Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wilamów


Informacje o Wilamów:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.046391

Współrzedne geograficzne E: 18.756941

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 63

Liczba ludności: 440

Tablice rejestracyjne: EPD

Dzielnice, Wilamów

  • Dzielnica: Wilamówka

Wilamów (powiat poddębicki)

Wilamów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Uniejów.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa konińskiego.

Informacje ogólne

Wilamów położony jest 10 km na północny zachód od Uniejowa przy drodze lokalnej do Chełmna nad Nerem. Przez zachodnią część wsi przepływa rzeka Warta. Około 3 km od centrum miejscowości znajduje się przeprawa promowa do wsi Kozubów w powiecie tureckim.

Pochodzenie nazwy

Wilamów - to nazwa pochodzenia rodowego, zaczerpnięta od rodziny Wilamowskich. Nazwa miejscowości na przestrzeni dziejów zmieniała się. W XIV wieku używano nazwy Welanów, następnie Welanowo i Wielanów, aż w XIX wieku przyjęto obecną formę.

Historia

Najstarsze ślady pobytu człowieka w okolicach Wilamowa pochodzą ze starszej epoki kamienia. Datować je można na ok. 8000 r. p.n.e. Dalszych informacji o pradziejach Wilamowa dostarczyły badania archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w 1946 r. znaleźli w miejscowości i okolicach liczne szczątki urn słowiańskich oraz miecz. Znaleziska te pochodzą najprawdopodobniej z okresu 800 - 600 r. p.n.e. Pierwsza wzmianka o Wilamowie pochodzi z 1232 r. z dokumentu wydanego przez Władysława Odonica. Wówczas wieś wchodziła w skład kasztelanii lądzkiej. Po zjednoczeniu Polski, Wilamów znalazł się w granicach Ziemi Sieradzkiej. Pod zaborami miejscowość wchodziła w skład Królestwa Polskiego, podległego carskiej Rosji. W 1826 r. Wilamów zamieszkiwało 357 osób. Po roku 1918 miejscowość znalazła się w gminie Skotniki, wchodzącej w skład województwa łódzkiego. Od 1938 r. Wilamów należał administracyjnie w województwie poznańskim. W czasach okupacji niemieckiej okolice włączono w skład Kraju Warty. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa konińskiego. Od 1999 r. Wilamów ponownie leży w województwie łódzkim.

Kościół i parafia

Parafię Wilamów założono już w XV wieku, a jej pierwszym plebanem był Marcin z Iwania. Po 1518 r. fundatorką kościoła została królowa Bona. W 1651 r. miejscowi kmiecie zabili plebana i za ten czyn została nałożona na parafię klątwa oraz na pewien okres parafię zlikwidowano, przenosząc ją do Uniejowa. Drewniany kościół wilamowski często był niszczony przez pożary. Po pożarze w 1807 r. przebudowę kościoła ufundował Józef Załustkowski - sędzia sieradzki, a po jego śmierci fundację kontynuował jego syn Leon. Obecna świątynia - pod wezwaniem Świętych Wojciecha i Stanisława - została wzniesiona w 1894 r. przez biskupstwo włocławskie, przy pomocy Stanisława Pieczyńskiego. Wśród wielu zabytków świątyni, na uwagę zasługuje kropielnica - licząca sobie ponad 700 lat.

Zobacz też

Kody pocztowe, Wilamów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wilamów
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wilamów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wilamów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:20:24

Szybka zmiana regionu Polski