Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Trzebca


Informacje o Trzebca:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.039169

Współrzedne geograficzne E: 19.068609

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 34

Liczba ludności: 65

Tablice rejestracyjne: EPJ

Dzielnice, Trzebca

  • Dzielnica: Zychy

Trzebca

Trzebca – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Nowa Brzeźnica.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

W skład sołectwa wchodzi przysiółek Orczuchy (28 mieszkańców).

Leży na rzeką Czarną Okszą, tradycyjnie nazywaną Kocinką.

Przez miejscowość przebiega czerwony szlak pieszy. Jest to wieś w przewadze turystyczna, jednakże nie ma ofert noclegowych. Sklep został parę lat temu zlikwidowany. Około 3 kilometrów od wsi, w miejscowości Kule znajduje się kilka sezonowych ośrodków wczasowych. Miejscowość przyciąga swoim pięknem i wspaniałymi miejscami kąpielowymi oraz lasem, który w okresie późnoletnim i jesiennym obfituje w grzyby.

Historia

Ludzie mieszkający we wsi Trzebca odrabiali pańszczyznę w panów w Strzelcach, w Jankach, w Konstantynowie i w Gajęcicach. Dawniej ludzie zajmowali się garncarstwem, ponieważ są pozostałości po piecach garncarskich jest tego już niewiele można wykopać szczątki tych naczyń. Jest to w pewnej części wsi Trzebca zwanej potocznie ,,Zychami’’. Znaczną część wioski w czasie międzywojennym zajmowali żydzi, którzy posiadali sklep i skupowali od miejscowych chłopów ryby. Ludzie zajmowali się przeważnie rolnictwem i rybołówstwem. We wsi jest tylko jeden rolnik, który utrzymuje się z rolnictwa i ludzie, którzy pracują i uprawiają rolę dla siebie. Mieszkańcy pracują w zakładach prywatnych i państwowych, są starsi ludzie na emeryturach lub na rentach. Jest 13 osób dojeżdżających do pracy i 9 osób bezrobotnych. Prawdopodobnie na podwórku p. Eugeniusza Kota jest lipa mająca około 100 lat. W lesie państwowym w okopie przeciw pancernym było zakopanych około 200 Niemców, którzy zostali zastrzeleni w czasie okupacji na leśniczówce Świercze. Są także wykopaliska w dorzeczu Warty i Liswarty. Znaleziska znajdują się w muzeum w Radomsku.

W czasie przedwojennym były jeziora, które były czyszczone i łowiono w nich ryby. Trzebca znajduje się w dorzeczu Czarnej Okszy- Liswarty, Liswarty – Warty. W 1957 roku wieś postanowiła zrobić most drewniany łączący Trzebcę i Kule, bo wcześniej chodzono przez wodę lub drewnianą kładkę. Zrobiono składkę pieniężną, dawano drzewo i robociznę w czynie społecznym. Fachowców opłaciła Gromadzka Rada Wólka Prusicka. Natomiast drzewo i nasypy robiono w czynie społecznym. Do użytku oddano go w 1960 roku. Teraz jest nowy most betonowy oddany był do użytku w 2001 roku był pobudowany przez powiat Pajęczno. O pierwszym moście na wsi: Na zebraniu (po zrobionym i oddanym do użytku moście Trzebca -Kule) padła propozycja, by wybudować most na rzece Czarna Oksza (Kocinka) we wsi Trzebca. Most zaczęty został w 1966 roku i w tym samym roku został skończony. Teraz są już kolejne mosty poprawiane przez gminę Nowa Brzeźnica. We wsi mieszkańcy mają także kładki własnościowe. Zwierzęta jakie można spotkać w okolicy Trzebcy to kuropatwy, bażanty, lisy, jenoty, wydry, bobry, zające, sarny, dziki i jelenie. NAUKA Wcześniej uczono w domu prywatnym u pana Kawki, uczył nauczyciel o nazwisku Rorat. Później nauczyciel zachorował i umarł. W latach 30 XX wieku wybudowano szkołę w Trzebcy. Na miejsce nauczyciela przyszła pani Umińska rodem z Brzeźnicy i uczyła już w nowej szkole, którą pobudowali mieszkańcy za własne pieniądze uzyskane z łowienia ryb. Z nieznanych okoliczności p. Umińska opuściła szkołę i dalsze nauczanie zaczęła pani Leokadia Goszcz. W czasie okupacji naukę przerwano, a w budynku szkolnym był posterunek żandarmerii niemieckiej. Pod koniec II wojny szkoła została rozebrana z nakazu Niemców. Po wojnie ten budynek pokrył pewien gospodarz. W 1946 roku szkoła ponownie spłonęła. Podczas spotkania Rady Gromadzkiej (50 lata) w Wólce Prusickiej, przewodniczącym był Leon Stachura mieszkaniec Trzebcy i postanowiono ponownie odbudować szkołę. I nauka zaczęła się w latach 1958-1959 od 1 do 4 klasy.

Po wojnie pierwszą nauczycielką była pani Natalia Wiśniewska, która uczyła tylko rok. Następna nauczycielka też była pani Wiśniewska pochodząca z Czerkies. W 1967 roku nauczycielem był Wacław Szczepaniak. Ze względu na reorganizację szkół we wsi szkołę zlikwidowano i powstały szkoły gminne był to rok 1975. Budynek po byłej szkole stał bezużytecznie, był pokryty dachówką i w 1987 były sołtys Adam Bzdzion, dzięki wiejskim pieniądzom pokrył dach szkoły eternitem. Budynek dalej był opuszczony, tylko robiono w nim spotkania mieszkańców wsi. W 2005 roku powstał nowy zarząd wspólnoty wsi Trzebca, przewodniczącą została Marianna Bzdzion. Za pieniądze uzyskane ze wspólnoty w szkole został przeprowadzony kapitalny remont przy współudziale pana wójta Jacka Jarząbka i gminy Nowa Brzeźnicy. Dalsze prace jeszcze trwają.

Kody pocztowe, Trzebca (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Trzebca
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Trzebca, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Trzebca

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 11:43:36

Szybka zmiana regionu Polski