prałatowi Ferdynandowi Jacobiemu, budowniczemu kościoła w Błoniu, który również zginął w Dachau 25 sierpnia 1941 roku. Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła żołnierza Wojska Polskiego poległego w 1939 roku w Bitwie nad Bzurą.

We wschodniej części wsi znajduje się "budynek folwarczny" z połowy XIX wieku, niegdyś własność Wilhelma Orsettiego, obecnie zasiedlony. W okresie potopu szwedziego w 1655 roku, na polach wokół Błonia, obozował król szwedzki Karol X Gustaw wraz ze swoim wojskiem. Za czasów Rzeczypospolitej Szlacheckiej do II rozbioru Polski, wieś była własnością starosty łęczyckiego, a od 1838 roku własnością tajnego radcy Oczkina. W XIX wieku włościanie posiadali 1119 mórg ziemi, folwark – 887. W 1923 roku w Błoniu powstał Rolniczy Zakład Doświadczalny. Działalność zakładu skupia się w trzech działach: doświadczeń polowych, torfowym i oświatowo-rolniczym.

W okolicy Błonia występują płytko zalegające pokłady torfu. W latach 70. XX wieku w pobliżu Błonia powstał rezerwat roślin słonolubnych. Mieszkańcy Błonia zajmują się hodowlą bydła oraz uprawą warzyw (cebula, buraki cukrowe) i zboża (pszenica).

Zobacz też

Błonie, Błonie Duże, Błonie Małe, Błonie-Wieś, Błoniec

Kody pocztowe, Błonie (wyświetlono 2/2)

Ocena internautów miejscowości Błonie
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Błonie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Błonie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:24:29

Szybka zmiana regionu Polski