Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Osjaków


Informacje o Osjaków:

Ilość ulic: 29

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.288330

Współrzedne geograficzne E: 18.792500

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 43

Liczba ludności: 1

Tablice rejestracyjne: EWI

Herb Osjaków:

Herb Osjaków

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Osjaków

  • Dzielnica: Ewarystów

  • Dzielnica: Glinianki

  • Dzielnica: Lesisko

  • Dzielnica: Mazurka

  • Dzielnica: Wesołe Kąty

Osjaków

Osjaków – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Osjaków. Położona nad Wartą, przy drodze krajowej nr 8 z Wielunia do Piotrkowa Trybunalskiego, miejsce etapowe spływów kajakowych. W okolicy Osjakowa ma przebiegać droga ekspresowa nr 8 (według południowego wariantu).

Do 1953 roku miejscowość była siedzibą gminy Radoszewice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Miejscowość partnerska francuskiego Trévol. Osjaków jest siedzibą gminy.

Historia

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1299 r. Przed 1446 r. wieś otrzymała prawa miejskie, nie rozwinęła się jednak nigdy w znaczący ośrodek miejski i utraciła je w 1793 r. na skutek pożaru, który strawił większość zabudowań w mieście. Od dawna pozyskiwano tu żelazo z rudy darniowej. W 1563 r. powstała pierwsza kuźnica. Jeszcze w okresie międzywojennym w okolicach Osjakowa (Józefina, Jasień, Czernice) wydobywano rudę i transportowano ją do huty "Kościuszko" i "Pokój" na Śląsku oraz do Częstochowy. W 1791 r. Osjaków należał do Józefa Masłowskiego. W XIX w. należał do Psarskich herbu Jastrzębiec. Za udział w powstaniu styczniowym Józef Psarski i Władysław Ostrzycki z Osjakowa zostali zesłani na Sybir. Przed II wojną światową 60% mieszkańców stanowili Żydzi. Wieś żyła z rolnictwa i handlu. Układ przestrzenny wsi zachował typowe cechy miejskie. Centrum stanowi rynek.

Zabytki

Neogotycki kościół św. Jadwigi wzniesiony został w latach 1912-1914 na miejscu poprzednich: z 1522 i kolejnego z 1649 r. W kościele m.in. późnogotycka chrzcielnica z XVI w. Na wieży kościoła znajduje się zegar wykonany w 1938 roku przez Józefa Ambroziego z Tuszyna. Zachowała się też była synagoga. W centrum wsi stoi pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa niemieckiego. Na cmentarzu mogiła powstańców poległych 17 marca 1863 r. w bitwie pod Radoszewicami oraz mogiły ofiar niemieckiego terroru.

Zobacz też

  • Cmentarz żydowski w Osjakowie

Kody pocztowe, Osjaków (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Osjaków
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Osjaków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Osjaków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:43:22

Szybka zmiana regionu Polski